homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pitiriazis versicolor sau Lyme's disease?


#1 2016-06-11 14:52:03

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Pitiriazis versicolor sau Lyme's disease?

Prietenul meu are o iritatie cu un "halou" care are aspect de "bulls eye's" din cate am vazut ca este denumita in engleza.
Arata cam asa:
https://www.google.ro/search?q=pitiriaz … 0Rl6NhM%3A si este in zona umar/subrat.
Eu am avut mai demult o iritatie in forma unul halou mult mai mic, nu mai tin minte daca avea si o iritatie centrala (in interiorul "haloului"); dupa vreo doua saptamani (cred), m-am umplut de niste eczeme pe piept, torace, brate si am primit diagnosticul de pitiriazis versicolor (o ciuperca). sunt ingrijorata pentru prietenul meu pentru ca mereu sta in medii naturale unde se catara capusele pe el. dar daca a fost vorba de o capusa, nu trebuia sa o gaseasca bagata pe jumatate in zona muscaturii? oricum va merge la spital, dar as vrea sa mai aflu informatii daca stiti ceva.

il ajuta cu ceva sa mearga la urgente, i se poate face un vaccin, ceva preventiv? sau sa astepte pana luni cand se deschid spitalele?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2016-06-11 14:59:09)

Offline

 



#2 2016-06-11 15:29:58

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Pitiriazis versicolor sau Lyme's disease?

Din cate stiu eu nu exista nimic preventiv

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.