homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ganglion axilar inflamat


#1 2017-01-14 13:12:34

crisss24
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2017-01-14
Mesaje: 1

ganglion axilar inflamat

Buna ziua tuturor, sunt noua pe forum dar citesc de ceva vreme topicurile, in special pe cel cu probleme medicale, care de mine se pare ca se tin lant...
In 2013 mi-a aparut un polip pe col, l-am scos prin chiuretaj biopsic si peste 6 luni a reaparut, intre timp am facut o boala autoimuna - lichen plan - pentru care am refuzat sa iau tratament cu prednison si s-a remis de la sine in cam 8 luni. Am ajuns la Micomi si desi pap era ok am facut genotipare hpv, s-au depistat tulpini 18 si 31, am facut erad, dupa erad am ramas cu mucoasa ectopica si a fost necesara o alta interventie, am schimbat medicul si am ajuns la Sanador la d-na Tarlea care m-a operat din nou, am mai facut si o vaporizare cu laser si tratamentul cu Aldara intern, in sfarsit dupa 3 ani de chin am in dec primul pap fara modificari.
  Dar cum eu trebuie sa dau din una in alta, in august cand m-am intors din concediu am inceput sa ma simt foarte rau, am ajuns la urgenta si la un eco abdominal au vazut un edem pe colon, am facut colonoscopie si biopsie -totul ok in afara de h-pylori, de aici starile mele de rau. Am luat tratamentul cu amoxacilina si klacid, dupa care, simtindu-ma foarte slabita si lipsita de energie ( senzatie de ace in ceafa si vedere incetosata, urechi infundate ), m-am decis sa iau o luna supradin, care a functionat de minune, la modul ca imi revenisem de tot...pana l-am intrerupt si au revenit si mai accentuate starile de slabiciune.
  La inceputul lui decembrie am observat la axila ceva ca o pernita de grasime deasupra , m-am panicat si m-am dus la gineco, pap ok, secretie de col cu streptococ b, la eco mamar a scris adenopatie axila dreapta cauza inflamatorie 13 mm, a zis ca pot fi multiple cauze si daca nu am alte simptome sa stau linistita ca doar daca se mareste e suspecta.Am stat asa pana de Craciun, citind bineinteles de limfoame si toate alea, palpandu-mi gatul de ganglioni pana...am descoperit tot pe dreapta 2 ganglioni micuti laterocervical si supraclavicular. Aveam si o stare subfebrila, temperatura era de 36,5 dar eu ardeam pe dinauntru, limba era fierbinte, la hematologie toate analizele ok, si cele de virusi , am ajuns si la orl si a zis ca nu am nimic ca ganglionii de pe gat nu se vad si sunt sub un cm...persista subfebra si simt ca imi ard plamanii sau stomacul pe dinauntru si imi vine un aer cald pe gat, ma gandesc din ce in ce mai mult la limfom, dar n-as prea vrea sa fac biopsie la axila inca.
  Intrebari: axila asta se poate inflama de la helicobacter sau de la streptococul ala care poate fi prin mucoase? Daca a scris la eco ca e inflamator atunci sigur nu e limfom? Pentru a depista adenopatii interne ce e mai sigur si mai lipsit de risc, CT sau RMN?
Va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.