homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Niciun doctor nu stie ce am


#1 2015-11-09 22:27:36

piscotel
New member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 86

Niciun doctor nu stie ce am

Buna ziua,
Sunt aproape zece ani de c?nd ma confrunt cu spotting intre menstruatii.
Am fost la aproape toti doctorii din Iasi si niciunul nu mi-a spus ceva clar. De fiecare data m-au luat de la zero, cu Papa Nicolau, ecografii, schimbarea pilulelor contraceptive, analize medicale, analize hormonale, tratamente de tot felul etc. Nimic.
Am fost la Bucuresti, la un spital privat de renume. M-au pus pana si sa-mi fac RMN. N-a iesit nicio problema, dar au vrut sa ma opereze de un chist pe care nu-l aveam. Nu numai ca scria ca la prosti pe rezultat ca nu exista chisturi, dar mi s-a confirmat si in Iasi, la alt doctor.
Papa Nicolau a iesit bine mereu. Analizele au iesit ok mereu. Singura data iesise prolactina ridicata, dar am luat un tratament si apoi era normala. Am facut analize in anumite zile ale ciclului.
Singura pilula pe care spottingul nu era asa abundent, este Yaz. Luna asta am renuntat la ele, dupa ce le-am luat aproape un an. De vreo 2 luni nu-mi vine menstruatia. Am simptomele, dar nu am s?ngerarea. Am facut doua teste de sarcina si ambele au iesit negative.  In schimb, am spottingul. Acum ca nu mai iau pilule, spottingul a devenit mai abundent. Ca sa intelegeti, se umple cam un tampon din acela zilnic. Am zile c?nd pun un tampon normal, mare.
Cam toti mi-au zis ca ar fi vorba despre o dereglare hormonala, insa nimeni nu-mi poate spune exact ce am si ce tratament sa iau, ca sa-mi treaca. Mi s-a spus la un moment dat ca e posibil sa fie polipi. Dar nu ma pot supune vreunei interventii chirurgicale la ghici.
Am inceput un tratament cu supozitoare, Favisan. L-am luat de la Plafar. La indicatii apare toata lista de diagnostice bajbaite de doctorii la care am fost. smile
Nu mai stiu ?ncotro s-o iau. Am fost la toate recomandarile pe care le-am primit. Fiecare imi spunea ?mergi la cutare, pt ca e foarte bun si te rezolva sigur?. Sunt in aceeasi situatie de, repet, aproape 10 ani.
Va rog spuneti-mi ce mai pot face, pentru ca eu am epuizat toate variantele.
Precizez ca am 33 de ani.

Multumesc

Ultima oara a fost editat de piscotel (2015-11-09 22:29:38)

Offline

 



#2 2015-11-11 18:09:46

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: Niciun doctor nu stie ce am

Ai intrerupt anticonceptionalele brusc sau ai terminat folia?ca stiu ca,daca le intrerupi fara sa le iei pe toate,iti apar sangerari mai reduse cantitativ,pana se declanseaza in mod normal menstruatia..altfel zic ca ar fii ceva hormonal,o dereglare

Offline

 

#3 2015-11-11 22:55:28

piscotel
New member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 86

Re: Niciun doctor nu stie ce am

Nu. Am terminat folia si nu am mai luat dupa. Sunt fumatoare si stiu ca in apropierea varstei de 35 de ani e imperios necesar sa nu iau pilule, pentru ca risc sa mor. De asta am incetat.

Offline

 

#4 2015-11-14 18:18:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Niciun doctor nu stie ce am

piscotel a scris:

Nu. Am terminat folia si nu am mai luat dupa. Sunt fumatoare si stiu ca in apropierea varstei de 35 de ani e imperios necesar sa nu iau pilule, pentru ca risc sa mor. De asta am incetat.

Pai nu e chiar asa. Nu stiu cum nu se gandeste nimeni sa renunte la fumat daca exista asa temeri.
Oricum, situatia nu e chiar asa dramatica.
Eu nu inteleg ce inseamna ca ai spotting in tre menstruatii(inteleg ca aveai spotting sub anticonceptionale luna de luna????) Iar acum, fara anticonceptionale, nu te supara insa daca ai inceput sa sangerezi dupa ce le-ai oprit, asta se cheama ca ti-a venit menstruatia indiferent cat de redusa cantitativ e sangerarea.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2015-11-22 17:25:23

piscotel
New member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 86

Re: Niciun doctor nu stie ce am

Mi-e foarte greu sa ma las de fumat. Am avut cateva tentative, cea mai lunga a fost de 2 ani. Dar si in timpul acela am avut spotting.
Aproape 10 ani de zile am avut spotting intre menstruatii luna de luna. Chiar daca luam sau nu pilule. Pe Yaz a fost singura perioada c?nd nu am avut asa mult spotting. Pilulele mi-au fost prescrise doar de doctori, cu exceptie ultima data, c?nd am fost la endocrinolog si mi-a prescris Yaz.
Astazi mi-a venit menstruatia normala (dupa 2 luni), cu dureri specifice si abundenta specifica. Dar sangerarile au inceput cu vreo 5 zile in urma. Spottingul.



doctoressa a scris:

piscotel a scris:

Nu. Am terminat folia si nu am mai luat dupa. Sunt fumatoare si stiu ca in apropierea varstei de 35 de ani e imperios necesar sa nu iau pilule, pentru ca risc sa mor. De asta am incetat.

Pai nu e chiar asa. Nu stiu cum nu se gandeste nimeni sa renunte la fumat daca exista asa temeri.
Oricum, situatia nu e chiar asa dramatica.
Eu nu inteleg ce inseamna ca ai spotting in tre menstruatii(inteleg ca aveai spotting sub anticonceptionale luna de luna????) Iar acum, fara anticonceptionale, nu te supara insa daca ai inceput sa sangerezi dupa ce le-ai oprit, asta se cheama ca ti-a venit menstruatia indiferent cat de redusa cantitativ e sangerarea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-11-22 18:08:05

piscotel
New member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 86

Re: Niciun doctor nu stie ce am

Am renuntat la pilule pentru ca le-am luat mai bine de 6 luni, iar spottingul tot nu a disparut. Apoi e motivul cu fumatul in combinatie cu pilulele. M-am gandit sa las inca o data corpul ?liber? sa functioneze in mod natural. Sa vad din nou daca mai apare spottingul. E prima luna fara pilule si spottingul a fost mai abundent decat atunci c?nd luam pilule.
Daca as sti ca fumatul este un factor important in problema mea, v-as crede pe cuvant si as incerca sa ma las din nou. Daca pot face ceva, incerc.
As vrea doar sa stiu clar care e solutia, as vrea un doctor sa-mi spuna clar ce tratament pot lua pentru dereglarea asta hormonala.
Si mai e alta problema: daca nu iau pilule, imi apar chisturile. De fapt, de asta mi s-au prescris prima oara pilulele, acum vreo 13 ani.
Nu stiu daca ar trebui sa continui cu pilulele sau fara. Sunt total debusolata.

Ultima oara a fost editat de piscotel (2015-11-22 18:10:10)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.