homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston pentru ciclu abundent, dar regulat?


#1 2016-07-05 14:38:27

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Duphaston pentru ciclu abundent, dar regulat?

Buna ziua!
La un consult ginecologic mi s-a recomandat sa iau Duphaston. Ciclul meu menstrual este fix de 28 zile, dar dureaza cate o saptamana menstruatia si este abundent si cu cheaguri. Inteleg ca nu am dereglari hormonale din analize si din faptul ca am ciclul regulat_ 14 zile pana la ovulatie (deci estrogen exact cat trebuie) si 14 zile dupa ovulatie (deci progesteron cat trebuie...). Daca iau duphastonul (adica progesteron) asta nu imi va deregla ciclul? Nu fac mai mult rau de fapt, luandu-l?
Ce alte efecte adverse are duphaston-ul?
Va multumesc!


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 



#2 2016-07-05 15:08:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Duphaston pentru ciclu abundent, dar regulat?

pana la urma ai facut analize hormonale si valorile sunt in limite ?

Offline

 

#3 2016-07-05 15:09:34

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Duphaston pentru ciclu abundent, dar regulat?

O ecografie transvaginala ai facut sa vezi grosimea endometrului?progesteronul se face la 7 zile de la ovulatie.ce varsta ai?eu nu as lua progesteronul ala sintetic daca analize hormonale sunt ok.ai putea sa incerci si ceva pe baza de plante.cretisoara de exemplu se administreaza in sangerari menstruale mari,mastodynon mai poti lua.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.