homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mod transmitere boli sexuale, Help!-2


#20 2015-11-23 17:50:52

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Nu am ?nghiţit neapărat dar am scris mai sus cam cum s-a desfăşurat şi exista o oarecare şansă... Deci vreau să-mi fac acele analize dar nu ştiu cum... Cel mai frică mi-e de hpv. Myco şi ur. Am citit că se fac şi din secretia vaginala dar aş vrea să-mi confirme cineva, ?nsă chlaymidia clar nu e dec?t din interior.... Chiar nu ştiu ce e de făcut... Gonoreea să găseşte şi ?n cultura făcuta din secretia vaginala?

Offline

 



#21 2015-11-23 18:14:15

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Fiecare boala are o perioada de incubatie. Daca e recenta intamplarea nu stiu daca iti iese ceva la analize.
Mai asteapta o luna macar. Cele mai bune analize din categoria hepatita, sifilis, hiv se fac la centrele de transfuzie. Nici nu costa mult doarece nu sunt cabinete private, sunt de stat.
Te poti duce oricand dimineata si sa ceri aceste analize. La mine in oras costa de exemplu cea pt hepatita in jur de 35 de lei. Acestea pe care le faci din sange se rezolva.
Pentru cele din secretie trebuie mers la ginecolog sau la un laborator unde se recolteaza. Chiar daca esti virgina, se folosesc instrumente speciale.
Sincer, eu cred ca te panichezi degeaba. Sunt sanse ft mici sa iei ceva. Mai bine te apuci sa iei niate echinaceea sau polen pt imunitate, decat sa te stresezi si sa nu dormi noaptea. Sau ai putea sa mergi de mana cu partenerul sa isi faca si el analizele smile. Ca pana la urma sunteti bagati amandoi in situatia asta.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#22 2015-11-23 23:23:12

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Inafara de recoltarea secretiei vaginale...nu se poate face nimic, m-am interesat sad. Totusi, gonoreea apare la cultura vaginala?

Offline

 

#23 2015-11-24 00:34:03

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Cel mai simplu e sa mearga si el sa se testeze de toate lighioanele.. smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#24 2015-11-24 00:46:09

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Si daca nu vrea ...?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2015-11-24 09:27:01

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Pai sa vrea..daca chiar are ceva de imprastiat, macar sa stie ce imprastie. Si la el o sa iasa la analize daca chiar are ceva.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#26 2015-11-24 14:54:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

JosephineTim a scris:

Nu am ?nghiţit neapărat dar am scris mai sus cam cum s-a desfăşurat şi exista o oarecare şansă... Deci vreau să-mi fac acele analize dar nu ştiu cum... Cel mai frică mi-e de hpv. Myco şi ur. Am citit că se fac şi din secretia vaginala dar aş vrea să-mi confirme cineva, ?nsă chlaymidia clar nu e dec?t din interior.... Chiar nu ştiu ce e de făcut... Gonoreea să găseşte şi ?n cultura făcuta din secretia vaginala?

- atunci cand hpv face ravagii, in 99,99% din cazuri se intampla in col, nu in gura.
- din mycoplasma, ureaplasma si chlamydia nu se moare, anyway forgetit , ci doar pot sa dea in timp inflamatii la organele genitale (in gura nici nu stiu daca se poate), de unde ar rezulta inflamatii pelvine, dureri si eventual infertilitate; in plus, aceste infectii sunt intalnite foarte des (1 din 10 tineri are chlamydia)
- gonoreea iese la examenul bacterian (cel simplu) de secretie, insa o poti observa si singura pentru ca aceasta face ca secretia sa aiba mirosul si culoarea modificate (idem trichomonas). daca nu ai facut sex normal, adica daca nu ai fost penetrata si, in plus, nici nu ai simptome, nu prea aveai cum sa te fi contaminat asa usor cu vreuna dintre infectii. Exista si timpi de incubare, adica nu iei virusul din gura si, hopa, se transmite si jos tot in clipa aia.
- pentru informarea ta, desi nu este cazul, chlamydia se poate testa si din sange. dar poate decizi sa iti faci testele inainte de a avea un partener stabil sau inainte de a te hotari sa faci un copil. Pentru moment, te poti limita la analizele de hiv, hepatita b si sifilis - ca sa te simti tu linistita. si Papanicolau la trei ani dupa inceperea vietii sexuale.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2015-11-24 15:08:32)

Offline

 

#27 2015-11-24 16:11:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

eu am inteles asa: ea i-a facut lui sex oral, s-au pupat, apoi el i-a facut ei si astfel e posibil sa fi ajuns microbii in vagin. de asta am inteles ca se teme, nu de vreo afectiune bucala. exudatul era doar de test, doar ca microbii din zona genitala nu prea traiesc in gura si nici nu sunt descoperiti la exudat faringian, unde se cauta alt tip de bacterii.

Offline

 

#28 2015-11-25 08:24:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

anca90 a scris:

eu am inteles asa: ea i-a facut lui sex oral, s-au pupat, apoi el i-a facut ei si astfel e posibil sa fi ajuns microbii in vagin. de asta am inteles ca se teme, nu de vreo afectiune bucala. exudatul era doar de test, doar ca microbii din zona genitala nu prea traiesc in gura si nici nu sunt descoperiti la exudat faringian, unde se cauta alt tip de bacterii.

1. Gonoreea a fost gasita(in urma cu multa vreme) in exudatele baietilor care mergeau cu sifoanele la umplut(s-ar putea sa fiti prea tineri si sa nu fi apucat sifoanele) aceleasi sifoane cu care mamele lor isi faceau spalaturi vaginale...urmarea a fost ca s-a adaugat un cioc la sifonul ala pentru ca sa nu mai poata fi introdus in vagin. Retinem de aici ca gonococul poate fi gasit in exudat. In plus, gonoreea la femeie e asimptomatica.
2. Virusul HIV nu se transmite prin sex oral decat daca exista leziuni de mucoasa bucala.
3. Ureaplasma si mycoplasma nu sunt bacterii din clasa celor transmisibile sexual. Ele sunt microorganisme comensale(se gasesc in mod obisnuit in mediul vaginal, probleme apar in cazul dereglarilor de flora)
3. Chlamidia, chiar daca e frecventa, tot infectie transmisibila sexual e. Fiindca e asimptomatica cel mai adesea si fiindca nu se evidentiaza la examenul clasic de secretie vaginala(e nevoie de un test special) e asa des raspandita, nu fiindca ar fi o normalitate
Concluzia: putina educatie sexuala nu ar strica smile . Ne-ar ajuta sa ne panicam mai putin si mai rar


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#29 2015-11-25 08:25:27

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Da...asta e situatia, cum a zis Anca. Chlamydia testata din sange dupa antcorpii A sau G poate iesi negativ iar testul local pozitiv totusi, in unele situatii (sau cel putin asa am inteles din descrierea analizelor la synevo) iar local, cum spuneam, imposibil de analizat. Pana la urma mycoplasma, ureaplasma se pot testa din secretia vaginala sau nu e suficient (prin testul specific lor)...?
Din tot ce gasesc, HPV se transmite prin sex oral, care HPV face ravagii si care nu...asta ma depaseste.

La cat timp pot sa fac analizele astea? Cineva mi-a zis ca la 2 sapt, altcineva la o luna macar, dar nu as da cateva milioane pe ele degeaba asa ca as vrea sa stiu ce perioada de incubatie are fiecare. Despre hiv si hepatita stiu ca trebuie sa treaca ~3 luni.

Ultima oara a fost editat de JosephineTim (2015-11-25 08:45:36)

Offline

 

#30 2015-11-25 22:34:14

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

C?t timp trebuie să nu se spele un bărbat ?nainte de analizele locale?

Offline

 

#31 2015-11-25 23:02:39

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Trebuie să nu facă pipi c?teva ore ?nainte de recoltare.  C?nd va face programarea poate ?ntreba exact.

Offline

 

#32 2015-11-26 12:56:03

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Am inteles ca trebuie sa urineze cu o ora inainte, atat si sa nu se spele dimineata inainte de analiza dar stii ca la noi 72 h trebuie sa nu ai contacte, 48 h sa nu te speli inauntru, 24 sa nu te speli exern (asa mi-a zis doctorita mea). La ei nu conteaza contactele sexuale, 24 h fara spalat inainte etc?

Offline

 

#33 2015-11-26 13:03:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

nu, nu conteaza
iar la noi e valabila treaba cu spalatul intern, cum sa nu te speli la exterior ??

Offline

 

#34 2015-11-26 13:08:30

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

Asa mi-au zis doctorita gineco si medicul de familie acum ceva timp, nu stiu ce sa mai cred. Deci la el e ok sa se spele seara dinainte de analiza?

Imi poate raspunde cineva si la asta va rog sad?

JosephineTim a scris:

Da...asta e situatia, cum a zis Anca. Chlamydia testata din sange dupa antcorpii A sau G poate iesi negativ iar testul local pozitiv totusi, in unele situatii (sau cel putin asa am inteles din descrierea analizelor la synevo) iar local, cum spuneam, imposibil de analizat. Pana la urma mycoplasma, ureaplasma se pot testa din secretia vaginala sau nu e suficient (prin testul specific lor)...?
Din tot ce gasesc, HPV se transmite prin sex oral, care HPV face ravagii si care nu...asta ma depaseste.

La cat timp pot sa fac analizele astea? Cineva mi-a zis ca la 2 sapt, altcineva la o luna macar, dar nu as da cateva milioane pe ele degeaba asa ca as vrea sa stiu ce perioada de incubatie are fiecare. Despre hiv si hepatita stiu ca trebuie sa treaca ~3 luni.

Offline

 

#35 2015-12-01 19:15:50

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Mod transmitere boli sexuale, Help!

JosephineTim a scris:

Din tot ce gasesc, HPV se transmite prin sex oral, care HPV face ravagii si care nu...asta ma depaseste.
.

tulpinile hpv high-risk sunt responsabile pentru cancerul col, iar cele low-risk nu ameninta viata. cele low-risk sunt cam 90% din totalul tulpinilor.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.