homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor - Doctoressa


#1 2015-12-17 15:17:30

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Ajutor - Doctoressa

Bună, de aproape 1 an de zile mă confrunt cu probleme ginecologice pe care nu reuşesc să le rezolv.
Totul a ?nceput ?n ianuarie c?nd m-am prezentat la ginecolog cu usturimi şi vulva foarte roşie, mi-a zis că este o reacţie alergică la latex şi m-a trimis acasă cu sfatul de a folosi prezervative non-latex.. bun.. la 2 săptăm?ni m-am prezentat iar cu m?ncărimi (m-am scărpinat p?nă mi-a dat s?ngele pe interiorul labiei mici st?nga.. efectiv nu mă puteam opri), usturimi, vulvă foarte roşie secreţia albă şi groasă şi mi-a zis că am candidă şi mi-a dat cervugid şi at?t.. am făcut tratamentul şi secreţia ?şi revenise, m?ncărimile şi usturimile dispăruseră, iar roşeaţa se diminuase. ?n martie m-am prezentat din nou pentru că aveam o scurgere apoasă, albă şi ur?t mirositoare, vulva din nou foarte roşie şi mi-a găsit ureaplasma mi-a dat eritromicină cu ovule tergynan, tratamentul nu a avut efect aşa că m-am dus la alt ginecolog care doar mi-a facut un consult mi-a zis că am herpes o.O deşi n-aveam nicio băşicuţă usturătoare cu lichid ?n ea (adică nu aveam manifestări de herpes - menţionez că n-am avut niciodată nici măcar la nivelul buzelor), am schimbat ginecologul imediat la o altă tipă şi mi-a zis ca nu e niciun herpes, că da sunt foarte roşie şi la analize a reieşit pozitiv ureaplasma, negativ chlamidya, mi-a dat doxicilina 2 pastile pe zi la 12h timp de 10 zile si ovule cervugid, slava Cerurului am scăpat de secreţia aceea, iar la repetarea analizei mi-a iesit negativ ureaplasma ^_^. Totuşi ?n perioada asta am observat că pe l?ngă roşeaţa labiilor, pe labiile mari de-a st?nga şi dreapta clitului aveam foarte multe punctulete albe, un pic proeminente, 2 granule mai pronunţate la nivelul labiilor mici i-am zis şi de acestea s-a uitat cu foarte mare atenţie că m-a pipăit foarte mult şi de asemenea se uita şi asistenta o data cu ea şi mi-a examinat fiecare părticică şi mi-a zis ca nu e nici herpes, nici negi (condiloame, veruci) şi că ?ncă sunt inflamata şi posibil din cauza asta. Bun, apariţia acelor punctulete albe cu zona ?nroşită pe toata vulva (şi ?n jurul lor, la scărpinat se ?nroseşte şi mai rău) a apărut ?n martie-mai nu mai ţin minte exact, consultul a fost mai şi respectiv iunie. Doresc să menţionez că ?ncă am vulva roşie mai ales dupa menstră, ?ncă mai am acele punctuleţe albe, pielea uscată pe labii şi mă ?nroşesc imediat dacă ating cu degetul, acele granulaţii care dacă le dau cu muşeţel/ pelin se retrag imediat şi la fel şi roşeaţa dispare şi ?ncă mai resimt uneori m?ncărimi şi usturimi. ?n noiembrie mi-am refăcut analizele Pap şi secreţie, pap mi-a ieşit foarte bun, secreţia la fel, dar i-am zis că am secreţie fărămiţoasă albă pe labii mici şi că e alb-gălbuie şi mi-a zis ca e candida (luasem antibiotic ?n septembrie) şi mi-a dat ovule cervugid 6 ?nainte de menstră şi 6 după menstră, dar eu am dezvoltat o obsesie pe vulva roşie şi acele punctulete albe şi am fugit la dermatolog mi-a zis că sunt granule naturale ale pielii şi că sunt inflamată (acest lucru a fost ?nainte de menstră şi ?ncă nu ?ncepusem tratamentul cu ovule) mi-a zis să termin tratamentul cu ovule, să iau ovule pt flora vaginală (ginophilus sau gyniel pt ca f posibil să am flora dereglată după at?tea tratamente cu ovule) şi după aceea să revin la d?nsa fără să-mi dea nicio cremă pt că mi-a zis că av?nd candida care nu iese la analize şi av?nd ovulele care automat ajung şi ?n zona labiilor este suficient, să folosesc vată ?ntre vagin şi absorbant ?n timpul menstrei (şi de asemenea şi ea zicea de o reacţie alergică la latex, dar eu n-am mai ?ntreţinut relaţii sexuale din martie). Am apucat să introduc 4 ovule ?nainte de menstră pt ca mi-a venit cu 4 zile mai devreme, ?n timpul menstrei eram destul de OK, nu mai eram roşie şi am ţinut vata pe absorbant, dar ?n ultima zi de menstra n-am mai pus vată pt că nu mai aveam şi am avut şi o pereche str?mtă de pantaloni şi pot să zic că eram roşie din nou ca racul, granulele amplific?ndu-se (m-am spălat cu ceai de muşeţel, pelin cu o linguriţă de bicarbonat şi aproape au disparut de tot), la fel şi roşeaţa diminu?ndu-se, dar la atingerea cu unghia mă ?nroşesc iar, iar acele punctulete albe de pe labiile mari sunt tot acolo..
De asemenea doresc să adaug că ?ntre tratamentele prescrise de doctori am mai luat ovule Klion şi cervugid (deci e foarte posibil să am flora dată peste cap)

Nu am avut niciodată probleme genitale, acesta este primul an ?n care mă confrunt cu aşa ceva şi efectiv sunt terminată psihic. De c?teva zile folosesc cremă de gălbenele care-mi calmează roşeaţa, granulele respective s-au retras aproape de tot, sunt ?n a 3a zi de tratament cu cervugid după menstră (luna aceasta am ?nceput tratamentul prescris de ginecolog 6 ?nainte de menstră - 6 după), dar tot am acele punctulete albe cu zona ?nroşită l?ngă şi nu ştiu ce am, nu ştiu ce să fac şi unde să mă mai duc. Vreau să adaug că ?nainte să ?ncep să am problemele astea nu mai avusesem activitate sexuală 13 luni şi totul era superb şi ok (făcusem şi pap şi ieşise perfect, n-aveam secreţii ciudate, vulva era rozalie nu prezenta simptomele de acum). Dupa acele 13 luni, am ?nceput să am contacte protejate cu prietenul stabil şi la o lună de zile de la ?nceperea activităţii sexuale am ?nceput să am primele simptome (cele din ianuarie prezentate mai sus).

Concluzia este că anul acesta am avut N vizite la ginecolog şi o vizită la dermatolog aceştia spun?ndu-mi că nu prezint condiloame, nici herpes, nici altceva, doar o inflamaţie, am uitat să precizez că dermatologul mi-a dat diagnosticul de vaginită nespecifică.

Doctoressa, te rog, ajută-mă cu un sfat/ o părere, sunt foarte stresată din cauza asta. Ce poate fi? Cum să procedez? Unde să mă mai duc să mă vadă cineva?

Mulţumesc pt atenţie.

p.s - voiam să adaug că la consultul din noiembrie, am făcut şi ecografie transvaginală şi totul era ok ?nauntru, doar că prezint ovare polichistice.
p.s2 - voiam să mai adaug că ?naintea ?nceperii simptoamelor din ianuarie am folosit un gel de duş nou şi m-am atins şi ?n zona labiilor din greşeală cu el, deobicei pt vagin foloseam doar apa calduţă sau ceai de muşeţel.
p.s3- după at?tea tratamente cu ovule, secreţia mi s-a diminuat mult ?n cantatite.. posibil să fie flora distrusă, nu? şi de aceea sa fie şi vulva aşa fiind mai uscată?

Ultima oara a fost editat de kruella (2015-12-17 18:24:02)

Offline

 



#2 2015-12-20 21:18:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ajutor - Doctoressa

Cu certitudine atatea tratamente repetate au avut toate sansele sa distruga flora vaginala. Faptul ca daca ai pus vata pe absorbanta a fost mai bine decat daca nu ai pus, ma face sa cred ca o reactie alergica intr-un fel exista. Pe de alta parte, punctuletele alea de care tot te legi, sunt niste orificii de glande si ar fi bine sa le ignori ca nu au semnificatie patologica. Cred sincer ca in acest moment e imperios necesar sa faci ceva pentru restabilirea echilibrului florei vaginale si sigur umblatul din medic in medic nu e solutia. Cel mai probabil e doar un dezechilibru de flora iar daca tu vei tot vizita medici care se vor simti obligati sa iti prescrie tratamente situatia doar se va inrautati.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2015-12-21 12:29:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ajutor - Doctoressa

Parerea mea e a ca, indiferent despre ce tip de displazie ar fi vorba, conduita e tot aceea, avand in vedere si testul HPV pozitiv cat si CIS anterior.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2015-12-21 15:33:33

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Mulţumesc pt răspuns, doctoressa.
Mai am o intrebare.. Şi acele excrescente pe interiorul labiilor mici ce să fie? dermatologul a spus "sunt niste granule naturale ale pielii, iar tu esti si foarte rosie"  dar inainte sa am toate problemele astea nu le aveam..
Mai am o zi de Cervugid si dupa aceea iau Gynophillus pt floră.

Offline

 

#5 2015-12-21 16:31:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ajutor - Doctoressa

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-12-21 17:21:43

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Nup, nu sunt astea, le stiu pe acestea.
Acele punctulete de care vorbeam eu sunt ff mici albe, unele langa altele.
Iar ce zic eu de labiile mici nu seama nici cu link-ul dat de tine si nici celelalte puncte albe.

Offline

 

#7 2015-12-27 15:26:00

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Bună..  revin cu o ?ntrebare..

Lunea trecută am terminat tratamentul cu cervugid, marţi era ok c?t de c?t cu secreţia un pic gelatinoasă spre cremoasă (a mea ?n mod normal era gelatinoasă), miercuri am ?nceput gynophilus 2/ zi dimi-seara şi de vineri secreţia mea e apoasă şi incoloră şi mirosul aduce cu cel normal, am mai observat tot vineri că capsula nu s-a dizolvat, efectiv era ?ntreagă ?n vagin, azi dimineaţă la fel ?ntreagă şi era pusă aseară, doar c?nd am atins-o cu degetul s-a spart şi am luat cam tot pe deget.

Le ?nmoi ?nainte de a le introduce, de ce nu se dizolvă? Şi de ce mi s-a modificat secreţia ?n apoasă şi incoloră? Şi de asemenea am dureri de ovare, c?nd st?ngul c?nd dreptul şi uneori resimt m?ncărimi la nivelul labiilor mici, dar ma abţin pt că sunt suportabile.

Menţionez că ?n 8 zile trebuie să-mi vină menstruaţia, dar nu mi s-a mai ?nt?mplat p?nă acum să se modifice ?nainte de venirea menstrei.

Să ?ncerc cu probiotice orale? Are efect at?t pt cea intestinală c?t şi vaginală sau sunt separate?

Mulţumesc pt atenţie.. sărbători fericite cu ?nt?rziere puss

Ultima oara a fost editat de kruella (2015-12-27 15:32:24)

Offline

 

#8 2015-12-27 22:00:45

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Ajutor - Doctoressa

Trebuie sa umezesti putin capsula inainte sa o introduci in vagin..
Secretia se poate modifica si pe baza hormonala sau de la tratamentul cu gynophilus.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#9 2015-12-28 00:55:38

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Le umezesc, asta am vrut să spun prin "le ?nmoi".. şi le ţin suficient, abia mai ţin capsula cu degetele ca devine foarte alunecoasă. De dimineaţă secreţia a fost mai apoasă, după aceea aveam pete albe pe chilot şi acum seara era gelatinoasă.. după revelion ?mi vine menstra şi mă ţine o săptăm?nă abia după finalizarea menstrei mă pot duce din nou la ginecolog ^_^ abia aştept să ajung să mă vadă, sper să fie totul ok că după at?tea tratamente şi at?tea păţănii nici nu mai ştiu ce e normal şi ce nu..
Oricum gynophilus o să mai iau 7 zile/ 2 luni după menstră, dar pt că vreau să ajung la gine după menstra din ianuarie şi vreau să-mi facă din nou o cultură de secreţie şi o inspecţie a ?nfăţişării, o să ?ncep capsulele dupa consultaţie ca să nu influenţeze ?n vreun fel, cel mai safe aşa, nu?

Ultima oara a fost editat de kruella (2015-12-28 00:57:38)

Offline

 

#10 2015-12-28 09:20:03

daenarys
Vizitator

Re: Ajutor - Doctoressa

Eu cred ca e suficient sa iti pui o capsula pe zi(seara) de probiotice.secretia este modificata datorita probioticelor nu e nimic de imgrijorat daca ma intrebi pe mine.lasa o saptamana fara sa pui ovule inainte sa ceri analiza din seretie.

 

#11 2015-12-28 16:11:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ajutor - Doctoressa

rmdmiss a scris:

doctoressa a scris:

Parerea mea e a ca, indiferent despre ce tip de displazie ar fi vorba, conduita e tot aceea, avand in vedere si testul HPV pozitiv cat si CIS anterior.

Adica amputatie de col sau o alta interventie? La ce va referiti?
Multumesc.

Cred ca cel mai in masura sa decida exact conduita este medicul care te urmareste. Eu as opina pentru amputatia de col insa evident, doar dau cu presupusul, asa ca opinia mea te rog sa o iei cu mare beneficiu de indoiala. Daca doresti o a doua opinie, te rog nu o cauta pe internet. Consultatia medicala se desfasoara in cabinet, fata in fata cu medicul, care sa aiba posibilitatea de a face anamneza, consult, diagnostic diferentiat.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2016-01-24 17:11:12

Mada1993
Membru
Inregistrat: 2016-01-24
Mesaje: 3

Re: Ajutor - Doctoressa

Buna ziua doctoressa. Am facut un control ginecologic. Si am urmatoarele rezultate
Cultura secretie col
Cultura aeroba fara crestere
Prezent Candida spp.
Examen microscopic secretie
vaginala
Numeroase celule epiteliale superficiale in placarde; Frecvente celule
epiteliale intermediare; Absente hematii; Rare polimorfonucleare; Absenti
lactobacili; Absenti coci Gram pozitivi; Absenti coci Gram negativi; Absenti
bacili Gram negativi; Absenti bacili Gram pozitivi; Absenti cocobacili Gram
variabili; Absente clue-cells; Numeroase celule levurice izolate; Absente
filamente miceliene; Nu se observa trofozoiti sugestivi pentru Trichomonas
Antifungigrama
Sensibil
Econazol, Fluconazol, Ketoconazol, Miconazol, Nystatin
Rezistent Amphotericina , Flucytosine

Offline

 

#13 2016-01-24 17:14:07

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Ajutor - Doctoressa

Ti s-a răspuns la celalalt topic. Continua acolo.
ai warn pt postare multipla. Citește regulamentul, te rog


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#14 2016-01-26 23:46:17

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Bună, revin cu o anumită problemă, secreţia şi-a revenit, e normală, terminasem cura cu gynophillus a fost oke, am fost si la ginecolog mi-a zis că e ok, dar că e ?ncă roşie mi-a zis ca motive ?blugi str?mţi, lenjerie, săpun/ geluri?, i-am spus că este roşie şi c?nd stau acasă ?n pantaloni largi şi mi-a zis că deja mi-a dat tratament ?n decembrie şi nu mai vrea să-mi dea acum nimic... Toată luna ianuarie am fost roşie şi uneori resimt mici m?ncărimi care dispar repede şi usturime c?nd fac treaba mică. Ideea e că doc mi-a văzut şi celelalte analize generale şi mi-a zis că a ieşit ceva la urină, n-a precizat ce, iar programarea o am abia peste o săptăm?nă la celălalt doc să vad ce a ieşit la urină. Este posibil ca din cauza infecţiei urinare să fiu roşie aşa de mult timp jos? Să nu fii trecut candida şi să se manifeste doar la exterior?.. nu ştiu ce să mai fac şi unde să mă duc, mă g?ndesc să-i cer din nou trimitere la dermato. Momentan fac o cură de 7 zile cu gyniel, dar roşeaţa nu cedează dec?t foarte puţin, săptăm?na următoare vine şi menstra, iar după menstra iau iar gyniel. Ce cauze pot fi pt ?nroşiea vulvei continuă, persistentă cu zilele? Prima dată c?nd m-a vazut dermato mi-a zis alergie la latex, gineco la fel, dar eu nu am mai avut relaţii sexuale de 1 an de zile.

Adaug că folosesc unguent de gălbenele pe labii, dar nu prea are niciun efect, să iau clotrimazol? şi de asemenea adaug că pentru candida din decembrie mi s-a dat 6-6 zile de ovule cervugid ?nainte şi după menstră şi at?t, am mai luat eu flucovim.

Offline

 

#15 2016-02-02 15:17:22

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Hei, fetele.. cineva pe aici să mă mai sfătuiască şi pe mine? ?mi luasem săptăm?na trecută Clotrimazol cremă şi m-am dat o dată pe zi după ce spălam bine zona şi o uscam, mi-a dispărut secreţia care apărea pe clit, dar colac peste pupăză sunt ?n a 6a zi a menstruaţiei şi am zis să mă uit să vad dacă mai văd ceva. Nu era roşie, era OK, except?nd ?n stanga intrării ?n vagin, pe labie o tăietură foarte puţin ad?ncită roşie, iar la atingere a usturat.. m-am dat pe locul acela cu unguent de gălbenele. E de la candida? Ce să fie ..

Offline

 

#16 2016-02-02 16:20:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ajutor - Doctoressa

da, poate fi de la candida, poti sa mai dai cu unguent de galbenele

Offline

 

#17 2016-02-03 00:24:16

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

Multumesc pt raspuns, am dat cu unguentul de galbenele, momentan n-am mai avut curaj sa ma uit, dar mi-am facut o baie, inainte de baie am mai dat cu degetul (spalat si dezinfectat inainte) pe acolo si nu m-a mai usturat, la baita n-am avut nicio problema si n-am nicio problema nici cand urinez (dureri/arsuri). Mentionez ca atunci cand am atins-o si a usturat zona era uscata in locul acela.
M-am uitat de asemenea si pe prospectul de la clotrimazol si figureaza ca rar pot aparea fisuri la nivelul pielii, arsuri .. na, alaltaieri m-a usturat un pic cand am dat si m-am gandit ca am pus prea mult si am curatat din crema, ieri nu m-am mai dat si azi am vazut asta.. deci ori candida, ori reactie adversa la crema.
Pana la urma de candida cum se scapa.. ca tot am luat pt flora sa-si revina si tot observ pe clit secretie alba..

Multumesc din nou pt raspuns!

Offline

 

#18 2016-02-05 23:59:01

kruella
New member
Inregistrat: 2015-12-17
Mesaje: 9

Re: Ajutor - Doctoressa

?n ziua următoare după ce am postat mesajul, m-am uitat, acea tăietură abia dacă se mai vedea dacă nu ştiam locul şi nu se vedea ff puţin roşu nici nu ştiam exact că a fost ceva acolo. Deci să fi fost o reacţie adversă la clotrimazol sau se poate vindeca aşa de repede dacă este de la candida?
Problema cu roşeaţa ?ncă persistă deşi sunt la 2a capsula de gynieL după menstră. Este posibil să fie o candida foarte ?ncăpăţ?nată care nu vrea să treacă? O să-mi refac analiza de secreţie şi cultură la un alt laborator, poate acolo apare (Doamne ajută ?n cazul ?n care aceasta este problema), dar nu ştiu exact c?t de cur?nd pot ajunge ori săptăm?na viitoare, ori peste două.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.