homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema..


#1 2015-10-23 21:51:26

emihaela88
New member
Inregistrat: 2012-07-08
Mesaje: 12

problema..

Buna seara!
Acum cateva zile, am o secretie vaginala anormala. Avand eterna si vesnica problema, "prietena mea" candida, la aparitia mancarimii si jenei exterioare am inceput tratamentul cu ovule si crema cu , clotrimazol, fluconazole si pelin. Pentru ca m-am confruntat ani de zile cu aceasta aproblema si am incercat toate medicamentele si formulele de tratament de pe piata prescrise de zeci de ginecologi (nu exagerez), mi-am permis sa ma "autodoctoricesc" cum fac mereu cand vine in vizita "prietena mea", lunar inainte si dupa menstruatie, cand pleaca asa cum vine.Cele 3 zile de tratament au trecut, jumatate de zi am fost bine si..
Acum 2 zile, reapare o secretie, dar isi modifica "structura", lichida,abundenta, o culoare galben pai-alb-spre verzui (pe absorbantele zilnice capatand o culoare galben - verzui) si cu niste formatiuni ca niste "cheaguri" albicioase, (habar nu am cum sa descriu mai bine si corect aceasta secretie),mancarimi prea putin, miros nu si ceva dureri pelvine, ce s-au intensificat. Ultimul contact sexual a fost acum aproape 2 sapt. Mentionez ca ultimele 2 saptamani au fost foarte stresante pt mine si foarte grele din toate punctele de vedere.
Am sunat medicul, programare pe 17.11, mai devreme nu se poate, mai tarziu da. Pana atunci imi puteti spune vreo idee, parere ce ar putea fi ca parca nu se mai termina problemele mele si pana pe 17...e o viata de om, vorba aia.

Multumesc frumos!

Offline

 



#2 2015-10-23 22:02:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: problema..

dar la un laborator nu poti merge sa-ti recolteze pana atunci ?
dupa descrierea ta poate fi gardnerella sau trichomonas, sau chiar si alta infectie... dar fara analiza degeaba facem presupuneri

Offline

 

#3 2015-10-23 22:08:21

emihaela88
New member
Inregistrat: 2012-07-08
Mesaje: 12

Re: problema..

la asta chiar nu m-am gandit! si se fac analize separate, specializate pentru ele sau papanicolaul ar fi suficient pt depistarea lor? Daca intrebarea e puerila, ma scuzi, dar prefer sa intreb decat sa nu stiu.

Offline

 

#4 2015-10-23 22:10:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: problema..

ceri culturi din secretia vaginala, in felul asta daca iese ceva se face si antibiograma / antifungigrama, dupa caz si vezi si ce tratament poti lua

Offline

 

#5 2015-10-23 22:13:29

emihaela88
New member
Inregistrat: 2012-07-08
Mesaje: 12

Re: problema..

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Dar stiti ceva despre testele "instant" Veneris pt diferitele probleme din aria genitala? Vreo parere? multumesc inca o data

Ultima oara a fost editat de emihaela88 (2015-10-23 22:20:40)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-10-23 23:11:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: problema..

nu e cazul sa apelezi la asa ceva, sunt foarte generice, nu se compara cu testele de laborator
si, cum spuneam, la laborator se face si antibiograma / antifungigrama, vezi la ce antibiotice / antimicotice sunt sensibile microorganismele care au provocat infectia

Offline

 

#7 2015-10-24 14:47:03

Ioanastamate
New member
Inregistrat: 2014-03-23
Mesaje: 79

Re: problema..

Buna seara...nu stiu daca gasit subiectul corect unde sa scriu dar sper sa ma puteti ajuta..,luna trecuta mi-am facut un papanicolau pe lama iar ca rezultat am avut modificari celulare reactive asociate cu inflamatia si celule scuamoase atipice de semnificatie nedertminata ascus, la descriere scrie moderat fond inflamator polimorf acut si usor hemoragic. Asociat se observa alterati celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie scuamoasa in curs de maturare. Prezente celule endocervicale cu aspect reactiv, flora microbiana polimorfa. Rare celule epiteliale pavimentoase cu aripii nucleo-citoplasmatice ce le incadreaza in celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata. Concluzie frotiu cu celule atipice de semnificatie nedeterminata ascus si se recomanda colposcopie. Acum 2 saptamani am repetat testul in mediu lichid iar rezultatul a fost negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna, lactobacili prezenti, iar la descriere frotiu cu celularitate scuamoasa de aspect normal, lactobacili si rare granulocite prezente izolat. Iar ca recomandati repetare ritm de screening. Intrebarea mea este cel de al doilea rezultatul este bun sau nu?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.