homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39-89


#1673 2016-10-06 14:16:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Rei, totul se datoreaza educatoarei, ca de obicei... la ea in grupa absolut toti copiii vor la gradinita, sunt topiti dupa educatoare. Am fost ieri la sedinta cu parintii si asta au spus toti, copiii sunt abia la inceput - primul an la gradinita, dar absolut toti s-au acomodat foarte repede si vor sa vina. Dar ce sa zic, educatoarea este chiar minunata.. e blanda si afectuoasa cu ei, dar stie si sa ii organizeze, sa ii implice, sa le atraga atentia, sa ii faca sa participe la activitati. Se vede ca ii plac copiii si isi face cu placere meseria, si e tinerica foc, nu cred ca are 30 de ani..
in weekend fata mea imi spunea ca ii e dor de ea.. smile
La noi e doar o singura educatoare, ca sunt putini in grupa fiind privat..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#1674 2016-10-06 14:16:39

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Reina exact asa si la noi. Cea mica Putin dupa un an vroia singura sa pape. Cea mare pana acu vroia sa-i dam noi. De cand cu gradinita ce a început si ea sa pape singura si sa refuze ajutorul.

Si nici ele nu vor la gradi deloc. Cea mare de teama ca nu vin sa o iau. Cea mica...e prea mica sad greu

Offline

 

#1675 2016-10-06 14:21:13

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

la noi sunt vreo 28 in grupa , mai pleaca din ei la pranz dar tot o educatoare e pe tura, celalalta vine la pe la 12-1 si sta pana la 5.30 . ieri am vb cu o mamica ca il vazuse pe al meu matait si m-a intrebat "plange din cauza educatoarei nu ?"
Meseria asta nu e pentru oricine , cred ca e greu tare sa temperezi 30 de copii dar totusi.. cumva trebuie sa te faci placut


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1676 2016-10-06 14:28:47

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Ce sa zic, fetitele prietenelor mele la fel zic acasa, ca vor la gradi, ca le place. Numai a mea e pe dos. Si evident au aceleasi educatoare. Ei nu-i place si nici nu cred ca-i va plăcea daca pana acum nu a-a adaptat. De marti sta acasa, nu va zic ce bucurie pe capul ei. Si ce greu ne-o fi luni cand vor merge iar.

Offline

 

#1677 2016-10-06 15:10:02

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

happy, eu zic ca totusi, daca educatoarea stie sa ii atraga, le place... la noi la gradi dimineata la prima ora le pune muzica si toti copiii danseaza, e un mini party acolo, pana se aduna toti. Mi-a trimis educatoarea un filmulet cu ei, mori de dragul lor, ce fericiti sunt. Apoi iau micul dejun, educatoarea e cu ei la masa desi sunt si ingrijitoarele, apoi incep activitatile de care sunt foarte bucurosi.
Cand se trezesc din somn au ora de coafor - educatoarea le piaptana si le face codite in fel si chip (sunt multe fetite). Fata mea nu doarme acolo dar stiu de la ceilalti..
Dimineata cand ii primeste, pe fiecare copil il primeste cu zambetul pe buze, ii face un compliment: vai ce draguta esti azi, vai ce bluzita frumoasa ai,  lunea dimineata le spune: mi-a fost dor de tine, da-mi un pupic, chestii de genul..
Copiii nu sunt pusi sa stea nemiscati, sa faca doar ce vrea ea, sau din astea.. a zis ca pt grupa mica regulile nu sunt chiar asa stricte, le vor impune treptat, in timp..
e adevarat insa ca la noi sunt doar 11 copii, altfel te intelegi cu ei..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1678 2016-10-06 15:19:50

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Cris contează clar educatoarele. Doar ca ea îmi zice ca nu-i place pt ca se teme ca nu vin sa o iau
Asa vad si eu poze zilnic de la activitati. E vesela, se distrează. Fac tot felul de lucruri dar degeaba. Ea nu vrea sa meargă.
Are o educatoare f ok ( e psiholog la baza) cu o atitudine deschisa si inclinata spre ap. Cealaltă e mai severa, mai ridica tonul. Dar majoritatea copiilor o prefera, culmea. Cand o iau pe S ii tot sare cate unul in brate.
Dar da, e sistem de stat, 29 de copii in grupa.
Plus ca ma deranjează ca educ mai severa nu e la grupa dimineata. Pleacă mereu la cafea si copiii stau cu ingrijitoarea.

Offline

 

#1679 2016-10-06 15:23:19

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

happy, daca S e vesela  in cursul zilei, se distreaza la activitati, eu nu mi-as face asa mari griji. Mi-as face daca ar fi trista toata ziua, daca nu ar vrea sa participe la nimic. Se va obisnui, va invata ca vii sa o iei, sunt sigura.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1680 2016-10-06 15:24:03

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Nu vreau sa supar pe nimeni dar clar se vede deosebirea intre activitatea unei educatoare de aproape 30 de ani si alta de 50. Oricat tact ar avea, oricata experienta, copiii mici sunt atrasi de persoanele tinere care stiu sa se adapteze varstei lor, sa se joace cu ei.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1681 2016-10-06 15:36:10

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

als, asa zic si eu..
si de exemplu, ea nu i-a invatat pe copii sa ii spuna doamna, sau miss, ci i-a invatat sa ii spuna pe nume. In prima zi cand a cunoscut-o, fetita mea mi-a spus ca e prietena ei, deci asa a perceput-o de la inceput.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1682 2016-10-06 15:46:22

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Buna!

Als, asta am observat si eu la grupa la N. Sunt doua educatoare, una va iesi la pensie dupa ce termina ei, cealalta are in jur de 30, cred. Majoritatea o prefera pe cea tanara desi ambele sunt foarte dragute si implicate si mi se pare ca lucreaza foarte bine impreuna. Si ei le spun pe nume educatoarelor.
In excursie, in vara, am corectat-o eu pe N ("Nu X, mami, doamna X"), iar doamna a zis ca nu, s-o las, ca asa au convenit ei la grupa sa-si spuna pe nume.

Saptamana asta au activitati despre corpul uman. Am primit poze si ieri si azi si par sa se distreze de minune. smile Poate pun si aici cateva cand am timp sa descarc in calculator.

Happy, poate in timp, daca vede ca vii mereu dupa ea, ii va trece teama asta...

Als, m-ai intrebat de diversificare, cred ca merg tot pe metoda clasica pt. ca am avut succes la N. Numa' ca mai am o gramada pana atunci. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1683 2016-10-06 15:50:07

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

uite, sa va arat ceva ce mi-a placut ieri la sedinta
educatoarea a pregatit o prezentare in care ne-a povestit ce va lucra cu copiii, etc.
primul slide din prezentare era insa asta:

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/29860_gradinita.jpg


asta e abordarea lor, care mie mi-a placut foarte mult..
in perioada de acomodare nu au existat reguli deloc, fata mea a mancat inclusiv in biroul directoarei. Acum nu se mai intampla asta, evident. Dar ei nu impun reguli imediat ce intra copilul in gradinita.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2016-10-06 16:02:49)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1684 2016-10-06 16:04:10

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Asa e Alz, de asta am si ales sa aibă douaeducatoarea tinere.

Vom vedea

Dar care e faza cu corpul uman? Ca si la S tot pe asta lucrează.

Offline

 

#1685 2016-10-06 16:07:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Happy, probabil ca asta e in planificare... S e la grupa mijlocie?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1686 2016-10-06 16:08:25

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

la noi au avut ca tema familia
fata mea a compus-o din mami, tati, ea, si un catel  - desi noi nu avem catel lol
am intrebat-o ce e cu catelul ala si era de fapt catelul vecinei smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1687 2016-10-06 16:09:05

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

cele 2 educatoare au maxim 30 ani , noi ieri am avut liber de ziua educatiei, a tb sa stau acasa cu el


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1688 2016-10-06 21:48:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

salutare, mamici!  puss  par

Offline

 

#1689 2016-10-06 23:17:09

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Pass puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1690 2016-10-07 00:00:44

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

kram

Offline

 

#1691 2016-10-07 09:49:48

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 39

Am intrabat de diversificare si autodiversificare ca ma chinui cu E si acum la 4 ani sa- i bag in gura. Nu as vrea sa patesc la fel si cu cea mica, de asta m- am gandit la autodiversificare. De fapt eu as vrea sa fie mai independenta, sa se descurce singura nu neaparat sa- si aleaga singura meniul sau sa trecem peste piureuri direct la mancarea solida.. vom vedea cym va fi.
La noi abia ieri au venit caiete tip si cand am rasfoit unul m- am mirat ca la 4 ani avea de scris semne grafice direct pe spatiu special. Asta se faceau pe la 7 ani, in clasa 1. Tare grabiti sunt cei ce fac programele astea!


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.