homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38-73


#1369 2016-02-16 13:07:27

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Anca la mine e o diferenta de 1 grad intre cel de frunte si rectal.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#1370 2016-02-16 13:12:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Credeam ca e o regula, temp rectala = temp axiala + x. daca ar fi măsurate cu același termometru, cred  ca x ar tb sa fie constanta.

Offline

 

#1371 2016-02-16 14:35:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

anca, depinde, la noi odata a fsot cu febra micuta din prima, vagi dureri in gat, stare de moleseala, apoi mucii aposi, apoi grosi, apoi tuse...asta la ana...la noi cam cum a descris geo-predomina clar dureri de oase, de corp cam la toata lumea cu care am vb.
eu acum sunt praf, nas infundat dar care si curge, tuse ffff obositoare si chinuitoare, stare de moleseala, zac pe aici pe la birou.

de ce intrebi, suspectezi ceva, sau doar sa fii pusa in tema?
cat priveste termometrele, noi avem 2, intre timp unul s-a rupt...dar rat au aratat amandoua la fel smile ....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1372 2016-02-16 14:56:17

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

wave


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1373 2016-02-16 15:44:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Adina, multumesc de răspuns. Deci sunt diferite reactiile de la pers la pers, nu stiu de ce retinusem ca in toate cazurile a debutat cu febra mica doua zile, apoi mare (40). Ce descrieți voi seamănă cu ce a avut/are sotul. Noi (eu si copiii) ?nsă nu am luat.
?ntrebam pt ca ieri l-am simtit cam cald pe băiatul cel mare, i-am pus termometrul (axial, ca nu a stat altfel) si a avut 37.6, apoi 37.5. Stiu ca rectal e mai mult si aveam nevoie sa aflu cu cat, sa imi fac o idee, sa compar cu temperaturile ce le-a avut in viroze.
Toata noaptea s-a foit, s-a trezit pl?ng?nd de 3 ori, pe la 2:30 nu mai avea somn. I-am mai luat cu mana temp si nu l-am simtit sa ardă mai tare dec?t la culcare. Am crezut ca pana aici ne-a fost, ca l-a prins viroza cea urata si i-o da si celui mic cesafac, ?nsă de dimineata si pana acum e bine, nu pare sa mai fi făcut febra. Am descoperit ca i-a străpuns gingia in 2 puncte o măsea... imi doresc sa fi fost din cauza ei, desi el n-a făcut febra la nici o eruptie dentara hmm. Stau in garda si cu teama, sper sa fie bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2016-02-16 15:53:11

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Hello Maje kram

Ce mai faceti voi ?

Anca, poate fi de la dinti febra.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1375 2016-02-16 16:02:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Sper, time, dar ar fi prima data. Asa am sperat si in virozele de la un an si ne-am trezit cu febra 40. Doamne ajuta sa fie acum asta cauza!

Offline

 

#1376 2016-02-16 16:13:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

wave


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1377 2016-02-16 20:38:21

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Adina sanatate !
Anca piticul meu s-a trezit noaptea cu febra 38.5 iar spre dimineata sarise la 39.eu mereu i-am luat cu termometrul de frunte , si la asta face mofturi ,nu stiu cum ar face rectal. Cum te descurci cu piticii , esti singura cu ei ziua ?


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1378 2016-02-16 20:40:59

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Hello


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#1379 2016-02-17 00:13:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

E bine acum cel mare, Reina? Cel mic nu a luat, nu?
Eu o am pe mama care ma ajuta cu tot ce tine de m?ncare (ea gateste si tot ea il pune pe băiatul cel mare la masa). Fără ea nu m-as fi descurcat, adesea ma intreb cum reusiti tu, samy, flower sa va impartiti la 2 copii. Bebe e toata ziua in bratele mele ori in wrap, ma simt neputincioasa sa mai fac ceva pt cel mare. De multe ori se joaca singur săracul, cat eu ?ncerc sa-l adorm pe printisorul mic, care numai in conditii de spa adoarme (iar cel mare face tambalau) si daca e prea obosit pl?nge ca nu reuseste. In plus, nu doarme dec?t pe mine; in pat se trezeste dupa c?teva min si pl?nge ca ii e somn. Cel putin in wrap doarme cate 2 ore si pot iesi in timpul asta cu ei pe afara.
Avand ajutor, nu mi se pare ft greu; e chiar mai usor dec?t imi era in sarcina c?nd ma miscam greu si eram singura cu cel mare.
Cat timp are baietelul tau mic?
Eu am o teama cum ca urmează vremuri mai grele, c?nd mai creste cel mic hmm. Cum e la voi?

Mamici, am avut noroc. N-a mai făcut febra in seara asta. Se pare ca măseluța a fost de vina, desi e prima data c?nd se ?nt?mplă.

Offline

 

#1380 2016-02-17 08:07:38

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

anca, ma bucur ca nu e altceva la voi. si eu sunt trista cu atatia copilasi de care aud ca sunt bolnaviori. pe cea mare o alimentez zilnic cu vit c, fructe, plimbare si sport, ii spun mereu sa se spele pe maini la scoala, sa se fereasca de copiii care tusesc etc. si la cea mica i-am dat 10 zile vit c natural picaturi urmare e roseolei care a facut-o, iritatia aceea pe piele care a ttrecut de la sine din fericire.
cu descurcatul, ce sa zic...tot timpul fac ceva, mai nou gatesc si noaptea dupa ce dorm fetele, pt ca mi-e mai greu ziua, cea mica a inceput sa se rostogoleasca prin patut, trage de toate sa le bage in gura, intra cu picioarele intre barele patutului, trebuie supravegheata continuu. uneori ma simt coplesita si imi vine sa plang la propriu, si mai mult ma panichez cand cea mica plange si nu stiu ce are. abia astept sa inceapa sa vorbeasca, macar stiu ce si cum. hai va pup, ca s-a trezit. zi faina, mamici


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1381 2016-02-17 08:56:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

Neata wave

Mamici de 2 bebei ( sau mai multi smile ), sunteti de admirat kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1382 2016-02-17 09:31:47

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neata mamici
azi-noapte pe la 1 fata mea s-a trezit direct vomand si cu febra, evident
acum de dmineata nu mai avea nimic
zice ca nu o doare nimic, nici gat, nici cap, nu are nici mucisori
dar tuseste productiv
eu nu stiu ce poate fi chestia asta
sper sa ajung diseara cu ea la doctor


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#1383 2016-02-17 09:42:37

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neata smile

bubu... nu suna bine. suna cam cum a fost pe la noi ...


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1384 2016-02-17 09:49:10

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neatza

anca, bine ca e ok, baiatul mare...si ferice de tine ca ai ajutor.

samy, cred ca e greu cu doua, mie imi egreu cu una, bine si cu serviciu, si tot nu reusesc sa fac curatenie cum trebuie, joaca cu ea, etc, etc

eu incep sa-mi revin, dar greu,pot sa respir mai bine acum, insa am dureri de cap, in special cand ma ridic din pat, cand ma uit brusc undeva, imi curge nasul, tusesc in continuare.mai am un coleg in birou care stranuta la greu, are mucii, e praf si el, cred ca in curand carantina scrie pe biroul nostru smile .
offtopic   desi nu prea e ...fetelor care alaptati demult, asa pt cultura mea generala smile .Sotia colegului meu de care va ziceam mai sus a nascut acum 2 sapt prin cezariana, dupa ce a stat sa ansca natural , dar nu a reusit, i-a venit lapticul abia a 4-a zi, bebe a primit si lp, dupa ce au venit acasa, bebe primea si lm si lp...acum ultimele zile imi tot zice ca mananca mult copilul la o masa, ca atunci cand trebuia sa manance 30ml el manca si 90ml, in fine, ei amandoi sunt genul ala,experti de nu accepta nici un sfat, ei stiu totul desi e primul copil si nu au mai avut contact cu altul big_smile -dar fiecare cu pasarele lui.Eu dupa ce mi-am dat seama de lucru asta incerc sa ma abtin sa le mai dau sfaturi-nu sunt sfaturi neaparat , ci experienta mea-daca ma intreaba le zic, daca nu , nu vin cu idei de la mine smile .
Ieri imi zice , ca au gasit cauza de ce plange copilul din cand in cand .a facut sotia lui un experiment( de parca zici ca e experta in alaptare) si impreuna cu pediatra au ajuns la concluzia ca laptele ei nu are consistenta.I-a dat o anumita cant de ml de lapte praf, l-a mancat pe tot si s-a culcat linistit.Ulterior la alta masa, s-a muls ea mai mult decat cant pe care o mancase la masa de lp si dupa ce a mancat , desi era plin, adica clar nu mai vroia mancare, copilul nu dormea , era agitat.Prin urmare de acum incolo va manca clar si lapte praf.
NU vreau sa isc iar discutii lm versus lp, ca au fost atatea, si eu am alaptat si am dat lp(dar din nestiinta)...insa eu in anii astia de cand am terminat cu alaptatul, desi mai mult ca sigur e un subiect incheiat pt mine, am inteles un lucru-ca nu exista lapte matern slab sau gras, consistent sau nu.Gresesc?
repet , asta doar asa pt mine, ca nu vreau sa ma apuc sa-i conving eu ca e mai ok laptele matern, sunt maturi si pana la urma fiecare isi decide ce si cum.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2016-02-17 10:00:08)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1385 2016-02-17 09:52:41

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

neata

bubu mie imi suna asa cunoascut ce spui tu  neutral  ..nu vreau sa te sperii dar vezi ca e urata rau viroza asta ..lui A i-a afectat si musculatura picioarelor..efectiv nu putea merge de durere sad ..i-am facut analize si au zis ca se remite si se trateaza simptomatic ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1386 2016-02-17 10:04:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

par  puss 
salut mamici!

Offline

 

#1387 2016-02-17 10:15:32

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 38

cmin, geo, am inteles sad
noi am mai trecut o tura sapt. trecuta printr-o natie de raceala
acum o iau de la capat?
si sotul e lovit iar de vreo 2 zile
oare ce as putea sa fac sa previn / tratez din timp?
nici nu stiu ce sa mai zic


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.