homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nuvaring


#1 2016-03-23 18:01:59

Polina
Membru
Inregistrat: 2016-03-23
Mesaje: 1

nuvaring

Buna, am o nelamurile legata de nuvaring. Pe prospect scrie ca daca respectam intervalul 3 sapt in interior si una afara , menstruatia va fi mereu in aceleasi zile insa dupa calculele mele nu e chiar asa . De ex miercuri23 martie pun prima data inelul in tin 3 sapt adica pana miercuri 6 aprilie din 7 apr( joi) pana in 13 apr( miercuri) sunt cele 7 zile de pauza asta inseamna ca urmatorul inel in pun joi 14 apr..... Acum rog sa ma corecteze cineva daca gresesc pt ca in cazul asta menstruatia se decaleaza cu cate o zi in fiecare luna...

Offline

 



#2 2016-03-23 18:11:10

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: nuvaring

Probabil se refera la o luna = 4 saptamani = 28 de zile smile si prin aceleasi zile se refera la zile ale săptăm?nii, nu calendaristice


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#3 2016-03-23 18:51:00

daenarys
Vizitator

Re: nuvaring

In aceiasi zi a saptamanii.adica iti vine mereu marti smile

 

#4 2016-03-23 19:59:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nuvaring

Vezi ca pe undeva calculezi gresit. Daca il pui miercuri il scoti tot intr-o zi de miercuri, 3 saptamani mai tarziu. In urmatoarea zi de miercuri pui un inel nou pe care il scoti miercuri 3 saptamani mai tarziu. Si asa mai departe. Mereu va fi intr-o zi de miercuri. La asta se refera prospectul. Ora la care il pui si il scoti trebuie sa fie aceeasi.
Menstra probabil ca va incepe in fiecare luna in aceeasi zi ( sa zicem sambata) dar asta nu e asa important, posibil sa mai varieze, nu conteaza. Important este sa il pui si sa-l scoti cand trebuie.
Data nu are nicio treaba in povestea asta.

Offline

 

#5 2016-06-17 08:13:07

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Re: nuvaring

Daca raspunsul este de interes: Eu am folosit Nuvaring cativa ani. Il puneam mereu in aceeasi zi. Prima data il pui in prima zi de menstruatie (sa presupunem ca se intampla intr-o zi de miercuri). Il tii 3 saptamani si tot intr-o zi de miercuri il scoti. Peste o saptamana , tot miercuri cam la aceeasi ora, pui alt inel. Si tot asa. Ziua mea era miercuri. De obicei menstruatia venea marti (cu o zi inainte sa pun un alt inel). Totusi, mare atentie la Nuvaring. Mie mi-au descoperit un fibrom de  1.6/1.5 cm. Doctora nu a facut legatura in mod clar cu Nuvaring, dar a zis ca este posibil deoarece eliberarea hormonilor este localizata. In rest nu am avut probleme cu Nuvaring..

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.