homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bhcg dublat la 36 ore-2


#20 2016-08-16 22:53:30

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

Simona avram e f ok, eu doar iti spuneam cum vede ea lucrurile. Eu am vazut.o la doua sapt timp de 9 luni, a avut rabdare sa.mi raspunda la mailuri, cand aviza analizele mele mi le trimitea pe mail inaintea laboratorului ( ea avizeaza analizele aici la noi, in zilele cand e in oras). De curand m.am intalnit cu ea in oras si si.a adus aminte de mine si s.a oprit sa povestim. E un doctor pe gustul meu fara prea multe pastile la indicatii. Dar nu se arunca la clexane....asra incercam sa subliniez. Uscatescu iti arunca o plasa de tot felul cu rost si fara rost...
Cand o sa am timp ma uit in dosar la analuze, dar si pe parafa ei e trecuta aceeasi specializare ca si la uscatescu, la nici una medic hematolog. Nu pot misca acum sa verific.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2016-08-16 22:57:05)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#21 2016-08-16 23:04:03

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

just,din ce vad pe site la regina maria,simona avram apare cu specializarea hematologie.stiu ca face naveta buc-cluj.

inteleg,dar dupa 2 sarcini pierdute,cu 2 mutatii de trombofilie,din care una factor Leu,din tot ce-am citit de 6 ani,cred ca heparina e raspunsul.eu n-as alege alt drum.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#22 2016-08-16 23:09:49

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

Studiile recente arata o oarecare implicare in trim 1, cand sunt impreuna. Merita de facut heparina, e clar ca e un castig nu o pierdere...
Am verificat parafa, la ea apare si specializarea in hematologie, la uscatescu nu.
In ultimul an e mai mult cj decat buc. A zis ca incearca sa renunte la capitala dar o solicita lumea.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#23 2016-08-16 23:14:05

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

da,just,de ce sa risti inca o pierdere,in cazul lui eleni?

de ex,Leiden ul da pierderi in sarcini mai mari.n-as putea suporta dupa atatia ani de lupta.as face si cate 5 injectii o data.nu ca n-as fi facut deja.

da,o solicita lumea,e cea mai buna.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#24 2016-08-17 09:33:16

eleni33
New member
Inregistrat: 2016-06-29
Mesaje: 28

Re: Bhcg dublat la 36 ore

Buna si multumesc frumos pentru toate raspunsurile!
Va copiez exact din rezultat: MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I A fost identificata in stare heterozigota
MUTATIA -844A>G IN GENA PAI- I A fost identificat genotip AG
Mutatia factorului XIII (V34L) a fost identificata in stare homozigota
Homocisteina e ok, la fel si Leiden si factor II.
Tiroida a fost tinuta sub tratament cu 125mcg, de la 100mcg inainte de sarcina, cu TSH 2.2 la o saptamana dupa ce s-a oprit din evolutie si intr-adevar la inceputul sarcinii era la 4.5, insa in iunie- la o luna inainte de debutul sarcinii, era 1.1... Deci este discutabil si cu tiroida, insa nu stiu daca ma ajuta sa ma gandesc ca puteam sa fac ceva altfel, avand in vedere ca mi-am facut analizele de tiroida lunar si am urmat tratamentul. Altfel cum? Mi-am facut o programare si la Avram, dar dupa cate spune Just_me, are acelasi sistem ca Borsaru, pt ca ea tot in saptamana 10 m-a chemat cu analize, pt a decide daca urmam clexane sau nu. Nu cred ca le pot impune sa imi prescrie injectiile si nici nu le pot lua de capul meu,... Sonia, tu ai cerut tratamentul, sau a fost recomandarea lor? Raman doar sa sper ca a fost o nesansa a mea acum la a 2-a, iar prima sarcina poate intr-adevar putea fi salvata doar cu aspenter (pe care nu mi l-a prescris nimeni atunci nestiind de mutatii).
Iar rezerva ovariana mi-a spus ca este in regula - doar din eco, nu am facut analiza din sange. Cu toate astea a recomandat si stimulare ovariana, zicand ca astfel ar putea iesi la suprafata ovocite mai de calitate...
Multumesc din nou pentru sfaturi

Ultima oara a fost editat de eleni33 (2016-08-17 09:40:38)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2016-08-17 12:24:37

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

eleni,

1.nu mai risca la a3a sarcina zicand c-a fost nesansa.nu a fost nicio nesansa!
2.ai 2 mutatii ale genei PAI si fact Leu homozigot.ambele dau pierderi de sarcina.trebuie sa faci clexane din ziua cu testul pozitiv.faci testul de pipi inaintecu o zi 2 sa-ti vina menstra.pt a incepe clexane din timp.

3.eu am facut stimulare pt FIV,de 2 ori.dr de procedura,mi -a spus clexane din Z1 a stimularii din cauza celor 2 mutatii.plus aspenterul pe care-l luam cu mult inainte,vitamine...

4.poti cumpara clexane si singura.sau fraxeparina.cu clexane ul au mai fost probleme sa nu se gaseasca intr-un timp.

5.eu i-am spus dr de FIV ca fac clexane.nici nu se pune problema.la FIV 1 am facut 0,4 doza.apoi la FIV 2 am facut 0,6,din cauza Leidenului.

6.rezerva ovariana nu ti-e problema acum,pt ca ramai insarcinata.si e f bine ca ai foliculi.asta a vrut dr sa iti spuna.ai ramas insarcinata de 2 ori,pt ce stimulare?ai avut ovocit de calitate,pt ca s-a fomat embrion.i-ai pierdut la 6 sapt.nu ai avut avort spontan la 4 sapt.sau sa nu fi stiut ca esti gravida.

7.tiroida pastreaza-o pana in 2.si e ok.

8..data viitoare cand ramai insarcinata,sper ca va fi curand,nu mai pleca la drum fara heparina inca de la inceput!spune-i asta si dr Avram.ca nu poti sa mai risti!fii cu tupeu!e vorba de copilul tau si de tine!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#26 2016-08-17 16:27:36

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

MTHFR.urile le.ai facut?


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#27 2016-08-17 16:32:06

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

just,cred ca nu le-a facut.a facut direct homocisteina.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#28 2016-08-17 17:30:24

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

La mine homocisteina a fost ok toata sarcina dar o mutatie e pe mthfr c. Si pt asta avram a insistat pe metafolin. Pt ea a parut mutatia asta mai importanta decat pai.ul


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#29 2016-08-17 17:49:12

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

da,just.si eu am MTHFR A homozigot.dar C ul e mai nasol.doarca la mine combinatia MTHFR si Leiden e nasoala.si eu am luat acifol de5 mg secole.apoi am luat taxofit.acum ,incepusem sa iau acifol iar si aspenter,le am oprit.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#30 2016-08-17 21:45:09

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

Acifolul il iei cam degeaba. Taxofit sau femibion.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#31 2016-08-17 22:38:15

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

stiu,just.femibion am luat mult timp,dar mi-a iesit TSH ul mare si l-am inlocuit cu taxofit.stiam ca mi-a mai ramas de anul trecut,dar nu il ma gasesc.nu vreau sa ma mai stresez cu nimic in situatia in care sunt.cum o vrea Dumnezeu!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#32 2016-08-17 22:50:58

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

O sa fie bine, trebuie sa fie bine. Totul tine de tine...
Sa sti ca pe sarcina, cu eutyroxul din dotare, am mai luat si femibion. N.am avut probleme cu tsh.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#33 2016-08-17 22:53:31

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

nu tine totul de mine.nici pe departe.nici vizavi de situatia in care ma aflu,iar in cea vizavi de sarcina...nici atat.am  repetat TSH ul si prolactina,ca astea mi -au iesit mari anul trecut.TSh ul a fost 2,08.si prolactina la limita superioara.dar nu prea conteaza la procedura de urmeaza s-o fac.acum ma las in mainile lui Dumnezeu!nu mai conteaza nimic!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#34 2016-08-18 04:01:10

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Bhcg dublat la 36 ore

kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#35 2016-08-18 08:55:38

eleni33
New member
Inregistrat: 2016-06-29
Mesaje: 28

Re: Bhcg dublat la 36 ore

Sonia nu te da batuta, esti un exemplu pt noi cele la inceput de drum sa zic asa.. Eu doar anul trecut am inceput si credeam k va fi lapte si miere, dar se pare ca pt cele cu caractere mai puternice Dzeu rezerva mai multe incercari!  Nu am facut si mutatia aceea. Sa vedem ce zice dna Avram. .

Offline

 

#36 2016-08-18 11:00:32

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

just par

eleni puss mult succes!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#37 2016-09-08 21:51:21

eleni33
New member
Inregistrat: 2016-06-29
Mesaje: 28

Re: Bhcg dublat la 36 ore

Buna fetelor, Am primit rezultatul la cariotip si pe langa faptul ca am aflat ca erau baieti, se pare ca toti 46 cromozomi erau ok... asa ca hematologul mi-a dat deja reteta pentru 0,4 clexane pt urmatoarea sarcina, dar acum stau si ma intreb daca nu trebuie de 0,6 -pt ca eu am 65kg... sad  Voi credeti ca e ok cu 0,4 ?  Dr a zis ca o sa creasca doza mai tarziu in sarcina. Si a zis aspenter pana la confirmare si dupa, doar clexane. Saptamana viitoare am programare la dr Avram sa o intreb si pe ea.

Offline

 

#38 2016-09-08 23:51:37

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Bhcg dublat la 36 ore

eleni,deci tot la vorba mea ai ajuns-heparina.mutatiile au fost de vina ptcele 2 pierderi.eu as face 0,6.faci test inainte sa-ti vina menstra cu vreo 3 zile.sa fii sigur ca incepi heparina din timp.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.