homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38-67


#1255 2016-02-05 08:44:34

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

buna dimineata .

eu nu i-m pus nimic in ochi Janis, pentru ca era de la nasul infudat , nu era conjuctivita . am cumparat silicea 9ch si i-am dat . +picaturi de sinupret si aerosoli si incpe sa fie mai bine.. N. nu a facut deloc febra doar tuseste f rau din cauza mucilor. De azi ii dau Sambucus . si eu sunt un pic mai bine, la mine e ff rau noaptea, din cauza secretiilor nu ot sa dorm, tusesc rau .. si L. la fel. si noi luam sinupret dar pastile .

smart, imi pare rau de ce ati trait ... horror.. Doamne ajuta in continuare, sa fiti bine .. intreaba inca un doctor sau chir pe cel care a dat injectiile .

N. mi-a zis sa scriu asa :  avem o papusica pe care o cheama Puca si care este draguta si micuta smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 



#1256 2016-02-05 08:49:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

'neata!

Smart sad Sanatate multa! Eu nu stiu sa-ti raspund.

Geo, o pupam pe Nati!

Offline

 

#1257 2016-02-05 09:25:55

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

geo  big_smile


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1258 2016-02-05 09:37:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neatza

smart, m-am ingrozit....din ce retinusem eu, crizele astea se faceau la varsta mai mica , pana in 2-3 ani, parca asa era?
eu am tot citit la voi de ele, si de fiecare rau mi se face rau.

nici eu nu stiu mare lucru de astea alopate care se fac in aerosoli, noi facem cu ser, cu aburii copilariei, din astea mai line sa zic asa, care nu necesita o anume reteta.O singura data mi-a dat orl-ist(singura data cand am fost la un orl-ist) o schema care parca avea si altceva pt langa deza , dar nu mai retin ce .

sanatate la toti copilasi, cica sunt pline camerele de garda ale spitalelor, e nebunie cu raceli, viroze , iar peste toate virusurile astea ale gripei porcine si virusul zika.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1259 2016-02-05 10:31:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neata!

Smart, yannick tocmai a trecut de a 7-a laringita cu sufocare. Nu te panica... eu ii dau 2 pastile de prednison cand se sufoca. Ca pana ajung la spital, pana il inteapa ei forgetit
La primele si eu eram ingrozita, acum m-am obisnuit.
Al meu are 3 ani si 4 luni si vad ca tot face, cred ca nu e doar la varsta mica..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1260 2016-02-05 10:36:15

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Va multumim de urari si sfaturi.

Am fost cu el axum la alt doc, injectabil le facem, asa a zis. I-a facyt asistenta asta de n-a schiitat niciun sunet, n-a simtit nimic. Nu mai risc nimic, am incheiat colaborarea cu naturistele, este a doua oara cand il aduc in stare critica insistand a-i da naturiste si nu medicamente.

Adina, la copilul meu este prima data cand face laringita, n-a mai patit pana acum. Si eu citeam pe aici cand scriau fetele ca li se sufoca micutii , mi se parea sf si credeam ca n-o sa patim niciodata asa ceva. Oricum, eu nu-mi pot reveni, sunt in stare de soc, tremur toata, nici voce nu nai am. Am si eu cred acelasi lucru, Tusesc de mor, de azi noapte iau antibiotic. Dar eu nu mai contez, important e sa-mi vad copilul bine.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2016-02-05 10:38:04)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1261 2016-02-05 10:55:55

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Doamne, Deno, eu nu pot face nimic acum, ma plimb ca bezmetica prin casa, totul e vraiste si nu pot face nimic. Nu vreau sa stiu cum e sa-ti faca de mai multe ori asa ceva. Sa nea dea Dd putere sa trecem peste toate


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1262 2016-02-05 11:08:15

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

smart dar acum cum este? sub dexa nu mai exista riscul sa repete, nu?

eu intodeuna, la primele semne de raguseala sau tuse latratoare ii fac aerosoli cu dexa ... nu stiu daca e bine sau rau dar incerc sa nu ajung la o situatie din asta, pentru ca mi se pare mult mai periculoasa o tuse seaca decat una productiva.

Ultima oara a fost editat de cmin (2016-02-05 11:09:39)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1263 2016-02-05 11:09:00

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

smart, o sa fiti bine, linisteste-te . eu am experinete cu laringita pe propria piele ..


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1264 2016-02-05 11:26:47

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Cmin, asa mi s-a zis, sub dexa ar trebui sa fie ok. Dar el nu a fost ragusit! Miercuri a inceput sa aiba putin muci si nasul putin infundat (are probleme cu polipii, mereu il are infundat), ieri cand l-a luat sotul de la gradi, tot asa, doar ii curgea putin sanul. Nu a tusit absolut deloc. Seara inainte sa-l pun eu la culcare mi s-a parut ca a vorbit o fraza ragusit, l-am rugat sa mai vorbeasca ceva, si-a dres putin glasul, si a fost ok. Deci nu a dat niciun semn ca ar avea ceva in afara amaratilor alora de muci. AAA, doar mi-a zis ca nu poate sa manance ca-l doare gatul, m-am uitat in gat si n-am vazut nimic. I-am dat cu albastru de metil, propolis, multa lamaie, sinupret, ceaiuri, abureli de-astea. Si intr-o ora era sa moara.

Geo, sper si eu sa fie, dar efectiv nu pot trece de momentul ala, imi tot revine in minte imaginea lui sufocandu-se

Ultima oara a fost editat de smart lady (2016-02-05 11:27:14)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1265 2016-02-05 11:31:48

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

aoleu smart ..fara semne  sad  ...incerca sa te linistesti puss


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1266 2016-02-05 11:32:48

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neata

Smart kram imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva. Sanatate multa


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1267 2016-02-05 12:04:25

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

offf, smart sad  ...horror si sf in aceelasi timp...
multa, multa sanatate va doresc...iar in privinta naturistelor, nu zic sa le lasi de tot, ideea e sa -i intaresti imunitate, ca sa treaca mai usor peste raceli, da , de racit raceste, ca experimentez si eu chestia asta, dar sa fie mai usurele si fara complicatii din astea.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1268 2016-02-05 12:13:35

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neatza fetele. sanatate la toti micutii bolnaviori.
off sufocari .. groaznic.
noi am avut mai mult de face cu tuse productiva decat seaca, sunt groaznic amindoua.
la noi nimic naturist n-a functionat in caz de problema, tot medicamentele traditionale din pacate.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1269 2016-02-05 12:40:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Smart, y le face fara semne deloc. Nici muci nici tuse, pur si sinplu se culca bine, normal fara a fi bolnav deloc  si se trezeste in cateva ore tusind magareste si dupa 1 min de tuse incepe sa vomite si se invineteste tot, din accesul de voma nu isi mai revine, nu mai poate lua aer deloc. Eu mi-am dat seama ca o data ce a inceput sa vomite laringele se inflameaza pe loc si mai rau, de acolo sufocarea instanta.
Yannick le face asa grave si din cauza sindromului marshall. Doctorii au zis ca n-au mai vazut copil care sa se sufoce chiar asa. In mod normal ei respira tot mai greu si mai greu, si ai timp sa intervii. La y ai maxim 30 sec sa intervii, apoi nu mai poate inghiti nimic. Eu de 1 an dorm cu prednisonul sub perna pentru ca le face din ce in ce mai severe.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1270 2016-02-05 13:44:28

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Doamne Fereste, Deno, cata tarie iti trebuie! Y ia pastile? Al meu nu vrea. E cumplit si prin ce treceti voi. Mie intotdeauna mi s-a parut exagerat sa tratezi tusea copilului cu dexa. Pana acum! Va primi dexa la prima tentativa de tuse! Am citi adineauri ca era bun si flixotide inhaler, d-ala aveam, i-l puteam da azi noapte in criza, dar n-am stiut.

Adina, am bagat la naturiste in alex si anul asta si anul trecut de mi s-a luat. Stii cum ia uleiurile alea scarboase (biomicin, cimbrisor, etc)? Vine si le cere singur, sau daca uit imi aminteste sa i le dau, atat de obisnuit este cu ele. Ii faceam de 3 luni cura cu proimunity+multe altele. Apa de ploaie. Nu vreau sa isc polemici, nu e prima data cand imi dau cu pumnii in cap de deciziile mele. Sper sa invat ceva de data asta.

Am sunat si la gradi, am avut o discutie extrem de dura cu educatoarea. Stiu de la cine a luat A laringita, l-am auzit pe respectivul copil tusind la inceputul saptamanii, m-am si mirat in prostia si inconstienta mea de sunetul tusei caci nu-l mai auzisem niciodata, si abia acum imi dau seama ca aia era tusea latratoare. Chiar ii povesteam sotului ca X, pana si tusea o are diferita de a altor copii (am mai povestit eu anul trecut ca A lua bataie de la un coleg; despre acest copil e vorba, tot violent a ramas). Am propus o sedinta cu toti parintii, sa vad ce decizie vom lua cu adusul bolnavi la gradi, sa nu-i mai primeasca indiferent despre cine este vorba. Altfel, daca nu se implica cu adevarat asistenta si inclusiv directoarea, voi retrage copilul si voi face reclamatie la inspectorat. Dar e peste puterile mele de a intelege cum poate o mama sa-si duca la gradinita copilul de 4 ani cu tuse latratoare zile in sir si sa stea linistita. Deja nici nesimtire sau inconstienta n-o mai pot numi!

Va multumesc din suflet de urari, sanatate tuturor!

Eu tocmai incepusem de luni un nou job, directorul a parut intelegator, sper sa nu fi fost de aparenta . A fost greu pana am ajuns aici, ar fi culmea sa ratez si sansa asta


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1271 2016-02-05 14:37:11

daenarys
Vizitator

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Smart,in general se recomanda la 2 ml de ser la 1 ml de dexa.asta pt aerosoli smile
Multa sanatate fetelor smile

 

#1272 2016-02-05 14:41:13

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

fetele eu azi sunt in zi 37 ... si tot nimic.
ce sa fac in afara sa astept?
am facut test zilele trecute - era negativ...


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1273 2016-02-05 14:44:39

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

carra dar nici simptome nu ai? poate sa faci o eco si acolo se vede daca ar urma sa iti vina sau daca e altceva   smile


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.