homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efect 0???ajutor


#1 2016-04-02 03:56:44

andreea1995
New member
Inregistrat: 2016-02-18
Mesaje: 12

efect 0???ajutor

Buna dimineata bebic Am si eu o intrebare. Am avut un contact sexual in jurul orei 6:30,-7:30 seara, eu de obicei imi iau pastila in jurul orei 20:30 si am luat-o.Nu se stie din ce caz, am mers la baie de 3 ori in jurul orei 21:00. ora 22:30 si ora 1;40 .Deci 2 scaune , al treilea s a produs dupa 4 ore.Posibil indigestie....Acum e ora 02:00 la mine, mi-am dat seama doar acum...Sa mai iau o pastila doar in caz?Sau e ok?

Ultima oara a fost editat de andreea1995 (2016-04-02 04:46:29)

Offline

 



#2 2016-04-02 04:23:40

andreea1995
New member
Inregistrat: 2016-02-18
Mesaje: 12

Re: efect 0???ajutor

alcool jmentionez ca mai am 4 pastile active( sunt pe yaz) pana la venirea menstruatiei..are rost sa mai iau o pastila?Mie imi este ca acum 2 zile a fost contact sexual cu finisare ieri si stiu ca se ramane pana la 7 zile...deci daca efectul pastilei nu mai este, se poate 100% ramane insarcinata?
EDIT:Iau Yaz, cum mai ziceam mai am 4 pastile roz 4 pastile albe, si inca un pachet.Sa iau o pastila din celalat pachet (ultima pastila roz)sa o beau acum sau la dimineata?Si sa continui cu pachetul meu normal?Imi va afecta menstruatia pt ultimul pachet??
INCA O INTREBARE, DACA DE EX AM UITAT SA IAU O PASTILA LUNA ASTA.MA VA AFECTA CAND VOI INCEPE PACHET NOU?Multumesc

Ultima oara a fost editat de andreea1995 (2016-04-02 06:28:43)

Offline

 

#3 2016-04-02 08:47:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: efect 0???ajutor

Esti mai bine acum?

Se zice ca 4 scaune moi- apoase intre doua pastile afecteaza protectia. Eu n-as fi chiar linistita nici cu 3, nu stiu ce sa zic....
Pentru contactele de dinainte nu trebuie sa-ti faci griji, protectia nu a fost afectata.
Nu stiu ce ai hotarat si daca ai luat inca o pastila azi-noapte sau daca inca ai proble cu stomacul caz in care nu stiu daca ti-ar fi folosit.

Eu as merge pe protectie suplimentara. In cazul tau, nemaiavand 7 pastile active pana la pauza, ai urmatoarele variante:
1.Iei normal cele 4 pastile pe care le ai plus inca 3 de pe o folie noua, astfel incat sa ai 7 zile consecutive cu pastile active ca sa se reinstaleze protectia si apoi faci pauza normal ( cele 4 pastile inactive). Protectia se va reinstala dupa cele 7 pastile active.
2.Dupa ce termini pastilele active de pe aceasta folie, unesti cu o folie noua pe care iei toata, normal, fara sa mai faci pauza (sau sa iei pastilele inactive) intre ele. Dupa cea de a doua folie faci pauza/ iei pastilele inactive. Protectia se va reinstala tot dupa ce iei 7 pastile active consecutive.


La ultima intrebare, te referi la situatia de mai sus? Daca da, solutia generala cand uiti/ vomiti/ apare ceva care scade protectia   este sa te protejezi suplimentar pana inghiti corect 7 pastile consecutive.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.