homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-58


#1084 2017-06-05 13:19:00

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

felicitari raluk si drum bun daca plecati la mare!!

Offline

 



#1085 2017-06-05 16:41:47

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

In cazul asta distractie placuta si drum bun puss
Cu clinica privata asa e,la noi e 300 lei/zi doar cazarea daca e nevoie de zile in plus,ca sa nu mai spun de tratamente,consultatii etc.
Al meu sot tot ma sacaia sa nasc la privat,dar nu vreau sa dau 7000 lei in conditiile in care as naste cu acelasi dr.Mie mi se pare enorm.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1086 2017-06-05 19:47:32

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

multumesc fetellt puss la mare plecam peste o sapt jum.
eu prima oara am platit la nastere 4500, dar consider ca a fost un efort meritat. eu sunt si mai timida si cred ca intram in depresie daca tipau asistentele la mine mai ales ca abia puteam sa ma ridic. oricum poti face multe cu banii astia pt bebe, dar eu nasc la privat tot pt ei. maternitatea de la noi e renumita pt problemele existente...chiar prea multe as putea spune. au si rezerve dar cred ca nu le-au modernizat de vreo 20 de ani.
acum sigur o sa am nevoie de ajutor ca sunt 2. in plus poate sta sotul cu mine pana la ce ora vrea chicot
asa ma oftic ca nu e si la noi ca in afara. acolo se pune accent si pe tata. un oras la noi, la stat, tatal il poate vedea numai printr-un geam...banuiesc ca poti sa.mai rezolvi cate ceva cu cate o atentie.
al meu sot a avut voie sa participe la nastere.

apropo de atentii...chiar imi zicea sotul meu ca ar trebui sa-i dau si doctorei ceva ca m-a scutit de plata multor ecografii...dar eu nu ma pricep sa dau plic. ma gandeam sa-i cumpar ceva dupa ce nasc

Offline

 

#1087 2017-06-05 20:09:57

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Atunci da,se merita clar,conteaza sa fiti bine voi,banii se fac.Si eu as merge la privat daca nu am avea maternitate de stat ok,dar din fericire la noi este,stiu multe persoane care au nascut acolo si a fost totul ok.
Si noi ne dorim f mult da asiste si taticul la nastere,dar la stat nu il lasa si nici sa platesc atata la privat pt asta nu imi vine.Eu sper sa prind rezerva,sunt modernizate si costa cam 100 lei/zi si as sta singura in salon si poate sta si sotul cu noi cat vrea,inclusiv noaptea,dar asta doar daca este libera cand nasc eu,daca nu e aiurea rau cu programul de vizita sad
Oricum 4500 ron e rezonabil,dar la noi e prea scump ,7100 ron daca vreau cu dr meu sau 5400 ron cu dr de garda.
Daca nasti la privat dr are comisionul lui,deci nu este necesar sa ii mai dai in plus,parerea mea.Plus ca ai mers toata sarcina la cabinetul lui si din cate ai spus are si niste preturi f mari.Eu nu i-as mai da nimic,mai bine cumperi ceva copiilor de banutii aia,ei sunt plini de bani oricum,da-i incolo lol


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1088 2017-06-05 20:49:50

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

pai nu merg la cabinetul ei. tot la spitalul unde nasc merg. ea e angajata acolo. probabil ii duc vreun buchet de flori sau ceva simbolic

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2017-06-05 20:54:12

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Aaa,credeam ca la cabinetul ei mergi.Da,poti sa ii duci niste flori.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1090 2017-06-05 21:36:15

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

tu cum te mai simti?

Offline

 

#1091 2017-06-05 21:57:59

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Foarte bine big_smile .Tu?


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1092 2017-06-05 22:08:14

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Hei Fallen , ce face bebicul Sebi ? Citisem ca asa ii veti pune numele . Poti sa mai ai rabdare?  Mai e putin si il veti vedea puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1093 2017-06-05 22:26:05

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Hello Alexandra puss .Sebi se tot fataie prin burtica,nu are stare deloc big_smile .Ii place sa fie mangaiat,in locul in care mangai burta imediat apare o umflatura,funduletul lui cred lol
Sunt nerabdatoare sa il tin in brate si sa il pot pupaci,dar nu mai e mult,am aproape 34s big_smile .Trece repede timpul...
Tu cum mai esti,ce mai faci?
Te pup puss


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1094 2017-06-05 22:40:36

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Eu sunt bine, multumesc , bebe inca la noi nu vine,  dar prefer sa nu ma stresez si sa las sa vina totul de la sine .
Ma bucur ca totul e in regula cu bebe si cu tine !! De acum o sa treaca si mai repede  , te pup si eu puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1095 2017-06-05 23:14:13

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Și eu ma gândeam sa iau o rezerva dar ma gândesc ca o sa fiu singura și nu am cu cine schimba o vorba și sa nu intru în depresie am înțeles ca e o perioada delicata după naștere dpvd hormonal. Soțul va veni în limita posibilitatilor are dreptul la zile libere dar nu știu dacă i le vor da e deficit de personal la ei. Ma enervează unele persoane care spun că am burta mica pt varsta sarcinii poate la altele o fi mai mare dar nici nu e mica tare părerea mea. Tot aud ca la unele se baga de pe la 27 săptămâni pe sub coaste sau lovesc tare în vezica sau alte organe la mine doar o data alaltăieri a lovit dureros în coaste în rest misca dar nu sa lovească cum se plâng altele. La voi cum e?? Cred ca s a mărit și nu prea mai are loc misca destul de mult dar înainte misca mai mult.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1096 2017-06-06 07:49:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Neata!

Eu am ales sa stau la rezerva la a doua nastere tot pt a putea fi si sotul implicat. La noi tatal vede copilul 1 minut pe hol cand il duce de la sala de nasteri la neonato. sad
La rezerva a stat cu mine, il tinea pe bebe sa dea aerul afara, il schimba, a adus si fetita sa ne vada... Peste noapte a stat doar in a doua noapte, in prima si a treia a stat mama.
E 40 eur / noapte rezerva la noi.

Ai mei nu s-au bagat sub coaste niciunul desi A a fost mare. Ma zguduia cu totul cand se misca dar asta dupa 32-33s. La 27 abia il simteam, am avut placenta anterioara.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1097 2017-06-06 10:43:59

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel, sunt putin obosita, dar nu ma plang. e chiar mai bine decat speram acum cateva sapt. mai ai putin. abia ast sa ajung si eu la 34
caty, depinde de ce tip de placenta ai. la mine fata loveste foarte tare si des, in schimb pe baiat abia il simt. trebuie sa fiu atenta sa-i simt miscarile. am o placenta anterioara si una posterioara. cat despre marimea burtii, chiar nu conteaza atata timp cat bebe are greutatea care trebuie. crede-ma ca in prima sarcina si eu am fost stresata la maxim ca e prea mica burta de cei din jur, in afara de doctora cu care am nascut si famillia mea. pana si medicul de fam m-a bagat in depresie...
katey, eu ii inteleg si pe ei ca vor sa fie cat mai putin microbi, dar cred ca in cazul tatalui puteau sa faca o exeptie ca pana la urma e si copilul lui. e bine ca ai putut sa stai in rezerva si totusi e pacat ca trebuie sa platesti la stat pentru asa ceva.
la mine s-a vazut pe monitoare ca m-am linistit cand a intrat sotul in sala de op cu mine lol il puneau sa se uite la mine si el arunca un ochi si la ce faceau doctorii. medicului anestezist ii era teama sa nu lesine ca cica au mai avut cazuri si nu stiau de cine sa se ocupe mai repede lol

Offline

 

#1098 2017-06-06 11:20:56

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Alexandra,multumesc kram .Incearca sa nu te stresezi si va veni si bebele puss

Caty,nu mai baga lumea in seama.Atata timp cat bebe e bine,nu conteaza ce spune lumea.Bucura-te daca ai burta mai mica,ca iti este mai usor.Oricum o sa iti creasca peste noapte dupa 30-31s .Mie in cateva zile mi-a crescut ca un aluat pus la dospit lol
Nici al meu nu are treaba cu coastele mele,si ma bucura asta pt ca am auzit ca doare tare.Ma mai dor unele lovituri,in special in ovare,dar doare tare,nu-mi place deloc.Si in vezica imi mai da uneori,neplacuta senzatie,noroc ca dureaza o secunda doar.
In rest imi face burta valuri,valuri lol .F des il sperie pe sotul meu cand sta cu mana pe burta si trage cate una asa tare rotfl2

Katey,cred ca asa este la toate maternitatile de stat din pacate,tatal il vede cateva secunde pe hol si atat,de parca ar fi doar un vizitator  supa

Ralu,ma bucur ca te simti bine.Cu anemia ce ti-a spus dr?
Si pe mine m-ar ajuta enorm sa fie sotul cu mine,si pe el,in loc sa stea pe hol sa moara de griji,nestiind ce facem,dar ce sa facem  supa .O sa vb cu doctorul ca e f calumea si il rog sa il tina la curent.
Nu v-am spus,dar mi-am schimbat dr,primul ne-a dezamagit grav,desi aveam incredere mare in el.Acum merg la unul tanar,f calumea,sotul s-a si imprietenit cu el ,se tin non stop de glume,abia apuc sa il intreb si eu de lucruri serioase lol

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-06-06 11:32:21)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1099 2017-06-06 11:26:15

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

si ai mei lovesc cand pune sotul mana. eu spun ca il saluta si pe el.
angel, nu mai tin minte, s-a intors bebele tau?

Offline

 

#1100 2017-06-06 11:28:36

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Am editat mai sus.
Da,e intors de pe la 27-28 sapt big_smile


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1101 2017-06-06 11:54:21

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

e foarte bine ca ai gasit un medic care sa-ti asigure linistea.
cu anemia o sa-mi repet analizele sapt vittoare. daca nu mai scade ramanem pe tratament si ma monitorizez la 2-3 sapt. daca mai scade trebuie sa-mi faca perfuzie cu fier. deja a inceput sa ma cheme mai des. la 2-3 sapt trebuie sa merg la control

Offline

 

#1102 2017-06-06 12:42:49

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Da și eu tot placenta anterioara cred ca de asta nu lovește tare sau nu se baga sub coaste. Nici eu nu sunt super incantata de dr mea dar aici asa sunt toți au pacienți cu duiumul sunt doar câțiva medici pe tot județul și ești văzut mai mult ca un client care cotizează decât ca un pacient. Nu mai spun ca deși au salarii mari au tarife fixe pt nașteri, cezariene nici nu te baga în seama dacă nu dai suma fixata de ei.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.