homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale


#1 2017-04-10 12:40:17

mihaela_miha
New member
Inregistrat: 2016-10-03
Mesaje: 7

intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Buna, am o mica problema.Am luat timp de 6 ani, Novinette si acum o luna jumatate m-am decis sa fac o pauza.Am terminat folia de anticonceptionale pe 19 februarie si de atunci, astept sa imi revina menstruatia.De sarcina nu se pune problema, pentru ca contactul sexual a avut loc in timpul administrarii pilulelor, iar de atunci, nu s-a mai intamplat nimic.Intrebarea mea e : e posibil sa fie asa o dereglare mare de la faptul ca le-am oprit? ce ma sfatuiti sa fac?

Offline

 



#2 2017-04-10 12:45:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

da, se intampla destul de frecvent sa intarzie menstruatia dupa intreruperea AC, de obicei dureaza cateva luni sa-si revina organismul la normal
de asemenea, daca aveai inainte de ele un ciclu neregulat el va redeveni astfel

Offline

 

#3 2017-04-10 12:49:51

mihaela_miha
New member
Inregistrat: 2016-10-03
Mesaje: 7

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

a fost regulat , nu am avut probleme de genul acesta.Ce pot face sa ajut organismul sa isi revina mai repede?

Offline

 

#4 2017-04-10 12:58:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

nu prea ai ce sa faci decat sa astepti, daca mergi la medic cel mult iti va da duphaston, care iti va provoca menstruatia artificial, la fel ca anticonceptionalele, deci nu e chiar o solutie

Offline

 

#5 2017-04-10 13:02:48

mihaela_miha
New member
Inregistrat: 2016-10-03
Mesaje: 7

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

imi cer scuze, daca sunt prea insistenta, dar e posibil sa fi  ramas  insarcinata in timpul administrarii pilulelor ? din ce stiu eu, nu prea se poate.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-04-10 13:04:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

daca le-ai luat corect, nu... dar poti face oricand un test ca sa te linistesti

Offline

 

#7 2017-06-29 14:26:21

AllexNicoll
Membru
Inregistrat: 2017-06-29
Mesaje: 3

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Buna.Am si eu o problema asemanatoare si din lipsa timpului ca sa ma pot duce cat mai curand la dr, poate pot gasi la voi un sfat..
Eu iau ac Maxim de 3 ani. Doar o singura data am facut o  pauza de 4 luni, timp in care menstruatia mi a venit regulat, si culmea nu am ramas insarcinata. In ultimele luni de 2 ori nu am facut pauza de 7 zile, din pricina vacantei.. In luna mai a fost a doua oara.
Luna aceasta am urmat un trat.de 10 zile impotriva helicobacteri, apoi sapt trecuta am fost cateva zile in spital, si nu am avut pilulele la mn o zi.. deci am sarit o pilula, din pricina careia ,cred eu,am avut doar o mica scurgere maronie.
Ultima pilula am luat-o sambata. Deci acum sunt in a 5-a zi de pauza.. Iar menstruatia nu mi-a venit deloc, nu am nici un fel de simptom, (de obicei am dureri de spate si burta). Este vreun motiv care sa ma ingrijoreze si sa ma duc la dr.cat mai curand? La sarcina nu ma gandesc, caci daca nu am ramas in 4 luni de pauza..
Daca menstra nu vine deloc, in a 8 a zi sa incep normal o noua folie? De obicei menstra mea dureaza max 4 zile si e foarte putin cantitativ..Daca imi vine in a 6,7 a zi( desi nimic nu imi indica ca ar veni) sa iau normal in 8a zi?
Va voi multumi in avans, si imi cer scuze pt "roman" , am vrut sa fiu cat mai explicita..

Offline

 

#8 2017-06-29 14:51:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

daca nu vine menstra fa un test inainte de a incepe folia noua, tratamentul pentru helicobacter daca nu ma insel e cu antibiotice si ele scad efectul pastilelor

Offline

 

#9 2017-06-29 15:54:58

AllexNicoll
Membru
Inregistrat: 2017-06-29
Mesaje: 3

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Multumesc pentru raspunsul rapid! Pt orice eventualitate am sa fac testul , desi nu cred ca ar fi vorba de o sarcina. Ar fi prea ciudat. Cum am spus , anul trecut am facut o pauza de 4 luni, chiar era o perioada cand mi as fi dorit sa raman insarcinata, am avut menstr.regulata, am tinut si calendarul cu ovulatia:), dar nu a fost sa fie. Apoi am renuntat  si am reluat Ac.
Duminica este a 8 a zi, voi face testul atunci in cazul in care nu imi vine. Revin cu rezultatul. Inca o data, multumesc pt raspuns!

Offline

 

#10 2017-07-01 18:29:00

AllexNicoll
Membru
Inregistrat: 2017-06-29
Mesaje: 3

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Am facut testul astazi, a7a zi de pauza, a iesit negativ, insa menstrutia tot nu mi a venit.. Ce sa fac, sa incep normal folia, chiar daca nu am avut menstruatie?.. Si totusi sa ma duc la un control? ..

Offline

 

#11 2017-10-07 10:55:49

edith5
Full member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 129

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Buna, nu am mai intrat pe site demult si nu sunt familiara cu regulile postatului. Am cautat si aici erau posturile cele mai asemanatoare problemei mele. Am inceput sa iau ac Zoely la recomandarea medicului ca metoda contraceptiva si tot odata si pentru a-mi opri o sangerare care a durat mai mult de 11 zile(aici am luat si tratament separat) Zoely are 24 de pastile active si 4 fara substante pentru perioada de menstruatie. Este prima folie. Am ajuns la a 3 a pastila "neactiva" si nu am menstruatie. Nu am nici simptome, in schimb am foarte foarte putin lichid maroniu, care as spune ca seamana cu un spotting. Sa fie asta menstruatia? Daca da, mi se pare exagerat de putina in conditiile in care pe mine ma tinea inainte 6 zile cu flux destul de abundent. In ziua 2 de cand am ajuns la pastilele neactive am avut si contact sexual. Mai sunt protejata in aceasta perioada?Ar trebui sa merg la doctor? Sincer nu prea m-as duce din nou, in conditiile in care pt 5 minute de discutii sa astept cu orele la rand. Ce ziceti?Multumesc!

Offline

 

#12 2017-10-07 11:17:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Poate sa fie aceea menstruatia (nu ar fi anormal) sau poate veni maine sau poimaine, de exemplu, e nevoie de cateva zile fara hormoni ca sa se declanseze
Da, esti protejata si in pauza

Offline

 

#13 2017-10-07 11:53:54

edith5
Full member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 129

Re: intarziere menstruatie dupa terminarea foliei de anticonceptionale

Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.