homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-71


#1331 2017-07-14 17:13:36

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

iasi
nu ma asteptam desi am auzit de la atatea mamici ca s-a renovat si e totul ok

Offline

 



#1332 2017-07-14 17:18:33

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Felicitari annabel !!! Sa-ti creasca mari fetitele <3 !! In ce spital de vis ai nascut..?? Presupun ca nu in Ro? sad
Ooohh...Iasi..suuuper ! E o veste buna...spitalul la care voi naste eu are sectia de maternitate in renovare acum...toate femeile nasc la alt spital pana in august...sper sa fie gata la timp !!!

Ai dreptate cu landoul..exact la aceeasi idee am ajuns si eu dupa ce m-am documentat putin....dar sa fim seriosi, de unde bani si de landou special pt masina, scoica si scaun....mai bine stau acasa 2 luni si trec bebelu direct in scoica lol

Eu am abia 16 saptamani si am impresia ca sanii mei ar fi in stare sa alapteze tripleti instant...atat de durerosi, mari si plini par rotfl2. De doua zile am inceput cu arsurile gastrice (o placere neutral ) si azi primele crampe la picioare....ooooo doamne, si nu sunt nici macar la jumatatea drumului !!!!!

Ultima oara a fost editat de MariaD (2017-07-14 17:20:32)

Offline

 

#1333 2017-07-14 17:25:05

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

maria va fi bine, ai sa vezi!! te imbratisez!!

Offline

 

#1334 2017-07-14 19:35:56

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

maria, imi pare rau ca ai arsuri si carcei. pe mine ma ajuta guma sau laptele rece ca sa mai scap de arsuri

Offline

 

#1335 2017-07-14 21:47:17

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Am intrebat dr. si mi-a zis sa iau gavison, o chestie baloasa, la pliculet..e oribila la gust, dar isi face efectul instant si tine toata noaptea/ziua. De la lapte fac indigestie rau de tot...nu ma ating de el.

Ieri am iesit in oras..mall..plimbare...si cred ca a fost un pic prea mult pt mine, azi abia ma putui ridica din pat de dureri...si cred ca de acolo se trage si carcelul...sper sa nu mai apara daca stau cuminte.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2017-07-15 09:07:09

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Ralu  puss ,oricum pana acum ni se pare mai usor decat am fi crezut cu bebe.Probabil si pt ca e tare cuminte,dar chiar nu ma asteptam sa ne descurcam asa bine.Daca nu ar fi problema asta cu alaptatul ar fi perfect.

Caty,e mai bine si pt bebe daca se face cezariana la cald.

Katey,am chemat un consultant ca am avut furia laptelui si m-a muls,dar nu m-a ajutat cu nimic in rest,a spus sa ii dau cu biberonul.
Biberon am luat unul cu flux foarte lent.Sanul vad ca il poate prinde si ii vine laptic bine,doar ca trage 2-3 gurite si se opreste si tot asa.Nu vrea sa suga cat sa se sature.Cred ca e lenes.

Anna, felicitari,sa iti traiasca fetita si sa fiti sanatoase.Ce bine de tine ca ai reusit natural,asa mi-as fi dorit si eu,decat pacatoasa asta de cezariana.Ma bucur ca a fost asa ok la spital.

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-07-15 09:20:22)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1337 2017-07-15 09:40:35

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

cmin a scris:

Fallen da,dar din cate vad raman cam singurica pe aici cat de curand  chicot

Asa am avut eu la A, placenta imbatranita si in timpul travaliului si a infasurat cordonul de 2 ori..  tot la ceza am ajuns si el cu apgar 7... a fost ok dar de data asta fac ceza direct si gata...desi batea gandul de una la cald..


A luat cineva utrogestan? Am capatat o inflamatie vaginala de la el si am inceput sa il iau pe cale orala dar am niste ameteli de nu pot face nimic 2 ore minim.. eram curioaaa daca a mai patiti cineva asa si daca o fi periculoasa inflamatia aia sa pun in continuare asa

Buna, cmin, nu ramai singura, sunt si eu pe aici dar mai mult pe drumuri si nu prea apuc sa scriu.

Eu am acum 10 sapt, cred ca sunt cu o saptamana in spatele tau. Tu cand ai DPN?

Si eu iau utrogestan si daaaa, ma irita oribil, dar n-am avut curaj sa-l iau oral....

Offline

 

#1338 2017-07-15 10:13:22

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen, ma mir ca o consultanta ti-a zis sa dai cu biberonul. sad

In ce oras esti? Intra pe grupul "Alapteaza!" pe fb si ai acolo lista cu consultante in fiecare oras.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1339 2017-07-15 10:53:50

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel cand se opreste din supt, sa faci compresia sanului.si va incepe iar sa suga
puss te imbratisez

Offline

 

#1340 2017-07-15 14:26:57

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Pinky eu am dpn pe 2.02 .. am 11 s acum.

Cu utrogestanul ma gandeam doar sa nu fie vreo prb daca il pun asa. Ca ma umflu tare si sa nu patrasca bebe ceva..ajung sapt viitoare la doc si poate il scoate de tot. Am luat si pe gura. Seara e ok ca ma culc dar ziua 2 ore sunt praf si mai sunt si la munca.
Deci mergem de manuta... si mai e si Maria


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1341 2017-07-16 17:53:27

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Mergem, mergem smile

Mie mi-a zis medicul sa il iau pana in saptamana 12, pe langa faptul ca ma zgarie/irita local, ma enerveaza ca imi da senzatia ca ma umflu de la el. Plus ca ma dor si sanii de numa' ca nah, e hormon pana la urma.

Mie mi-a zis medicul ca mi-l da preventiv, pentru sustinerea sarcinii, cred ca e mai mult pe principiul sa fie acolo....

Maria, tu cand ai dpn? tu esti un pic mai mare ca noi daca am retinut eu bine, nu?

Offline

 

#1342 2017-07-16 18:22:08

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey,o sa ma uit pe grup sa vad pe cine gasesc.
Anna puss ,eu faceam compresii si in timp ce sugea,sa ii vina mai repede,dar acuma stiu ca nu-i bine chicot
Am observat ca are fren.Posibil asta sa fie problema?

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-07-16 18:25:38)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1343 2017-07-16 22:35:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

fallen_angel a scris:

Katey,o sa ma uit pe grup sa vad pe cine gasesc.
Anna puss ,eu faceam compresii si in timp ce sugea,sa ii vina mai repede,dar acuma stiu ca nu-i bine chicot
Am observat ca are fren.Posibil asta sa fie problema?

Da, frenul poate fi de vina, depinde cat de restrictiv este.
Si bebele meu are si, pe grupul "Fren labial, fren lingual Romania" de pe fb, am fost sfatuita sa merg sa i-l taie. Am ales sa nu taiem pt. ca el sugea eficient si lua bine in greutate. L-au vazut un stomatolog specilizat in interventii cu laser si o consultanta in alaptare si au zis ca mobilitatea limbii e ok.

Trebuie sa fie evaluat bebe pt. ca, daca e foarte restrcitiv, poate avea probleme la diversificare si apoi la vorbit. Am si eu emotii pt. asta si sper sa nu regret mai tarziu ca nu l-am taiat cand era mic...

Ultima oara a fost editat de Katey (2017-07-16 22:37:03)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1344 2017-07-17 12:24:46

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

pfu sad si deci consultanta in alaptare imi poate spune ce trebuie facut,nu?
Are si colici deja sarcutul,plang si eu de mila lui grater.Nu am dormit o secunda azi-noapte.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1345 2017-07-17 12:59:43

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

multa sanatate angel
multe zgomote albe, piele pe piele

Offline

 

#1346 2017-07-17 13:42:33

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Pinky and the Brain a scris:

Mergem, mergem smile

Mie mi-a zis medicul sa il iau pana in saptamana 12, pe langa faptul ca ma zgarie/irita local, ma enerveaza ca imi da senzatia ca ma umflu de la el. Plus ca ma dor si sanii de numa' ca nah, e hormon pana la urma.

Mie mi-a zis medicul ca mi-l da preventiv, pentru sustinerea sarcinii, cred ca e mai mult pe principiul sa fie acolo....

Maria, tu cand ai dpn? tu esti un pic mai mare ca noi daca am retinut eu bine, nu?

Felicitari pentru sarcina !!! Sa fie usoara si fara complicatii !!!

Daaa, suntem in aceeasi oala...eu maine fac 17 saptamani...dpn 27 decembrie.

Eu iau Arefam si Duphaston (pt placenta previa totala si hematom) ...dar nu am observat sa am efecte adverse. Doar de la vitamine imi este ffff rau, asa ca nu am mai luat deloc de 3 saptamani lol.

Imi pare rau pt colicii veniti asa devreme, angel....dar partea buna e ca vei scapa mai repede de ei. Nepotelului meu i-au aparut din a 2 a zi de nastere....din spital l-a luat, saracutul. Espumisan in laptic...apoi cateva picaturi pe o suzeta. Si muuult masaj cu feonul pe burtica (atentie sa nu il arzi), atat caldura cat si zgomotul il linistesc.

Ultima oara a fost editat de MariaD (2017-07-17 13:46:01)

Offline

 

#1347 2017-07-17 20:59:08

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc anna sad
Maria,din pacate nu cred ca daca au venit devreme va scapa si mai repede sad.Saracutul,e asa cumintel,nu plange deloc in general,dar urla de durere de la colici grater
Ii dau infacol si bonnisan si o sa incep sa ii dau si colief si protectis si sper macar sa nu il mai doara asa tare.Tin si regim si ii pun un saculet cu sare calda pe burtica sad


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1348 2017-07-18 12:23:03

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen , saracutul Sebi sad curaj si multa putere de acum inainte , sunt etape si etape , si toate trec cu bine ! Asa citisem si eu ca zgomotul de la feon si caldura linisteste putin.  Tu cum esti ? A fost ok cezariana ?
Pupici burtici puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1349 2017-07-18 18:21:41

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc,Alexandra puss .I-am pus si feonul,dar se linisteste doar cat timp este aprins.Oricum noaptea ii las de pe tel rain noise si asta il ajuta tare mult.
Eu sunt bine,multumesc.A fost ok,acum nu ma mai doare nimic,astept ziua de luni sa imi scoata firele si apoi sa vad cand scap de centura post-natala ca e cam horror cu ea pe caldurile astea big_smile
Ai fb?sa iti trimit poze cu sebi,ca ti-am promis big_smile
Tu cum mai esti?


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.