homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist dermoid, am nevoie si de ajutorul vostru


#1 2017-05-04 15:09:43

Alex_89
Membru
Inregistrat: 2017-05-04
Mesaje: 2

Chist dermoid, am nevoie si de ajutorul vostru

Buna fetelor!
Am nevoie de sfatul si parerea voastra , deoarece nu mai stiu ce sa fac.  Mai jos va relatez tot ce este mai important , ca sa va faceti o idee despre situatie.
Sper sa aveti rabdare sa cititi tot.

Am inceput sa iau anticonceptionale acum mai bine de 11 ani(in anul 2006), deoarece nu doream sa raman insarcinata. Au fost prescrise de doctorul ginecolog fara vreun test in prealabil, nici pe mine nu m-a interesat foarte mult subiectul, nu am pus intrebari si nici nu m-am documentat la vremea respectiva. 
In anul 2012 am facut o pauza de 8 luni .
In perioada de pauza , deoarece nu am avut menstruatie deloc am inceput sa frecventez si alte cabinete de ginecologie pentru a afla cum pot rezolva problema. Atunci mi s- a descoperit un chist dermoid de aprox 3 cm,si insuficienta ovariana, doctorii (7la numar)sustinand ca voi avea menstruatie doar daca o ~fortez ~ cu anticonceptionale sau cu alte produse(ex. Duphaston) si doar atunci cand voi fi hotarata sa raman gravida, pot incepe sa ma gandesc sa renunt la anticonceptionale. Asa ca am inceput o noua folie si lucrurile au revenit la normal.
Au trecut cativa ani si am ajuns la momentul acela ...Vreau un copil.
Asa ca am abordat problemele pe rand :-am hotarat impreuna cu doctorul meu sa renunt la antibb.
                                                           -voi scoate chistul dermoid pe 15 mai a.c., pt ca indiferent de ce am dorit eu , nu a disparut  si oricum am inteles ca singurul tratament este cutitul ( nici nu doresc sa existe vreo sansa de complicatie datorita lui). Doctorul este optimist si crede in proportie de 80% ca imi salveaza ovarul.

Mai ramane problema asta "minora" cu insuficienta ovariana si lipsa menstruatiei. S-au implinit, astazi, 4 mai 2017, 3 luni de cand nu mai iau anticonceptionale si menstruatia, bineinteles ca se lasa asteptata.
Doctorul care ma opereaza mi a zis sa nu imi bat inca capul cu lipsa menstruatiei,  sa astept operatia, si  vedem dupa ea ce facem si cum rezolvam problema.

Mentionez ca sunt sanatoasa clinic si testul  papanicolau normal.
Am cautat in lung si in lat forumuri, articole si nu am gasit nimic care sa aiba ceva in comun cu problema mea.
Poate stie cineva sa impace si capra si varza
Ma gandesc ca nu sunt singura femeie din Romania care se confrunta cu amenoree, sau cu insuficienta ovariana, sau cu ambele , sau cu toate 3. chicot
Sau poate vede vreun doctor care s a lovit de un caz similar, iar tratamentul sau a avut succes.

Daca aveti nevoie de detalii contactati-ma !
Va pup ! si va multumesc anticipat!!

Offline

 



#2 2017-05-04 15:13:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Chist dermoid, am nevoie si de ajutorul vostru

In primul rand trebuie sa faci niste analize hormonale, sindromul de ovar polichistic, de exemplu, poate da simptomele tale (amenoree dupa intreruperea AC datorita lipsei ovulatiei) - deci medicul trebuie sa-ti prescrie aceste analize din care se va vedea care e problema

Offline

 

#3 2017-05-05 18:02:27

Alex_89
Membru
Inregistrat: 2017-05-04
Mesaje: 2

Re: Chist dermoid, am nevoie si de ajutorul vostru

hmm multumesc pt raspunsul f prompt. voi vorbi cu doctorul sa ii sugerez asta. Eu tin minte ca am mai facut analize hormonale atunci cand am facut pauza. In urma lor s a ajuns la concluzia asta. Eu refuz sa cred ca nu exista o solutie pt asta: Anticonceptionalele sau menopauza instalata mai devreme.
De asta am si ales sa scriu pe forum.


Oricum de ieri a inceput sa ma doara spatele jos, in zona"salelor"  si simt o presiune in zona ovarelor constanta. Nu stiu ce poate sa fie , nu am avut niciodata simptomele astea.
Eu nu vreau sa scap de consultatiile cu doctorul, doar ca am auzit si de multe ori acelasi lucru si lipsa cunostintelor in domeniu nu ma ajuta la nimic. De asta am hotarat sa intreb si comunitatea anticonceptionale.ro, poate aveti vreo idee.
Sau cunoasteti alti doctori mai inventivi...

Ultima oara a fost editat de Alex_89 (2017-05-05 18:05:10)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.