homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian


#1 2015-11-25 15:00:33

Elisa Ana
New member
Inregistrat: 2015-07-23
Mesaje: 7

AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Am si eu o mare problema. Cu 2 luni in urma a inceput sa ma doara burta, mai mult ovarul drept, cu o durere care iradiaza spre zona mediana si spre spate. Durerea imi da o stare de greata, este aproape permanenta si seamana cu durerile menstruale. Am facut un sumar de urina, o urocultura, nu am infectie urinara. Am ajuns la d-na Silvia Niculescu la Marie Stopes. Am facut o ecografie intravaginala si s-a vazut un chist de 5 cm pe ovarul cu pricina. La control, cu toate ca m-a apasat tare, nu ma doare, d-na doctor mi-a spus ca nu este anexita, si ca durerea e de la chist. Am primit tratament Duphaston 2/ zi 10 zile. Pe parcursul tratamentului am avut aceleasi dureri, dureri de sani si bineinteles nelipsita greata. La menstruatie, m-a durut ingrozitor nu am putut nici macar sa merg la munca in ziua respectiva. Durerea s-a diminuat pe parcursul menstruatiei, am crezut ca am scapat . Dupa menstruatie, durerea a inceput din nou, la fel. Am fost din nou la d-na doctor la control. Chistul s-a micsorat, are cam 2 cm, am primit in continuare tratament cu Duphaston, de data asta 1/zi, timp de 10 zile. Intre timp am facut analiza de secretie, Mycoplasma, Ureaplasma si Chlamydia,secretia a iesit ok, restul sunt negative.Nu am scurgeri sau usturimi la urinare.  Mi-a spus ca nu ar mai trebui sa ma doara chistul daca are 2 cm, dar ca este totusi posibil si ca urmeaza sa imi prescrie anticonceptionale. Am 38 de ani, nu am copii, nu am luat anticonceptionale niciodata.

Ma intreb: este posibil sa fie totusi o anexita sau chistul ovarian doare, si doare rau de tot? Durerea nu e chiar continua, ma lasa, apoi incepe din nou, dar cand incepe ma lesina! Ma doare zi si noapte, in fiecare zi! S-ar fi putut insela d-na Niculescu in stabilirea diagnosticului? Am auzit ca e o doctorita foarte buna, am incredere in ea, insa nu mai stiu ce sa mai fac cu durerea asta. Vineri merg iar la control  grater
PS Am facut si markerul tumoral CA125, care a iesit in limite normale.

Ultima oara a fost editat de Elisa Ana (2015-11-25 15:14:19)

Offline

 



#2 2015-11-25 22:20:34

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Da, chistul ovarian doare..mai ales in preajma ovulației..eu am unul endometriozic si ma doare aproape zilnic..cel mai rau cand am vezica plina


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#3 2015-11-25 22:45:19

AdelinaSabina
New member
Inregistrat: 2015-11-12
Mesaje: 6

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Aceleași dureri le-am avut si eu.Am luat Duphaston si a dispărut dar dupa o luna si jumătate a apărut altul asa ca am primit anticoncepționale.Durerile au fost mai mari! Acum iau un tratament homeopat pentru ca imi doresc o sarcina.Pentru dureri poti ?ncerca supozitoarelor Aceclofen.Sunt foarte bune!Iau durerea cu m?na.Sanatate multă iti doresc!puss

Offline

 

#4 2015-11-26 06:41:30

Elisa Ana
New member
Inregistrat: 2015-07-23
Mesaje: 7

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

O sa incerc si cu Aceclofen. Orice iau are efect foarte putin timp, apoi durerile reincep. Luna asta, am luat doar doua zile Duphaston, durerile erau si mai mari de la el. M-am speriat si nu am mai luat , si cred ca am facut foarte rau. In cat timp dispare nenorocitul asta, ca nu mai pot! Si greata ma omoara!  skitarg  Ce tratament hoemopat iei? Vezi vreo imbunatatire?

Ultima oara a fost editat de Elisa Ana (2015-11-26 06:59:06)

Offline

 

#5 2015-11-26 12:33:18

AdelinaSabina
New member
Inregistrat: 2015-11-12
Mesaje: 6

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

?ntr-adevăr trebuia luat cele 10 zile cum a prescris medicul.Eu una m-am simțit foarte bine de la Duphaston si cand am mers la control dupa 3 luni chistul dispăruse.De la AC am avut durerile insuportabile pe care le descrii.Daca atunci cand ai mers la medic chistul se micșorase deja cu siguranța e funcțional si nu o sa-ți faca mari probleme.La mine reapar.Cand pe un ovar cand pe altul.Acum iau Mastodynon cate 30 de picaturi de 2 ori pe zi.Sper sa fie bine.Nu e OK sa trăiești cu durerea asta si nici sa folosești mereu pastile.E ?ngrozitor,durerea asta iti controlează viața.Dute din nou la medic si cu siguranța iti va schimba tratamentul:)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-11-26 13:34:41

Elisa Ana
New member
Inregistrat: 2015-07-23
Mesaje: 7

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Offf, o sa vad ce zice d-na doctor maine. Deocamdata cred ca sunt foarte afectata si psihic . Ma trezesc noaptea de mai multe ori, cred ca fac niste atacuri de panica, ma trezesc foarte speriata . Niciodata nu am avut astfel de dureri care sa persiste 2 luni, zilnice, atat de intense iar greata ma omoara! Chiar, de ce imi este greata? Stie cineva?

Am citit tot ce se putea citi despre chisturi ovariene, inclusiv ca dau simptome similare sarcinii, inclusiv greata asta  supa , dar si la anexita cica apare greata ! De ce oare?

Ultima oara a fost editat de Elisa Ana (2015-11-26 13:37:02)

Offline

 

#7 2015-12-01 08:57:02

Elisa Ana
New member
Inregistrat: 2015-07-23
Mesaje: 7

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Am fost la control la d-na doctor. Mi-a dat trimitere de urgenta la spital, sa ma operez ca se va torsiona, nu mi-a mai spus dimensiunea chistului. Am mers la Municipal, a doua zi, chiar daca imi venise menstruatia. Acolo m-au bagat la echo si cica nu este chist, sunt foliculi. Am plecat bou si am venit vaca tot cu durerea crunta pe care o simt. M-au trimis la chirurgie, nu am nimic. M-au trimis la gastroenterologie, nu am nimic. Urologic nu am nimic. Anexita nu am . Dar ce am? Sa se fi inselat d-na Niculescu impreuna cu ecografista de la Marie Stopes, sau s-au inselat cei de la Municipal. O sa imi iau treimitere sa fac un CT pelvin. Durerea mea este numai in partea dreapta, iradiaza in fata si in spate. Sunt disperata, frustrata si nu mai stiu incotro sa ma indrept. De maine incep si munca.

Offline

 

#8 2016-04-12 12:27:37

Elisa Ana
New member
Inregistrat: 2015-07-23
Mesaje: 7

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Deci, dupa multe vizite la spitale din cauza durerilor atroce am ajuns la Spitalul CF 2, unde m-au internat la chirurgie. M-am operat in Decembrie. Era un chist hemoragic de corp galben, eclactat in Douglas, asa scrie in analiza histopatologica. Pana a iesit histopatologia am fost suspecta de endometrioza si am facut un Dipherlline , nu am avut menstruatie 2 luni, timp in care m-am simtit bine. MI-a oprit Dipherllinul pentru ca azis ca nu am indicatie pentru el, neavand endometrioza. Problema e ca fac chisturi dureroase dupa fiecare menstra. Acum durerile s-au rarit, nu mai sunt permanente, dar sunt si ma enerveaza teribil. Niciun doctor nu vrea sa imi prescrie anticonceptionale pt ca am 38 de ani, am inceput sa iau de capul meu tincturi :mladite de zmeur, coacaz negru, ulei de primula, nu mai stiu ce sa fac. Aveti idei?

Ultima oara a fost editat de Elisa Ana (2016-04-12 12:30:36)

Offline

 

#9 2016-04-15 21:32:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Elisa, nu cred ca faci chisturi dureroase. Daca nu fumezi si daca faci o bruma de investigatii, vino ca iti dau eu contraceptive(cu conditia sa se dovedeasca ca asta e rezolvarea)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2016-04-20 13:44:56

Elisa Ana
New member
Inregistrat: 2015-07-23
Mesaje: 7

Re: AJUTOOOR! Va rog! Durere chist ovarian

Din pacate fumez! Imediat dupa scoaterea acelui chist (era un chist hemoragic de corp galben conform analizei histopatologice) durerile au incetat. Dupa prima menstruatie de dupa operatie durerile au reinceput, la control iar aveam un chist hemoragic pe ovarul stang si un alt chist normal , functional pe ovarul drept. Cat am fost pe Dipherelline si nu am mai avut menstruatie, nu am mai avut dureri aproape deloc.. Acum mi s-a spus sa imi pun un sterilet Mirena, insa nu stiu ce sa fac. Tot doctorita mea mi-a prescris Logest, insa pentru ca fumez iar imi e teama sa iau.

Ultima oara a fost editat de Elisa Ana (2016-04-20 13:45:24)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.