homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pregatire pentru sarcina


#1 2016-06-17 08:42:52

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Pregatire pentru sarcina

Buna, fetelor

Doresc sa raman insarcinata. Mentionez ca am 30 ani, nu am alte nasteri si avorturi si am un fibrom de 1.5 cm / 1.6 cm. Nu am ajuns inca la medicul ginecolog pentru a vedea ce este de facut cu acest fibrom (Miometru cu ecostructura neomogena: la nivelul peretelui anterior, catre regiunea fundica, miom inframural cu dimensiuni aproximativ de 1.54 / 1.68 cm). Ideea este ca nu am foarte mare incredere in aceasta dna doctor si intentionez sa mai fac o vizita la un alt medic. Nu vreau sa imi reprosati acest lucru, insa am intrebat cate ceva si dansa nu a stiut sa imi raspunda, fiind totusi vorba despre domeniul ei. Totodata am si uter retrovers.

In fine, revenind... Cum spuneam, doresc sa raman insarcinata si pentru as dori sa fac acest lucru cu mintea deschisa si sa evit alte riscuri, am inceput sa ma pregatesc. Primul pas a fost sa imi fac niste analize de sange uzuale, un sumar de urina, test Papanicolau, ecografie transvaginala, ecografie sani bilateral si sa fac niste "reparatii" stomatologice. Intrebarile mele ar fi:

1. La stomatologie am facut o radiografie dentara, fiind protejata de acel sort special. Ar trebui sa astept o perioada de timp dupa aceasta radiografie inainte de a incerca sa raman insarcinata?
2. Am intrebat atat medicul ginecolog (la prima vizita, inainte de a face investigatiile mentionate mai sus), cat si medicul generalist daca trebuie sa fac anumite investigatii inainte de a ramane insarcinata. Ambele raspunsuri: sa ma apuc de treaba. Totusi medicul ginecolog mi-a spus sa iau si acid folic cand incepem sa lucram la bebe.
3. In afara de uter retrovers si acel fibrom nu am cunostinta de alte afectiuni. Totusi, am facut analizele de sange si sumar de urina si am o mica anemie (e cu mine de cand ma stiu) si de asemenea hematii in urina (am programare la urolog saptamana viitoare).

Voi ati facut analize inainte de a ramane insarcinate? Mentionez ca urmeaza sa ma casatoresc, deci nu am facut acele analize prenuptiale inca..

Multumesc frumos si scuze pentru mesajul lung smile

Offline

 



#2 2016-06-17 09:17:48

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Pregatire pentru sarcina

Acid folic e bine de luat cu minim 3 luni inainte de sarcina, dar daca ramai luna asta si deja iei de astazi tot ar fi ok. cumpara acifol de 5 mg, o pastila. ar mai fi bine de facut:
-papanicolau (l-ai facut deja)-
-culturi din col pentru clamidia, ureaplasma, mycoplasma (ar fi fost bine sa-ti recomande)
-complexul TORCH
-hemoleucograma cu formula leucocitara
-urocultura plus sediment urina
-exudat faringian
-TSH, FT4
-determinare de Rh (daca nu sti)

nu-mi aduc aminte acum altceva, dar cred ca cam astea au fost. success si sanatate.

uterul retrovers in general isi revine in pozitie normal pe masura ce avanseaza sarcina. despre fibrom nu cunosc nimic.

Radiografia facuta nu te incurca cu nimic.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2016-06-17 09:18:30)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3 2016-06-17 12:27:45

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Re: Pregatire pentru sarcina

Multumesc frumos, just_me29. Rh il stiu, hemoleucograma am facut, sediment urina am facut (asta ca am cerut eu). Inseamna ca mai am doar cateva de bifat. Oricum as vrea sa gasesc un medic bun care sa ma ia in evidenta inca dinainte de sarcina... smile

Offline

 

#4 2016-06-18 10:31:37

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Pregatire pentru sarcina

buna.
nu stiu daca postez unde trebuie...
din martie nu am mai luat pilulele contraceptive.pe 22 martie am avut menstruatia dupa pastile. urmatoarea menstruatie a fost pe 15 aprilie (la 25 zile), urmatoarea pe 12 mai (28 zile), luna aceasta mi-a venit azi, la 38 de zile. mentionez ca in perioada 01.04-23.05 nu am avut niciun contact sexual. am intrat putin in panica cand am vazut ca intarzie luna aceasta, nu ca nu mi-as dori un bebe, ca de aceea am si intrerupt pastilele, dar am luat alte pastile pentru durere, raceala si am avut contacte protejate, am folosit prezervativ, doar in timpul preludiului cateva penetrari fara prezervativ.tocmai aseara am luat un test de sarcina ca sa il fac pentru linistea mea, si ziceam sa il fac maine dimineata ca azi sunt la munca.
va rog sa ma ajutati cu cateva pareri.
intarzierea de luna aceasta sa fie o consecinta a intreruperii pastilelor si ca am avut si contacte sexuale?
sa mai fac testul maine?
de luna aceasta vrem sa incercat sa facem si noi un bebe. dupa menstra.o sa incep sa iau acid folic si sa merg la control la ginecolog

Offline

 

#5 2016-06-18 12:24:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pregatire pentru sarcina

daca ai avut contacte protejate nu cred ca poate fi vorba de sarcina, poate ai ovulat mai tarziu

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.