homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sinechie uterina


#1 2015-10-28 16:29:20

dustandthorns
New member
Inregistrat: 2013-08-08
Mesaje: 14

Sinechie uterina

Buna ziua,

In urma cu aproximativ 3 ani am facut un avort la cerere, care a iesit cu complicatii din cauza ca nu am fost chiuretata corect. Am mers la urgenta cu sangerari si in momentul acela am fost preluata de alta doctorita care m-a chiuretat si nu au mai fost complicatii ulterioare. Menstruatia imi vine regulat. Mentionez ca nu iau anticonceptionale cam de 2 ani. Timp de 9 luni am tot incercat sa am bebe, si nu am reusit, asa ca m-am dus la un alt medic, dat fiind faptul ca am o infectie pe care nici in ziua de azi nu am reusit sa o tratez. Medicul la care am fost saptamana trecuta, in urma unei consultatii si a unei ecografii, mi-a spus ca am ceva ciuperca agresiva si Sinechie uterina.... Din nou, menstruatia mea este regulata, si nu am sangerari intre menstruatii, insa ma doare in zona ovarului stang si am intepaturi in zona uterului cam zilnic de la o vreme. Am observat ca durerile din timpul menstruatieti au devenit mult mai intense...

Momentan am facut doar o analiza pentru secretie pentru care astept rezultatul. Si intentionez ca dupa tratament, sa fac un HSG ca sa imi confirme daca este intradevar sinechie sau nu.

Cum ar trebui sa procedez? Daca nu se vindeca infectia in urma tratamentului pe care il primesc, pot face HSG-ul? In aproximativ 2 saptamani trebuie sa imi vina menstruatia, si as dori sa fac tratamentul inainte, ca pe urma sa pot face si HSG-ul respectiv, deoarece sunt foarte ingrijorata.

De asemenea as dori parerea voastra in legatura cu sinechia.. credeti ca este posibil sa am asa ceva avand in vedere ca menstruatia este regulata? Intre timp am fost pe la doctorita care m-a chiuretat ultima data si ea a spus ca nu se poate vedea la ecografie, si ca nu am asa ceva daca menstruatia este regulata. Ea mi-a sugerat sa fac HSG-ul. Multumesc anticipat.

Ultima oara a fost editat de dustandthorns (2015-10-28 16:32:51)

Offline

 



#2 2015-10-28 23:19:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sinechie uterina

Ti s-a recomandat histerosalpingografia/histerosonografia (HSG) sau histeroscopia? HSG-ul se face mai degrabă pt a testa permeabilitatea trompelor, stiam ca histeroscopia se practica pt a vizualuza cavitatea uterina.
Daca e HSG, trebuie sa iasa secretia curata pt a putea face intervenția.
Din cate stiu, sinechia uterina e asimptomatica, cel mult menstrele pot fi slabe cantitativ. Regularitatea ciclurilor o dau hormonii, nu structura uterului. Si eu stiu ca sinechia nu se vede la o ecografie obisnuita.

Offline

 

#3 2015-10-29 11:26:04

dustandthorns
New member
Inregistrat: 2013-08-08
Mesaje: 14

Re: Sinechie uterina

Histerosalpingografia mi s-a recomandat. Sau ce teste ar trebui sa fac pentru a vedea care este problema infertilitatii? Am fost ieri la urgenta, si astazi am fost sa fac din nou testul Babes, pe saptamana viitoare ar trebui sa am rezultatele. Medicii care m-au vazut la urgenta erau rezidenti... cred ca mi-au cautat ovarele vreo 20 minute...(Mi-au facut ecografie abdominala si transvaginala). Ei au zis ca nu am nici chisturi si ca uterul e in regula... Nu stiu ce sa mai cred.

Ultima oara a fost editat de dustandthorns (2015-10-29 11:28:26)

Offline

 

#4 2015-10-29 17:39:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Sinechie uterina

Daca vrei sa iei taurul de coarne, adica sa investighezi pana in p?nzele albe pb infertilitatii (desi la 9 luni de incercari nu se pune inca diagnosticul), intereseaza-te de un ginecolog bun specializat in pb de infertilitate si urmeaza recomandarile lui in ceea ce priveste investigatiile. Ar fi bine sa incepeti cu cele mai usoare, mai putin invazive: spermograma si spermocultura la partener, monitorizarea ovulatiei, analiza AMH. Daca nu se descopera nimic, poti trece la cele mai agresive: HSG daca ai avut anexite in trecut ori histeroscopie pt vizualizarea uterului. Dar cum spuneam, ai nevoie de un medic care sa te indrume.

Offline

 

#5 2015-10-29 18:40:11

dustandthorns
New member
Inregistrat: 2013-08-08
Mesaje: 14

Re: Sinechie uterina

Momentan as dori sa ma asigur ca nu este sinechie uterina, ca sa nu stau asa cu ea in caz ca este, desi sunt in dubii deoarece medicul la care am fost s-a dovedit a fii neserios (cel care mi-a dat diagnosticul in urma ecografiei). Histeroscopia este foarte scumpa... Sa incerc deci un HSG dupa tratament? Sau mai este alta optiune de a depista aceasta afectiune?

Ultima oara a fost editat de dustandthorns (2015-10-29 18:45:19)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.