homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Amniocenteza


#1 2016-10-25 11:16:54

Ailed19
Membru
Inregistrat: 2016-10-25
Mesaje: 1

Amniocenteza

Buna, am 27 ani si sunt insarcinata in 19 saptamani si vreau sa impartasesc experientele mele pana acum deoarece si eu la randul meu am cautat informatii si pareri si nu am gasit mare lucru. In saptamana 12 am facut Dublu test, la care doctorul a descoperit ca am Translucenta nucala 3,75 mm (valoarea normala fiind pana in 2 mm). Dupa o saptamana au venit si rezultatele analizelor, dezastruoase: Risc Trisomia 21 (1:50 - crescut). Doctorul meu mi-a recomandat amniocenteza, dar cu un pesimism aparte in care imi spunea ca mai mult ca sigur va iesi si rezultatul amniocentezei pozitiv si va trebui sa-mi faca intrerupere de sarcina. Am trecut prin niste momente cumplite pana am ajuns in saptamana 16 sa pot face amniocenteza. Am vorbit si cu alti doctori care spuneau acelasi lucru, sa fac amniocenteza, testul Panorama (neinvaziv) mi l-au exclus, din motiv ca oricum la valoarea asta trebuie sa fac direct amniocenteza, pentru a nu cheltui in plus 3000 lei. Am ajuns in saptamana 16, unde s-a produs inevitabilul, am suportat niste dureri groaznice (cine spune ca amniocenteza nu doare cred ca a uitat durerea). Doctorul genetician mi-a recomandat sa fac si alt test care se numeste Array CGH, din care rezulta 143 malformatii genetice analizate din lichidul amniotic. Acum dupa 3 saptamani am primit rezultatul analizelor, care a iesit foarte bun. Ideea e ca timp de 7 saptamani am trait niste momente cumplite, am uitat sa ma bucur de sarcina si eu va sfatuiesc daca treceti prin aceleasi momente sa ramaneti optimiste pentru ca Dublu test are foarte multe erori.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.