homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie


#1 2016-03-07 11:09:50

Deliaa88
New member
Inregistrat: 2014-03-18
Mesaje: 32

Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie

Buna fetelor , am nevoie de parerea voastra in legatura cu o relatie mai dificila ..
Ma vad cu un tip de 30 ani ( eu 22 ) , de 2 luni . Ne-am cunoscut pe un site de socializare , dar cu o anumita tematica ( nu intru in detalii ) si desi tema era una , ne-am dat seama ca avem muuult mai multe lucruri in comun care nu aveau nicio treaba cu acea tema si chiar ne amuzam cat este de dragut ca totusi noi nu discutam on topic  dar avem atat de multe pareri de impartasit .
Am inceput sa ne intalnim ? ne vedeam cam o data pe saptamana , deoarece are un program foarte incarcat fiind implicat in diverse activitati . In incercarea noastra de a ne cunoaste , am aflat ca in urma cu vreo 6 ani s-a despartit de o tipa cu care a avut o relate de 4 ani , din care 2 ani logoditi si stat impreuna . Tipa l-a inselat , si vulnerabil fiind , a intrat imediat dupa intr-o alta relatie cu o tipa gen Vaduva Neagra lol care nu facea altceva decat sa ii aduca la piciorele ei , vorba vine , dupa care sa le dea papucii . Dupa asta , s-a schimbat si s-a gasit in imposibilitatea de a se putea atasa de cineva si de a simti ceva pentru urmatoarele tipe cu care mai incerca sa  duca o relatie , acestea finalizandu`se imediat , pe motivul ca el nu reusea sa se implice afectiv iar fetele nu mai aveau rabdare sa ii acorde timpul necesar , dupa cum o spunea si el ? ma presau sa ma implic mai mult ? dar I need more time ! ? .
Am ajuns si noi in acelasi punct , diferenta e ca eu stiam de la inceput ca are nevoie de timp si nu am facut niciun fel de presiune asupra lui. Acum am inceput sa discutam aspectul asta . Este foarte deschis si sincer si a recunoscut ca problema lui e ca e mai rece si exagerat de organizat , ceea ce ii scoate pe ceilalti din minti  . Aveam impresia ca se vede cu mine din obligatie , ca si cum ar tot da ? check? in agenda lui , de fiecare data cand se vedea cu mine .  Mi-a zis ca nu se vede cu mine din obligatie si nici ca isi programeaza ???.. si desi probabil si voi simtiti ca mai urma o continuare , nu am mai primit`o ? dar am pus in baza ?racelii? lui . A mai zis ca  cele doua relatii l-au facut sa se inchida  de tot si nu mai e in stare sa simta nimic pentru nimeni , oricat de mult ar vrea . A mai incercat .. chiar si-a impus si nu a reusit . A inceput sa aiba chiar si probleme cu furia si pentru asta intentioneaza sa viziteze un psiholog . Bag seama e dispus sa remedieze problema , mai ales ca o constientizeaza si o admite .
L-am intrebat ce are el nevoie , sa o putem scoate la capat , insa raspunsul lui a fost ? as vrea sa stiu ce am nevoie?. Chiar as vrea ? . Apoi l-am intrebat  daca ii foloseste ceea ce ii pot oferi eu si mi-a raspuns ? Posibil , sper ? ? . L-am mai intrebat daca are ceva sa-mi reproseze si sa nu foloseasca paravane . A zis ca nu are , chiar nu are sa-mi reproseze nimic . , iar apoi l-am intrebat ce simte pentru mine in momentul de fata , la care raspunsul lui a fost ? I like you , esti funny , esti hot ? esti deschisa la minte ? . Astea cred ca sunt atuurile pe care o fata ar trebui sa le aiba pt a ajunge la el . in concluzie , sunt ceea ce isi doreste . I-am mai zis ca nu voi implora pe nimeni sa ma iubesca  , sa tina la mine , sa ma bage in seama,pentru ca eu chiar merit sa primesc chestiile astea fara sa le cersesc si ca ma simt jignita .. La intrebarea mea daca isi doreste lucrurile astea el a rspuns ? cred ca da ? .
Observ ca nici el nu e sigur si nu e pregtit sa scape de acest ? pitic pe creier ? , desi isi doreste asta  si mi-a mai zis ca ?piticul? are legatura directa cu noi . I-am propus sa ne vedem mai  des si daca ziua e ocupat , macar seara din cand in cand sa ramana la mine , doar sa petrecem mai mult timp impreuna , dar a zis ca degeaba insist  ca o sa treaca mult timp  pana va ramane el sa doarma . E legat de asa zisul ? pitic ?  , nu de mine  si sa nu-l grabesc . A mai zis ca nici fuck buddies nu suntem , ca daca eram asa , s-ar mai fi vazut si cu alte  fete .
A avut tentativa de a ne opri aici  pentru ca eu vreau ceva ce el nu imi poate oferi acum. Nici fuck buddies nu vrea sa fim , iar sa ma tina pe loc nici atat nu isi doreste , si mai bine acum  decat mai tarziu si sa fiu eu implicata prea tare iar el deloc si eu sa sufar aiurea .
I-am spus ca lucrurile nu raman asa si ca diseara il astept sa treaca pe la mine .

Ce sa fac ? Cum sa procedez ? Sa o rup acum , sau sa continui in speranta ca voi reusi sa schimb ceva ? Insa nu am nicio garantie ca vor reusi?.
Ceea ce ma face sa continui e ca vad ca totusi isi doreste ceva cu mine . Dar mi-e frica ca daca nu se va intampla asta , si voi ramane cu ochii in soare ?

Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc si apreciez ca ati avut rabdare sa cititi tot mini-romanul meu ?

Offline

 



#2 2016-03-07 12:46:01

Anastasia29
Membru
Inregistrat: 2016-03-07
Mesaje: 3

Re: Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie

Buna, Deliaa. Mi-a atras atentia framantarea ta. Un sfat obiectiv, de la o straina ca mine este urmatorul : incearca sa pari mai rece cu el..sa vezi reactia lui, pune-te pe tine pe primul loc, caci un barbat va aprecia o femeie care are grija de ea. Poate se schimba ceva in mai bine..poate asa va fi mai hotarat.

Offline

 

#3 2016-03-07 13:29:57

Deliaa88
New member
Inregistrat: 2014-03-18
Mesaje: 32

Re: Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie

Multumesc ca ai avut rabdare sa citesti puss

Nu stiu daca fiind rece il va ajuta in vreun fel . Incerc sa ma apropii de el sa ma simta aproape . In situatia lui actuala daca as fi si eu la randul meu rece , nu va ajuta la nimic , nici pe el , nici relatia noastra .
Ai dreptate ca trebuie sa ma pun pe primul loc , iar pt asta , lucrul care eu trebuie sa il fac , este sa am grija sa nu ma las ranita oriunde s-ar ajunge .
Incerc sa il determin sa lase la o parte trecutul si sa isi doreasca sa se chimbe pentru mine si pentru noi .

Ce ma framanta este ca nu stiu daca sa continui , sau sa ma retrag si sa imi vad de problemele mele . Sunt destul de "fragila " pentru ca pana acum am avut parte numai de imaturitati si indecisivitate din partea  barbatilor ... insa fiind mai visatoare si abila de a-mi recapata fortele si speranta in orice , incerc sa storc speranta si din relatia asta , pana nu mai ramane nimic , doar pt a ma asigura ca am facut tot ce puteam . Cand imi dau seama ca ma lupt cu morile de vant cedez si ma retrag . Am multa rabdare , insa relatiile trecuta m-au facut sa mai pierd pe drum din ea si discutand cu el , punandu`i tot felul de intrebari , incerc sa imi dau seama daca se merita efortul si daca ma mai simt capabila sa duc in spate tot ce implica relatia asta pana se va stabiliza intr-un fel sau altul . Fie ca va avea un final fericit sau nu ...

Offline

 

#4 2016-03-07 15:01:21

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie

eu vad situatia in felul urmator: omul a fost sincer si ti-a spus care e problema lui. in continuare cred ca depinde strict de tine daca ti-o asumi sau nu. iti place suficient de mult incat sa ai rabdare cu el? doua luni nu mi se par o perioada suficent de lunga incat sa-ti pui prea multe semne de intrebare. practic abia v-ati cunoscut, nu cred ca i-ai putea cere nici celui mai putin traumatizat om sa aiba incredere 100% intr-o relatie atat de proaspata.
pe de alta parte vad la tine un soi de... nu stiu cum s-o numesc, nerabdare? la momentul actual va vedeti, va simtiti bine impreuna, nu cred ca e cazul sa despicati deja firul in patru. nici tu nu cred ca ai putut decide in doua luni ca e barbatul vietii tale, nu-l grabi nici pe el...
asta, desigur, daca simti ca merita. dar raspunsul la intrebarea asta e la tine smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#5 2016-03-07 15:20:30

Deliaa88
New member
Inregistrat: 2014-03-18
Mesaje: 32

Re: Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie

Iti multumesc pentru opinia ta , alinda ! Pe de o parte sunt intru totul de acord cu cele scrise de tine , pe de alta parte ma uit in jur si as vrea sa fiu si eu cautata , sa ma simt protejata si iubita , sa vad cum isi manifesta afectiunea fata de mine ... sa fiu dorita  si sa simt acea siguranta pe care o simtim intr-o relatie normala , cand lucrurile vin de la sine ... Nevoi pe care orice femeie le are intr-o relatie . Nu suntem totusi niste obiecte pe care sa le ingrijeasca ..
Am momente cand pentru cateva secunde imi da impresia de relatie planificata .. Unde o fi disparut iubirea aceea pura sau macar  naturala ?

Sa stii ca m-a ajutat mult mesajul tau . imi ofera un pic mai multa incredere in situatia data .

Te pup si iti multumesc inca o data ! puss

Ultima oara a fost editat de Deliaa88 (2016-03-07 15:22:31)

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.