homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spermograma...ce parere aveti?


#1 2017-02-03 18:07:32

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Spermograma...ce parere aveti?

Buna, fetelor!!!

Sotul meu a facut o spermograma care a iesit destul de prost, din cate pot sa imi dau seama:

Abstinenta                                                                   4 zile                                       >5 zile
Volum                                                                         5 ml                                        2 - 5.5 / ml
pH                                                                              8                                            7.2 - 7.8
Lichefiere                                                                    la 30 min
Consistenta , culoare                                                   opalescent                               Opalescent
Mobilitate                                                                    20 %                                      40%-100%
Numar spermatozoizi / ml                                            1.2 mil./mL                              20 - 250 / mil./mL
Celule germinale                                                         2 la 100 de sprmatozoizi           2-5 la 100 spermatozoizi
Leucocite rare                                                             2-3/camp
Forme normale                                                           60 %                                       >75%
Forme degenerate                                                       40 %                                       <25%
Concluzie            Oligospermie

Singura cauza pe care pot sa o gasesc este, din pacate, si cea mai greu de inlaturat: varsta - 40 de ani. Nu a fumat niciodata, nu lucreaza in mediu toxic, nu consuma alcool aproape deloc, nu are un servicu stresant, mancam sanatos, face sport regulat.

Voi ce parere aveti? Cu un volum asa redus se poate obtine o sarcina pe cale naturala?

Offline

 



#2 2017-02-04 23:00:54

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Star,

1.la ce clinica ati facut spermograma?daca este laborator generalist,stil synevo,bioclinica,etc,riscati ca rezultatul sa nu fie exact.cazul meu acum multi ani.

2.varsta sotului tau e f buna,n-are nicio legatura cu rezultatul.

3.daca rezultatul este real,aveti de fapt 2 probleme-oligo-,nr mic de spermatozoizi si asteno-,mobilitate sub limita inferioara.sanse mici de sarcina spontana.

4.n-are nicio legatura cu volumul.volumul spermei este f bun.presupun ca te-ai exprimat gresit.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#3 2017-02-05 09:27:27

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Scuze, ai dreptate, vad ca am scris volum, vroiam sa spun concentratie.
Am facut spermograma la un laborator generalist, dar care este considerat cel mai bun la noi in zona. Am citit si eu ca ar fi mai bine la o clinica specializata pe asa ceva, dar la noi in zona chiar nu exista. Ca sa fiu sincera, nici nu ne gandeam la asa ceva. Am insistat eu sa faca sotul analiza pentru ca din ce am citit cu valori foarte bune ale spermei sunt mai mari sansele de concepere a unui baietel. Si cum noi avem o varsta si o situatie care ne permit maxim 1 copil, am vrut sa facem tot ce e posibil ca sa fie baietel. Si acum ne-am trezit cu reultatul asta dezastruos.
M-am gandit in felul urmator: saptamana asta ii cumpar niste suplimete care ar trebui sa il ajute in sensul asta, peste vreo 3 saptamani repeta spermograma la laboratorul unei clinici mai mari de la noi (clinica generalista, pentru ca specializata pe fertilitate nu avem), cu ambele rezultate ne programam la un urolog la aceeasi clinica.
Ce parere ai? (stiu ca ar trebui sa treaca 3 luni, eventual poate repeta peste 3 luni oricum, dar nu as vrea sa treaca foarte mult timp, macar sa stim ori e alba, ori e neagra)

Offline

 

#4 2017-02-05 11:18:40

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

nu stiu din ce oras esti.dar data viitoare faceti cumva sa ajungeti la clinica specializata unde se fac si proceduri de reproducere asistata,adica inseminari si fertilizari.astfel,stiti ca rezultatul este cel adevarat.asa nu pierdeti timp pretios.

eu asa am facut,am umblat sute de km.si nu o data...

ai grija cu suplimentele.sa nu ii faca mai rau.mai bine prescrise de un dr.

da,spermograma se repeta dupa minim 3 luni.

pt orice alte intrebari,sunt aici.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#5 2017-02-05 11:53:38

dyndy
New member
Inregistrat: 2011-03-20
Mesaje: 26

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Chiar asa indoielnice sunt rezultatele de la laboratoare obisnuite? Si la clinica asta a noastra se fac inseminari intra-uterine, dar fiv nu se face. Ca sa fiu sincera nu prea suntem dispusi la calatorii si cheltuieli... eu oricum nu pot sa lipsesc de la serviciu, nu mai zic sa se banuaisca pentru ce vreau sa merg, ca m-ar da afara in secunda doi...la noi in firma nu prea e voie sa faci copii, aveam oricum de gand sa tin secret cat se poate de mult si apoi sa ii pun fata faptului implinit.
Care ar fi graba de fapt, in probleme din astea? Sa nu se poata pe cale naturala si atunci sa se faca cat mai repede inseminari sau fiv? Sau sa nu se deterioreze calitatea spermei si mai mult, se poate face ceva in sensul asta?
Intreb pentru ca oricum daca nu se poate pe cale naturala, nu avem de gand sa recurgem la reproducere asistata. Daca pe planeta sunt 7 miliarde de oameni si noi nu putem avea un copil pe cale naturala, cred ca asa a fost sa fie pentru noi. (Sa nu se inteleaga gresit, nu ii condamn pe cei care apeleaza la orice metoda pentru a avea un copil, doar ca in cazul nostru nici bugetul nu permite, nici dorinta nu e asa e mare incat sa depaseasca toate dezavantajele).
Mersi mult pentru sfaturi!!!

Ultima oara a fost editat de dyndy (2017-02-05 11:56:10)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-02-05 13:28:06

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

dyndy,daca nu vrei sa faci oricum inseminari sau fertilizari,atunci poti astepta la nesfarsit sa ramai natural...dar pt multe alte femei,timpul trece.si ca sa obtii o sarcina prin FIV trebuie sa fii cat mai tanara.varsta e principalul factor.eu am facut totul ca sa strang bani pt astfel de procedura.Dumnezeu a cam lasat si tehnologia.

in caz de sperma deteriorata,f greu isi revine si f incet.FIV ul e ultima solutie.acum depinde si de spermograma.

aaa,si daca dorinta nu e asa mare,e cel mai usor!

mult succes!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#7 2017-02-28 13:01:51

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Buna fetelor, din ianuarie am inceput investigatiile pentru a vedea de ce nu putem avea copii, sotului i-a iesit spermograma f proasta, un vol de doar 1.6 mil spermatozoizi + infectie cu E-COLI. A luat tratam 15 zile pt infectie iar azi a fost sa isi repete analizele, spermograma din nou f proasta, acum diagnostic oligoastenospermie si in plus leucocitele marite, ceea ce inseamna ca nu a scapat de infectie. Are si varicocel de gr 3, trebuie operat. Nu mai stim ce sa mai facem si incotro sa ne indreptam, aveti vreo sugestie? Merita sa se opereze de varicocel sau direct FIV?

Offline

 

#8 2017-03-01 16:08:37

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Eveliux,in primul rand sper ca stii ca spermograma se lucreaza in clinici cu biolog/embriolog.

in al 2 lea rand,spermatogeneza dureaza 3 luni,deci nu avea cum sa-i iasa mai bine.

3.infectia poate altera spermograma.tratati-o!

4.dupa operatii de varicocel,la multi barbati spermograma si-a revenit.puteti merge la un dr bun in astfel de cazuri si anume dr Voinea.si vedeti ce va spune.

5.daca nu sunteti presati de varsta ta si tu esti ok,puteti sa mai asteptati.

6.in rest,ce valori a avut la spermograma?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#9 2017-04-21 15:47:52

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Fetelor, am revenit cu o noua spermograma, de aceasta data surprinzator de buna:

Volum                               3.3 ml                                     2 - 6
pH                                    8.5                                         7.2 - 8
Nr. spermatozoizi               84 milioane/mL                      - >= 20 milioane / mL
Zile abstinenta                  4 zile                                         2 - 5
Motilitate tip a                   50 %                                       >= 25% categoria a  >= 50% categoria a+b
Motilitate tip b                    11 %                                      > = 25% categoria a  > = 50% categoria a+b
Motilitate tip c                    12 %
Motilitate tip d                    27 %
Morfologie normala             75 %                                       >= 30% morfologic normali
Morfologie defecte de cap   13 %
Morfologie defecte piesa
intermediara                       6 %
Morfologie defecte de coada 6 %

A facut si cultura, dar nu am mai transcris pentru ca toate au iesit "absent". Care este parerea voastra? Intr-adevar, i-am dat sotului niste suplimente, ma asteptam la ceva imbunatatiri, dar nici chiar asa...ma gandesc ca ori spermograma de acum 3 luni, ori aceasta, e gresita. Cred ca nu mai are rost sa specific ca in aceste 3 luni nu am ramas insarcinata, ca altfel nu mai repetam spermograma.

Offline

 

#10 2017-04-21 16:38:33

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Star eu nu cred in reveniri miraculoase dupa 3 luni.suplimentele nu fac minuni.adica de la 1,2 mil de spermatozoizi/ml la 84 mil...e cale lunga.ori spermograma de acum 3 luni a fost gresita sau asta de acum.ati facut-o la acelasi laborator generalist,nu?

insist pe spermograma facuta la clinica specializata.s-ar putea sa pierdeti timpul.vorbesc din experienta.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#11 2017-04-21 18:06:19

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Nici eu nu cred in cresterea asta spectaculoasa, de asta am zis ca ma gandesc ca unul din rezultate nu e bun. Nu am facut tot acolo, am facut la laboratorul unei clinici mai mari, dar nu specializata in fertilitate.
Daca era in apropiere o clinica, poate mai faceam cumva, dar toate sunt foarte departe, e cam mare cheltuiala si deranjul. 
In plus ma pune sa fac si eu toate investigatiile, am facut doar pap+control+ecograf. Si sunt o gramada si foarte costisitoare, daca aveam asa posibilitati materiale nu ajungeam la varsta asta fara un copil.
Ma gandesc ca daca nu iese ceva bine, ne recomanda IUI sau FIV, pe care oricum nu le facem. M-am tot documentat intre timp ce solutii ar fi. Eu, dupa testele de ovulatie si dupa temperatura, am ovulatie in fiecare luna. In pus am faza luteala de 14 zile, temperatura ramane ridicata, nu cred ca am deficit de progesteron. Fluid cervical fertil am tot timpul la ovulatie, fibroame, chisturi si alte minuni ma gandesc ca nu au aparut de la ultimul control. Cam astea ar fi problemele care sunt mai simplu de rezolvat. Daca e altceva, de regula am inteles ca se recomanda IUI sau FIV direct.

Offline

 

#12 2017-04-21 18:27:52

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Star,te inteleg perfect.am muncit de m-am spart,bugetara si am cheltuit 400 mil doar in 6 luni pt un copil.dar nu regret niciun banut.in 7 ani,nu mai spun...sa fie bine pana la urma!daca nu veti face FIV ,n-are rost sa va dati peste cap,chiar daca spermograma e alterata.eu m-am dat peste cap,pt ca asta mi-am dorit cel mai mult.nu faceti asta acasa!deci...vedeti-va de voi doi!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#13 2017-04-21 18:37:20

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Asta vroiam sa aflu, daca exista alte optiuni in afara de IUI/FIV, un tratament medicamentos sau ceva mai simplu. FIV nu vreau sub nici o forma sa fac, din fericire si sotul e de aceeasi parere, deci se exclude.
Nu as vrea sa cheltui numai ca sa mi se recomande FIV. Ca si spermogramele astea cu greu a vrut sotul sa le faca, cred ca daca trebuia sa mearga personal, nici nu le facea, daramite cate se cer la clinicile astea de fertilitate.

Offline

 

#14 2017-04-21 18:39:32

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

presupun ca aveti motive personale pt care nu vreti FIV.atunci,nu ramane decat sa sperati.numai bine!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#15 2017-04-21 18:51:58

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Spermograma...ce parere aveti?

Sunt mai multe motive, nici unul decisiv, dar toate adunate ma fac sa exclud varianta. Pe de o parte argumentele religioase, apoi pretul foarte ridicat si cu probabilitate incerta a obtinerii unui rezultat pozitiv si nu in ultimul rand mi se pare o procedura destul de grea pentru organism, cu stimulari si toate cele. Pentru cei cu posibilitati si care isi doresc  foarte mult un copil este o varianta de luat in calcul. Nu judec pe nimeni, din contra, doar ca nu e o solutie pentru toata lumea.

Offline

 

#16 2017-04-21 23:57:05

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Spermograma...ce parere aveti?

argumente religioase...hmm...nu comentez..

da,pt cei care chiar isi doresc un copil,e o varianta.ultima solutie.si sa multumim lui Dumnezeu ca a facut sa existe asta!asa ,multi oameni au copii.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.