homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri groaznice


#1 2015-11-12 01:05:27

AdelinaSabina
New member
Inregistrat: 2015-11-12
Mesaje: 6

Dureri groaznice

Buna dragelor! Sunt noua pe acest forum si chiar ma bucur ca l-am descoperit pentru ca am citit si ?nvățat multe lucruri de la voi,din discuțiile voastre.   cool  Am si eu o problema ce ma chinuie si as vrea sa aflu de la voi unele păreri sau poate ca ați trecut prin aceeași experiența si ma puteți ajuta. Ma confrunt cu problema unor chisturi ce reapar.Am urmat un tratament cu Duphaston,chistul a dispărut dar din păcate in mai puțin de 2 luni a apărut altul. neutral  Medicul mi-a prescris anticoncepționale Yasmin.Am terminat prima cutiuța acum 2 zile dar pe parcursul celor 21 de zile in care le-am luat am avut dureri groaznice in zona pelvina(cred ca uterul ma doare).Sunt dureri ascuțite ce durează aproximativ 30 sec dar simt ca pic din picioare in acest timp.Am programare abia peste 2 saptam?ni la medic si nu mai am răbdare pana atunci si tare as vrea sa stiu ce este cu aceasta durere.Mentionez ca am m-ai luat anticoncepționale(Karissa) anul trecut la recomandarea unui medic care nu mi-a făcut dec?t un simplu control deși s?ngeram de mai bine de trei saptam?ni.Si atunci am avut dureri,iar medicul mi-a zis ca ma prefac si ca toate femeile au dureri.Acela a fost momentul in care am schimbat medicul si am dat de aceasta doamna minunata care din păcate este si foarte ocupată.Va multumesc ca ați citit si astept cu nerăbdare răspunsurile voastre! smile

Offline

 



#2 2015-11-12 07:53:57

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Dureri groaznice

Durerea cedeaza la antiinflamatoare?
Cel mai ok ar fi sa mergi sa faci o ecografie, sa vezi daca chistul e inca acolo.
Am avut si eu un chist maricel, si tot asa pana sa iau ac, ma durea groaznic. Dar inainte sa iau ac l-am monitorizat ecografic si am luat un tratament naturist.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2015-11-12 12:28:09

AdelinaSabina
New member
Inregistrat: 2015-11-12
Mesaje: 6

Re: Dureri groaznice

Nu cedează dec?t la supozitoarelor Aceclofen si minunea nu tine mult.Doar 2 ore,iar acestea nu pot fi folosite dec?t 2-3 pe zi.Eu nu am avut absolut nicio durere pana sa iau anticoncepționalele.Asta e marea mea dilema.De ce am dureri cand le iau?

Offline

 

#4 2015-11-12 13:37:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Dureri groaznice

AdelinaSabina a scris:

Nu cedează dec?t la supozitoarelor Aceclofen si minunea nu tine mult.Doar 2 ore,iar acestea nu pot fi folosite dec?t 2-3 pe zi.Eu nu am avut absolut nicio durere pana sa iau anticoncepționalele.Asta e marea mea dilema.De ce am dureri cand le iau?

Pai si eu cred ca e o problema...nu sunt sigura ca in legatura cu anticonceptionalele insa.
Oricum, opreste-le daca zici ca e asa de serioasa treaba, nu astepta sa treaca astea doua saptamini.
Chistul de pe ovar, daca trece cu anticonceptionale, e functional, deci nu patesti nimic daca sta acolo sau daca reapare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2015-11-12 15:11:14

AdelinaSabina
New member
Inregistrat: 2015-11-12
Mesaje: 6

Re: Dureri groaznice

Problema este ca si menstruația o am foarte neregulată,durează foarte mult si e foarte abundentă si de aceea medicul ?ncearcă sa imi găsească un tratament potrivit.Sa scap si de chisturi si menstruația sa se regleze.O sa astept pana in ziua cand am programare pentru ca nu vreau sa merg la alt medic.Sunt foarte mulțumită de aceasta doamna pentru ca imi ia problema in serios,nu ca alți medici la care am mai fost.Multumesc pentru răspuns!puss Anticoncepționalele nu o sa le mai iau.Dar totuși e a treia zi in care nu le iau si menstruația nu a apărut..si asta mi se pare puțin ciudat..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-11-12 15:25:23

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Dureri groaznice

Menstruatia o sa fie regulata atat timp cat iei anticonceptionale. Cand le opresti, o sa fie la fel ca inainte.
Daca esti in pauza, mentruatia poate aparea oricand in cele 7 zile de pauza.
Daca le-ai oprit inainte de terminarea blisterului, mai dureaza pana apare menstruatia.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#7 2016-01-27 10:02:01

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Fetele... am mare nevoie de ajutor!!!
E cam asa : are 12 ani si i-am venit prima menstruatie in noiembrie, in decembrie nu i-a venit si i-a venit acum in ianuarie mai exact duminica trecuta pe data de 17, in cantitate mare. Sambata-duminica schimba un absorbant la o ora asa ca am decis luni  sa o duc la spital la urgente. Facut!!! Precizez ca eu luni am inceput sa ai dau clorocalcin!
Luni seara la urgente, am facut ecografie si analize la sange ca era galbena, ca si asa e bat de slaba. A spus ca nu are nimic, ca nu are nimic la sange si ne-a dat : Allchemila - extract de cretisoara+vitamina k/3 fiole , 30 de picaturi de 3 ori pe zi. De luni seara ia asa. Sangerarea e la fel, la fel. Nu poate merge nici la scoala + ca o doare foarte tare.
Acum de dimineata am hotarat sa ai dau si clorocalcinul ala.
Dar ce sa fac? cat sa o mai tin asa?

Offline

 

#8 2016-01-27 10:06:00

daenarys
Vizitator

Re: Dureri groaznice

Ioana,sa urmeze tratamentul dat de medic.ceva suplimentr cu fier poate nu strica daca sangereaza asa tare.clorocalcinilul este f bun si cretisoara la fel

 

#9 2016-01-27 10:15:15

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Daenarys, dar pana cand? Nici la scoala nu poate merge, schimba abs.din ora in ora si o si doare foarte tare. Pentru durere i-am luat pastile no-spa si ibuprofen. Medicul de la urgente a zis ca pana joi ar trebui sa se opreasca, dar pana acum nu e nici o schimbare... nustiu  supa

Ultima oara a fost editat de IoanaMonica (2016-01-27 10:15:55)

Offline

 

#10 2016-01-27 10:19:45

daenarys
Vizitator

Re: Dureri groaznice

Nu cred ca poate sa iti zica cineva pana cand o sa dureze sangerarea.ideea e sa ii dai vit k asta ajuta mult

 

#11 2016-01-27 10:24:21

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Bine... ai dau si picaturile acelea si clorocalcin, da? sad
Nu zic sa imi spuna, dar ma gandesc sa nu cada jos, ca deja e prea mult... si e copil si e foarte slaba.
Astept linistita par
Multumesc

Offline

 

#12 2016-01-27 10:26:49

daenarys
Vizitator

Re: Dureri groaznice

Da si clorocalcin.din pacate nu prea ai ce sa faci,eventula sa mergi cu ea la un ginecolog daca nu e rezolva problema sau mai apare.

 

#13 2016-01-27 10:30:17

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Bine... daca pana joi seara nu se rezolva, o sa merg din nou la medic.
Sarumana hjarta

Offline

 

#14 2016-01-27 10:34:03

daenarys
Vizitator

Re: Dureri groaznice

Bafta

 

#15 2016-01-27 10:38:24

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Muuuultuuu de ajutor. Bucurii !!!

Offline

 

#16 2016-01-30 20:03:06

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dureri groaznice

a facut vreun efort inainte? de exemplu sa se plimbe cu rolele sau sa alerge

Offline

 

#17 2016-02-09 17:40:50

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Fetele... revin cu problema descrisa mai sus! Fetita de 12 ani!
In episodul precedent: am mers la urgente am facut ecografie+analize la sange iar medicul ne-a spus ca totul este in regula, o dereglare, ne-a dat picaturi, le-a luat, i s-a oprit!
Episodul de azi : e in vacanta, i-a venit menstruatia, in cantitate normala si fara dureri. Ameteste + o doare capul. Am sunat la medicul de familie care ma tot trimite sa ai fac ecografie abdominala, care am mai facut-o acum 2 saptamani si i s-a spus ca nu are nimic, doar o dereglare. Ea sustine sa mergem sa face, ca de la atata pierdere de sange "a dat in anemie".
Nu am cunostinte medicale deloc, dar dupa logica mea saraca zic ca ar avea nevoie acum de vitamine, cu o analiza la sange eventual. Analiza am facut si atunci, dar nu s-a spus ca e totul ok!
Sa mai fac acum o alta ecografie, care e 80 de lei sau de banii astia sa ai iau niste vitamine bune? Ce ziceti si voi?
(persoanl nu reusesc sa inteleg gandirea medicului de familie, care ne si trimite intr-un spital infect de elevi si studenti unde este un singur medic ginecolog si despre care cu un singur clik gasesti enspe mii pareri proaste).
hmm ce vitamine sa iau? E slaba, dar mananca, e activa, invata, merge la scoala.

Offline

 

#18 2016-02-09 18:19:07

Marta
New member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 25

Re: Dureri groaznice

Probabil ca are lipsa de fier.. O analiza de fier nu ar fi rau..

Offline

 

#19 2016-02-09 18:27:08

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Dureri groaznice

Pai pana la analiza... ar trebui niste vitamine, dar ce?
Daca imi poate spune cineva, Heim?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.