homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Congestie pelvina/boala inflamatorie pelvina


#1 2017-04-25 17:37:15

eva77
Membru
Inregistrat: 2017-04-19
Mesaje: 1

Congestie pelvina/boala inflamatorie pelvina

Buna,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere.
Am 24 de ani, menstruatie regulata, am luat anticonceptionale Microgynon 6 luni dar am renuntat de curand la ele.
De aproximativ 2 ani sufar cam o data pe luna, timp de cateva zile de o durere la nivel pelvin, sub forma de intepaturi, care in ultima perioada au devenit tot mai dese, adica de 2-3 ori pe luna trebuie sa calmez aceste dureri cu Flamexin si No Spa. Am tot zis ca e perioada de dinainte de menstruatie sau ca sunt dureri de ovulatie, desi s-au intamplat in perioade diverse ale ciclului menstrual, insa intamplandu-se tot mai des si intervenind si dispareunia, am mers la consult ginecologic.
Mi s-au pus urmatoarele diagnostice: boala inflamatorie pelvina, ovare micropolichistice si vaginita.
Am facut urmatoarele teste: examen bacteriologic lama, cultura secretie vaginala, Babes-Papanicolau, examen bacteriologic secretie col uterin, ADN Chlamydia si Mycoplasme, prin care nu s-au decelat infectii in sfera genitala, doamna doctor negasind o explicatie clara pentru simptomele frecvente, concluzionand ca a fost o simpla congestie pelvina de ovulatie. Numai ca mi s-a intamplat si cand nu eram la ovulatie..
La consult mi-a spus ca sunt foarte inflamata si mi-a recomandat Tergynan chiar pana la primirea rezultatelor analizelor.
La un consult anterior, in urma cu 4 ani, la alt dr, la fel mi s-a spus ca am boala inflamatorie pelvina.
M-am tot documentat si nu gasesc nici o cauza a acestei BIP...
Care ar putea fi cauza durerilor si care ar fi tratamentul? pentru ca antiinflamatoarele trateaza doar simptomele, nu si cauza...
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva si daca da, astept sa imi povestiti experienta dvs.
Daca s-ar putea sa imi raspunda si dna dr de pe site ar fi super.
Multumesc! O zi frumoasa tuturor! E.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.