homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39-82


#1540 2016-09-15 13:24:26

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

oki ionela, esti in lista wink


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 



#1541 2016-09-16 17:06:25

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Ce liniste pe aici...si inca nu a inceput weekendul.
Ati avut dreptate cu vaccinul de 2 luni. Se pare ca nu poate med de fam sa procure nici Infarixul, nici Hexacima. Deocamdata am facut doar Prevenarul si dupa o luna jumatate sa cumpar si vaccinul de 2 luni si sa- l facem la aproape 4 luni. Daca tot il cumpar, pe care mi- l recomandati?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1542 2016-09-16 19:10:18

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Als, comunicatul oficial al ministerului este ca in maxim 20 zile o sa distribuie doze de hexacima catre medicii de familie. Stai pe faza. Hexacima se gaseste de vreo doua sapt contra cost in farmacii. Multe mamici au gasit la helpnet, tei. Costa 280 o doza. Eu, dupa o experienta urata cu hexacima, la doua luni, am cumparat infanrix cu 178 in primavara. De cateva luni nu mai este infanrixhexa in farmacii...l.am comandat din germania, prin farmacie la 470 lei....poate ai norocul si mai gasesti undeva infanrix ipv-hib plus engerix B. Din doua injectii se reconstituie hexavalentul la 170 lei distractia...succes. Dar peste o luna ar trebui sa aiba medicul deja hexacima si.l poate administra impreuna cu rotarixul. Sa calculeze bine ca rotarixul se face doza doi pana in sapt 24 de viata. E decizia voastra. Eu, prin prisma celor intamplate la doua luni am optat pentru varianta infanrixhexa, vaccinurile de la gsk in detrimentul hexacima produs de sanofi pasteur.

Intre vaccinuri cu virusi vi atenuati se pastreaza o distanta de o luna intre ele. Intre celelalte nu e nevoie de respectat o luna intreaga. Peste fix o luna puteti vaccina, nu.i necesara o pauza de o luna jumatate.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2016-09-16 19:15:07)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1543 2016-09-17 11:17:00

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

neata! mamici de copii mai mari, cand se face urmatorul vaccin dupa cel de la 1 an? eu stiam ca la 7, dar m-au sunat de la cabinet ca trebuia sa il faca la varsta de 5 ani si nu l-a facut. si imi spunea dr. sa ma duc cu el zilele astea sa i-l faca pe cel care trebuia facut la 5 ani.

Offline

 

#1544 2016-09-17 11:22:55

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Conform cu noua legislatie la 5 ani este rapelul pentru ROR. Dar citeste un pic legea ca acolo scris si ce se intampla cu copiii nascuti intr.o anumita perioada.
Deci, schema valabila de anul trecut este asa:
1 an finalizat cu ROR
5 ani rapel ROR
6 ani tetravalent
14 ani trivalent.

Rapelul de la 5 ani se face si copiilor care inca nu au implinit 7 ani, dar care nu au fost vaccinati la 5 ani. Zice bine doctorul vostru.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2016-09-17 11:29:05)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1545 2016-09-17 12:18:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Just, ai idee daca Infanrix se gaseste in farmacii in Germania? Si eu ma gandesc sa fac rost la bebe doi. Pe asta l-am facut si la N. Doar la 4 luni am facut altceva (Pentaxim?).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1546 2016-09-17 12:37:54

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Katey, este peste tot in europa mai putin la noi in tara. Acum s.a scos vaccinul de la sase luni, cel cu cinci tulpini. Mie acum 10 zile mi.au adus prin farmacue, via germania, infanrixhexa cu 470 lei. Sfatul meu este sa nu ti.l cumperi de acum. Cei de la gsk au spus ca spera sa reia importul la noi macar din noiembrie. Daca e asa o sa.l gasesti la maxim 200 lei. Daca nu, in doua luni pana face bebe varsta de vaccinare iti vine precis pe comanda. Noi nu m.ai aveam timp de asteptat, ca recuperam doza de 11 luni, la 1a2l...

Schema de acum: hepb, bcg, in maternitate
2 luni, 4, 11 hexavalentul
1 an ROR
5 ani ROR
6 ani tetravalentul
14 ani trivalent

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2016-09-17 12:40:53)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1547 2016-09-17 13:36:05

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Pai ma gandeam sa rog pe cineva sa mi-l ia din Germania, poate ies mai ieftin decat daca dau comanda prin farmacie. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1548 2016-09-17 14:28:31

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Vaccinul nu.i asa de scump. E scump transportul la te.peratura intre 2 si 8 grade, obligatoriu. In martie l.am luat din tara cu 178 din farmacie. Pana nasti si ajunge bebe la doua luni probabil o sa fie din nou in farmacii. Anul acesta a fost un an mai atipic...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1549 2016-09-17 14:44:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Hello!

Pass, intre 5 si 7 ani se face rapelul la ROR. Nici noi nu l-am facut inca. Cand am vrut nu exita. In schimb am facut tetravalentul de la 6 ani, putin in avans.
De rapelul ala la ROR oricum mi-e frica; astept sa reapara cel de la GSK in farmacii, macar sa stiu ca face varianta despre care se spune ca e mai bine tolerata.

Offline

 

#1550 2016-09-17 15:24:54

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Garga, eu am cautat de.am prostit priorixul de la gsk si in final am facut mmrvaxpro de la sanofi. O usoara febra in zilele 7 si 8 cu stare generala f buna.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1551 2016-09-17 16:25:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Just, ROR-ul asta oricum e super controversat, macar sa fiu eu impacata ca ii iau varianta presupus mai ok. Tetravalentul l-am facut pe cel de la Sanofi.

Offline

 

#1552 2016-09-17 16:31:24

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Te inteleg. Trebuie sa apara la un moment dat. Se mai poate comanda de pe farmaexpres si e in jur de 120 lei. Altfel ar costa 70.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1553 2016-09-17 17:09:05

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Just, ce experienta urata ati avut cu hexacima?
Dr mea de fam e foarte ciuda sau de moda veche, nu stiu cum sa ma pronunt. Mi- a zis ca ce m - a apucat de am comandat Prevemarul de capul meu si nu am intrebat-o pe ea. Nici nu am mentionat ca pediatra m- a sfatuit. Acum daca insist peste o luna cu urmatorul vaccin, iar am probleme cu ea. Nici nu mai stiu cand sa- i dau rotarixul, cand infarixul, cand prevenarul.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1554 2016-09-17 18:34:17

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Febra, vomitat pana la deshidratare, scaune cu mucus, internare o sapt, stagnare in greutate cam doua luni. Nu toti copiii fac asa ceva. La trei luni puteti face hexacima plus rotarixul, la cinci luni hexacima doi plus rotarixul doi. La patru luni doza doi de prevenae, la sase luni doza trei de prevenar. La 12 luni hexacima plus ROR. Undeva intre 12-15 luni ultima doza de prevenar. Intre a doua si a treia doza de hexacima trebuue obligatoriu sase luni. Daca nu vreti la 12 luni sa faceti impreuna cu ROR atunci la 12 hexacima (ca numai la 12 luni aveti 6 luni intre doze, asta daca faceti doza doi la cinci luni) si la 13 luni ROR

Pe facebook este un grup vaccinuri si vaccinare-clarificari si sprijin pentru parinti. Cere aderarea la grup, expune varsta fetitei, ce vaccinuri ai facut deja, la ce varsta, ce vrei sa faci in plus si d.nele doctor o sa.ti alcatuiasca o schema corecta. Raspund medici care sunt implicati in asa ceva

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2016-09-17 18:41:42)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1555 2016-09-17 19:14:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Mersi, just!

Offline

 

#1556 2016-09-17 19:56:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Noi am făcut priorixul de la gsk și a fost horror după el, 3 zile pline febra 40 care nu prea ceda nici la antitermice,  si stare generala f proasta, a fost leguma fata zilele alea. Mi-a fost tare teama.
Mi-a zis însă pediatra ca rapelul de la 5 ani nu da efecte secundare deloc și ca îmi recomanda sa i-l fac.. vom vedea atunci.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1557 2016-09-17 20:31:54

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Multumesc de explicatii,  Just. O sa notez ce mi-ai zis tu si mai discut si cu med pediatru in care am incredere.sper sa apara si hexacima la timp. Ar avea cine sa- mi aduca si infanrixul din Germania peste 2 sapt dar asta ar insemna ca si celelalte doze sa fie tot de infarix si nu stiu daca mi le poate trimite pe toate la timp si temp corespunzatoare.mai bine astept hexacima si ma rog sa nu patim ca voi.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1558 2016-09-17 23:31:50

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Als, dupa cum am scris, noi am fost exceptia de la regula...urmareste comunicarile ministerului. Zilele astea s.au laudat ca in 20 zile hexacima va fi la medici. Hexacima si infanrixul sunt interschimbabile. Contin aceleasi tulpini, difera tehnologia.
Cris, si eu am dus.o cu mare teama la ror, mai ales ca n.am gasit priorixul. Dar a trecut f usor.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.