homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri menstruatie


#1 2016-06-16 16:53:17

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Dureri menstruatie

Buna ziua,

Utilizam pana luna aceasta inelul contraceptiv Nuvaring. In ultimele luni (aproximativ 4-5 luni) experimentez urmatoarele probleme: cu o zi inainte de menstruatie si pe durata primelor 2 zile de menstruatie am niste dureri cand am scaun. Ca sa explic: este o durere puternica in timpul eliminarii, ca o crampa. Dureaza cateva secunde si se intampla in timpul menstruatiei. Dupa eliminare trece imediat, asa se intampla si in timpul eliminarii gazelor acumulate. Acum, in timpul menstruatiei am experimentat si niste dureri anale la eliminare. Mi s-a parut ca a existat si o sangerare, dar fiind in timpul menstruatiei nu pot fi sigura. Am expus aceste probleme atat medicului ginecolog, cat si unui medic generalist.

Medicul ginecolog mi-a spus ca probabil este reactia corpului la eliminarea hormonului din organism, iar medicul generalist mi-a spus ca probabil sunt niste vase de sange dilatate. Niciunul din cei doi nu mi-au spus sa fac alte investigatii sau sa imi dea un plan de tratament. Mentionez ca am efectuat analizele de sange si sumarul de urina si a iesit o mica anemie la analizele de sange. La sumarul de urina au reiesit urmatoarele:

Urina biochimie si sediment     
culoare         galben    
turbiditate         clara    
nitriti         negativ    negativ
glucoza         nedecelabil    nedecelabil
corpi cetonici         negativ    negativ
urobilinogen         normal    normal
bilirubina         negativ    negativ
Leucocite         1-4    1-4
Hematii         5-15    0-1
Celule epiteliale scuamoase         15-50    1-15
Mucus         prezent    absent
densitate         1,009    1.015 - 1.025
pH         6    4.8 - 7.4
leucocite    /?L    negativ    negativ
proteine    mg/dL    negativ    negativ
hematii    /?L    150    negativ
VSH      07/06/2016
la 1 ora    mm/h    4    < 20

Medicul generalist mi-a dat trimitere la urolog. Mentionez ca am efectuat analize cu 6 zile inainte de menstruatie. Poate sa existe sange in urina inainte de menstruatie? Nu am observat niciodata sange in urina (vizibil cu ochiul liber). Am precizat acest lucru medicului, insa nu stia daca acest lucru este influentat de menstruatie.

Va rog sa imi spuneti daca ati experimentat asa ceva. Multumesc.

Offline

 



#2 2016-06-17 13:49:58

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Dureri menstruatie

E normal sa ai dureri pelvine ceva mai mari in contextul descris de tine.fortezi putin zona si uterul se contracta.nu inteleg din analiza daca sunt prezente hematii in urina,daca da trebuie sa faci si o urocultura sa vezi daca exista o bacterie.

Offline

 

#3 2016-06-19 14:42:04

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Re: Dureri menstruatie

Sunt prezente hematiile in urina: 150, respectiv 5-15. La fel apar si celule epiteliale scuamoase (15-50), mucus prezent. Cam acestea sunt rezultate afara din parametrii.

Offline

 

#4 2016-06-19 14:45:20

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Dureri menstruatie

Erai inca la menstra cand ai facut analiza?
Daca nu erai la menstra fa si o urocultura

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.