homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rigevidon sau Yasmin


#1 2016-03-21 08:23:32

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Rigevidon sau Yasmin

Va salut, fetelor.
Am o intrebare, anticonceptionalele Yasmin au o concentraţie mai mare de hormoni in comparatie cu Rigevidon?

Ideea e ca acum 3 ani am inceput sa iau Yasmin pentru o perioada de 4 luni la recomandarea medicului ginecolog, pentru un chist ovarian de 6 cm. Dupa aceste 4 luni, am eliminat chistul si nu a fost nevoie de operatie.
Dupa 1 an, am inceput sa iau Rigevidon, pentru protectie,  in iunie am 2 ani de cand le administrez, dar luna aceasta in loc de menstra am avut spotting .. Mentionez ca nu am facut nicio pauza in acest timp.
As vrea sa schimb Rigevidon-ul cu Yasminul.. Ce imi recomandati?
Fac bine?
Va multumesc!


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 



#2 2016-03-21 09:01:40

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Rigevidon sau Yasmin

Nu mai deschide un topic nou pentru fiecare intrebare pe care o ai. Foloseste functia de cautare.
Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de planning  sa ii spui toate problemele. O menstra redusa cantitativ sau absenta poate sa fie un efect al anticonceptionalelor. Daca se repeta si in pauza urmatoare sau ai spotting si pe perioada urmatorului blister, inseamna ca trebuie schimbate.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.