homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cerazette pe timpul alaptarii


#1 2015-12-23 17:31:02

juliana1712
New member
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 10

Cerazette pe timpul alaptarii

Buna seara!Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.Am nascut pe data de 15 noiembrie prin cezariana,iar doctorul meu mi-a recomandat,cat timp alaptez,pilulele contraceptive Cerazette si sa le incep cand vreau,atunci cand consider ca voi avea nevoie.Astazi am luat prima pastiluta si as vrea sa stiu,in cat timp se instaleaza efectul lor si daca ma protejeaza 100% de o viitoare sarcina?Mentionez ca alaptez exclusiv.Va multumesc!

Offline

 



#2 2015-12-23 23:34:05

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Cerazette pe timpul alaptarii

Buna!
Probabil e ca la toate pilulele, dupa 7 zile se instaleaza protectia.
Impotriva unei sarcini 100% te protejeaza doar prezervativul.


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#3 2015-12-24 14:13:53

juliana1712
New member
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 10

Re: Cerazette pe timpul alaptarii

Buna!Multumesc de raspuns,dar probabil trebuie sa mai aduc niste completari la ce am scris intial...Stiu si eu ca in mod normal efectul contraceptiv se instaleaza in 7 zile,si ca pastilele astea se incep in prima zi de menstruatie(am luat Yasmin cativa ani inainte de a ramane insarcinata si asa scrie si la Cezarette in prospect ca se incep),dar la mine e alta situatie,menstruatie nu mi-a venit si in plus alaptez.Cunosc femei care considera alaptarea in sine o metoda contraceptiva.Bineinteles ca eu nu risc astfel,dar oricum nu as avea cum sa raman insarcinata in cei 2 ani cat trebuie sa iau pastilele astea,nu?Ca altfel,toate femeile ar trebui sa mai foloseasca ceva suplimentar daca pilulele nu ar fi sigure..Eu voiam sa stiu daca voi fi proteja in perioada imediat urmatoare dupa ce am luat prima pastila(vreau sa stiu preventiv,pentru ca deocamdata nu ma simt complet pregatita pentru "activitati nocturne").Multumesc!

Offline

 

#4 2015-12-24 14:38:47

daenarys
Vizitator

Re: Cerazette pe timpul alaptarii

Asteapta sa inghiti 7 pilule si dupa considera ca esti protejata.daca le iei coret ele te protejeaza in proportie de 98-99%

 

#5 2015-12-24 15:29:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cerazette pe timpul alaptarii

Nu te poti baza pe alăptat. Așteaptă să iei 7 pastile; intre timp puteți folosi prezervativul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.