homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cabinete de planning-20


#362 2008-11-09 16:25:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cabinete de planning

blue, povesteste-mi si mie care e treaba cu programul asta???
si de ce nu mergi tot la medicul de planning care ti-a recomandat initial contraceptive? si de ce sa schimbi pastilele? ce a reiesit din anamneza? si cabinetul ei unde e?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#363 2008-11-09 17:50:56

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cabinete de planning

doctoressa a scris:

blue, povesteste-mi si mie care e treaba cu programul asta???
si de ce nu mergi tot la medicul de planning care ti-a recomandat initial contraceptive? si de ce sa schimbi pastilele? ce a reiesit din anamneza? si cabinetul ei unde e?

Pai programul e asa: pana pe la mijlocul lunii noiembrie in cateva farmacii din toata tara (lista se gaseste pe sensiblu.ro) vin medici de planificare familiala pentru a oferi consiliere... Actiunea asta a fost mediatizata prin email celor care au card Sensiblu si care se potrivesc ca si varsta cu genul programului.

Eu m-am dus acolo pentru ca doctorita la care fusesem initial prefera sa ofere consultatii tip planning la cabinetul ei ginecologic (asta fiind specialitatea sa principala) si toata consultatia nu dureaza mai mult de 3 minute, ceea ce mi se pare insuficient pentru a primi anticonceptionalul potrivit. Doctorita care a fost la Sensiblu este medic generalist cu competente de planning, are cabinet "de stat" si a fost dispusa sa vorbeasca cu mine cam 40 de min pana s-a lamurit de ce trebuie facut. Daca e ok, pot sa scriu numele ei si adresa cabinetului.

Eu iau acum Mercilon, de la care am tot felul de stari aiurea (o lista lunga si deranjanta despre care am scris la alt topic), ambii medici sunt de parere ca nu ma inteleg cu progestativul, numai ca recomandarile difera (doctorita veche vrea sa-mi dea Logest, cea noua Yasmin)...  neutral

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2008-11-09 17:57:27)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#364 2008-11-09 18:13:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cabinete de planning

blueeyes a scris:

doctoressa a scris:

blue, povesteste-mi si mie care e treaba cu programul asta???
si de ce nu mergi tot la medicul de planning care ti-a recomandat initial contraceptive? si de ce sa schimbi pastilele? ce a reiesit din anamneza? si cabinetul ei unde e?

Pai programul e asa: pana pe la mijlocul lunii noiembrie in cateva farmacii din toata tara (lista se gaseste pe sensiblu.ro) vin medici de planificare familiala pentru a oferi consiliere... Actiunea asta a fost mediatizata prin email celor care au card Sensiblu si care se potrivesc ca si varsta cu genul programului.

Eu m-am dus acolo pentru ca doctorita la care fusesem initial prefera sa ofere consultatii tip planning la cabinetul ei ginecologic (asta fiind specialitatea sa principala) si toata consultatia nu dureaza mai mult de 3 minute, ceea ce mi se pare insuficient pentru a primi anticonceptionalul potrivit. Doctorita care a fost la Sensiblu este medic generalist cu competente de planning, are cabinet "de stat" si a fost dispusa sa vorbeasca cu mine cam 40 de min pana s-a lamurit de ce trebuie facut. Daca e ok, pot sa scriu numele ei si adresa cabinetului.

Eu iau acum Mercilon, de la care am tot felul de stari aiurea (o lista lunga si deranjanta despre care am scris la alt topic), ambii medici sunt de parere ca nu ma inteleg cu progestativul, numai ca recomandarile difera (doctorita veche vrea sa-mi dea Logest, cea noua Yasmin)...  neutral

ok, mergi la cabinetul doctoritei de planning...in principiu e gratis consultatia deci nu ai de ce sa iti fie teama ca ar fi prea scump


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#365 2008-11-09 18:14:49

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cabinete de planning

Multumesc pentru ajutor, doctoressa... Credeti ca e util sa am fisa completata la dansa? Ma va ajuta asta cu ceva?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#366 2008-11-15 18:21:50

Gumitza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-02-05
Mesaje: 83

Re: Cabinete de planning

buna...iar vin eu cu intrebarile mele...vreau si eu sa stiu un cabient unde m-as putea duce sa imi fie prescrise niste anticonceptionale,dar vreau sa-mi fie prescrise dupa analize,nu dupa anamneza.in bucuresti asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2008-11-15 22:39:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cabinete de planning

Gumitza a scris:

buna...iar vin eu cu intrebarile mele...vreau si eu sa stiu un cabient unde m-as putea duce sa imi fie prescrise niste anticonceptionale,dar vreau sa-mi fie prescrise dupa analize,nu dupa anamneza.in bucuresti asta.

anume dupa care analize vrei sa iti fie prescrise/
stii tu un set de analize care pot orienta in alegerea contraceptivelor, set de analize despre care, fie vorba intre noi, medicii din toata lumea implicati in activitatea de planning nu stiu?
poti merge la orice cabinet si sa spui ca tu vrei sa faci analize, pe care evident esti dispusa sa le si platesti, pentru ca sunt destul de scumpe...cred ca nu vei fi refuzata, ti se vor face cite analizer vrewi(ma tem ca inutile tmulte dintre ele(de fapt de asta nuci nu se fac, pentru ca sunt inutile, au doar rolul de a iti scoate niste bani din buzunar)...APOI ITI VOR FI PRESCRISE CONTRACEPTIVE, IN CEL MAI BUN CAZ DUPA ANAMNEZA si evident, daca ai ghinion, absolut dupa ureche...si te vei intreba cum de, desi tu ai luat contraceptive dupa analize(care or fi alea) ai diverse probleme cu ele
asadar eu te sfatuiesc sa mergi la un cabinet de planning si sa vorbesti cu medicul de acolo, sa il intrebi daca exista analize ce pot orienta in alegerea preparatului, care sunt criteriile de alegere, si de altfel tot ce vrei sa stii despre asta...si evident, ce preparat ti-ar recomanda
asta E VARIANTA CEA MAI CORECTA PENTRU TINE

blueeyes...ai un medic de planning pe care il poti bate la cap cu intrebarile tale atunci cind ele apar...mie mi se pare a fi un avantaj...
stiu ca tu intri si intrebi aici...insa din pacat, fiindca nu putem supraveghea tot, sunt si raspunsuri gresite...asa, la medic, aflii corect


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#368 2008-11-16 14:25:57

Gumitza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-02-05
Mesaje: 83

Re: Cabinete de planning

doctoressa iti multumesc pentru raspuns,care a fost cam aspru.eu ma refeream la dozarea de hormoni.cand eram virgina am luat yasmin,pentru tratarea unor chisturi de pe ovare,si m-am ingrasat de la ele.am fost la un cabinet de planning,si mi s-a dat harmonette,asta prin mai.nu le-am luat gandindu-ma tot la dozarea de hormoni. dar oricum,iti multumesc ca mi-ai raspuns,fie el raspunsul dat asa.ma primesti la tine la cabinet in cazul asta?cat ma costa consultatia?

Offline

 

#369 2008-11-16 21:58:58

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cabinete de planning

Multumesc si eu, doctoressa. O sa ma duc, doar ca sa fiu sigura ca am fisa aia de anamneza cu istoricul meu medical... Referitor la intrebari, sunt tipul de persoana care se informeaza pe indelete inainte sa faca orice, asa ca ma incred atat in sfatul tau cat si in cel al fetelor mai experimentate smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#370 2008-11-17 15:12:45

Szab
New member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 30

Re: Cabinete de planning

doctoressa, legat de consultatia gratuita, pentru a beneficia de ea trebuie sa vin cu trimitere de la medicul de familie ? daca nu, atunci legitimatia de student este buna/suficienta ?

Offline

 

#371 2008-11-17 17:35:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cabinete de planning

cu legitimatia de student e f bine smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#372 2008-11-17 20:56:06

Gumitza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-02-05
Mesaje: 83

Re: Cabinete de planning

eu am ramas in plop?

Offline

 

#373 2008-11-17 21:22:17

Szab
New member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 30

Re: Cabinete de planning

perfect:D. nu de alta, dar e valabila si la mine vechea poveste: medicul de familie e prieten cu mama. Iar carnet de student nu mi s-a eliberat inca de la secretariatul facultatii, doar legitimatia....

Offline

 

#374 2008-11-17 21:25:10

Szab
New member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 30

Re: Cabinete de planning

inca o chestie...se elibereaza si anticonceptionale gratuit?

Offline

 

#375 2008-11-17 21:41:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cabinete de planning

gumitza poti merge linistita...cu adeverinta de salariu sau carnetul de elev/student...

szab ai warn pt ca nu ai editat...citeste regulile...doar un tip de anticonceptionale se elibereaza gratuit la cabinetel de planning...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#376 2008-11-18 11:08:34

edith5
Full member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 129

Re: Cabinete de planning

daca mergi la un cabinet de planning cat costa o consultatie?adica am nevoie sa imi recomande alte ac.cat o sa ma coste?

Offline

 

#377 2008-11-18 12:10:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Cabinete de planning

depinde...sunt cabinete unde e gratuita consultatia pe baza carnetului de student spre ex si alte cabinete unde poate costa 20,50 etc....


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#378 2008-11-18 13:32:01

lyl_lee
New member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 11

Re: Cabinete de planning

in sibiu stie cineva???

Offline

 

#379 2008-11-18 18:53:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Cabinete de planning

Eu am fost astazi la cabinetul Astra din Brasov, la dna. dr Mateoc Gabriela. O recomand pentru profesionalism si rabdare smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#380 2008-11-20 21:32:59

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Cabinete de planning

lyl_lee a scris:

in sibiu stie cineva???

la sitalul judetean smile

eu altceva vreau sa intreb.
pot sa ma duc sa imi fac o fisa la panning-ul din pitesti si sa beneficiez de reducere, chiar daca eu sunt din craiova?


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.