homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dilema anticonceptionalelor.


#1 2017-09-11 16:16:07

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Dilema anticonceptionalelor.

Salutare tuturor.
Curiozitatea m-a impins astazi sa ma informez mult mai mult despre pilulele contraceptive. In urma unui consult ginecologic si al unei ecografii, spre stupoarea mea, impreuna cu medicul ginecolog, am descoperit ca sufar de sindromul ovarelor polichistice. Cauza vizitei a fost lipsa menstruatiei la timpul potrivit. Problema de familie, cred.   forgetit
Domnul doctor m-a incurajat, spunandumi ca aceste ''ovare polichistice'' se pot trata foarte usor cu ajutorul anticonceptionalelor si ca nu este nevoie de o interventie chirurgicala. Prin urmare, dansul a incercat sa ma faca sa inteleg ce sunt ''ovarele polichistice'' si care este 'cauza' lor.  va
Sindromul ovarelor polichistice este un dezechilibru hormonal, ce interfereaza cu ovulatia normala. Femeile cu acest sindrom nu au un ciclu menstrual regulat. Majoritatea femeilor afectate de sindrom prezinta numeroase chisturi mici (mai mici decat un bob de mazare) la nivelul ovarelor. In cazul ovarelor polichistice, anumiti foliculi sub-dezvoltati se aduna in ovare. Ovulele din acesti foliculi nu se maturizeaza si astfel nu pot fi eliberate, deci nu are loc menstruatia. Si atunci se acumuleaza sub forma de chisturi in ovare. Incapacitatea de a ovula si lipsa maturitatii foliculilor sunt cauzate de nivelul scazut ale hormonului de stimulare a foliculilor si de nivelul ridicat de androgeni (hormoni masculini).
Ei bine ca sa scap de aceste chistulete impreuna cu domnul doctor am hotarat sa incep un tratament pe baza de 'Duphaston' si 'Yasmin'.
Duphaston-ul a trebuit sa-l iau doar timp de o saptamana, respectiv doua pastile pe zi. Iar in momentul in care am terminat cu ele sa incep cu Yasmin, o pastila pe zi incercand sa respect ora. Am inceput prin luna iunie. In August, m-am dus din nou la un control, iar domnul doctor mi-a spus ca daca m-am simtit bine dupa aceste pastile (Yasmin) si daca nu mi-a fost rau, nu am avut greturi, dureri de cap si nu am luat in greutate, ar fi bine totusi sa continui inca 6 luni de administrare. O cutie de Yasmin, este echivalenta a 21 de zile, dupa care ar trebuii sa fac o pauza de 7 zile iar din a 8-a zi sa incep din nou cu pastiluta. Ma intrebam daca acesta este un mod corect pentru administrarea pastilelor, deoarece pe acest forum am citit multe comentarii in care multe dintre voi ati spus ca ati inceput cu pastilele din prima zi de menstruatie, si am ramas putin in dubii.   rotfl
Oare cineva din voi stie sa-mi spuna cum ar trebuii sa se procedeze in momentul in care doresc sa devin mama, dar eu iau anticoncepttionale?
Eu le iau si pentru acest sindrom dar si pentru a ma proteja.
V-a multumesc tare mult.    wave

Offline

 



#2 2017-09-11 17:11:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Va trebui sa opresti pastilele si sa vezi apoi, e posibil sa fie nevoie de tratament ca sa ovulezi
Exista suplimente, cum e myo-inositolul, care ajuta in acest sens, eu te sfatuiesc sa te documentezi si singura si sa te consulti cu un endocrinolog
Un site foarte bun cu tot felul de informatii despre sindromul de ovar polichistic (dieta, suplimente etc.) pe care eu l-am recomandat si unei prietene cu aceeasi problema e : https://pcosdiva.com/

Ultima oara a fost editat de heimdall (2017-09-11 17:12:36)

Offline

 

#3 2017-09-11 22:27:16

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Eu sper ca intr-o zi sa pot scapa de aceasta problema pentru ca nu imi doresc sa iau toata viata medicamente. E un adevarat stres pentru mine. Pff.
Iti multumesc pentru raspuns oricum. puss

Offline

 

#4 2017-09-12 22:16:40

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Este normala durerea sanilor in perioada in care iei anticonceptionale?

Offline

 

#5 2017-09-12 22:20:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

da, e normal, din cauza hormonilor
daca totusi e foarte deranjanta ii poti spune medicului ca sa ti le schimbe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-09-13 16:05:19

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Nu, nu este atat de deranjanta.
Multumesc pentru raspuns.

Offline

 

#7 2017-09-14 17:15:44

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Sa presupunem ca la pranz mananc paste cu sos si beau un pahar de vin, e posibil ca din cauza acelui pahar de vin pastila sa nu isi faca efectul asa cum ar trebuii?

Offline

 

#8 2017-09-14 17:23:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

nu, nu e nicio problema, alcoolul nu afecteaza absorbtia pastilei

Offline

 

#9 2017-09-17 20:31:51

persephone
Membru
Inregistrat: 2017-09-17
Mesaje: 3

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Daca analizele recomandate de medicul ginecolog inaintea folosirii contraceptivelor au iesit in norme normale ( estradiol, testosteron liber, FT4, transaminazele, colesterolul, glicemia si timpul Quick) se pot administra orice tip de pilule contraceptive? Intreb deoarece doctorul meu a plecat in concediu, iar mie in zilele urmatoare trebuie sa imi vina menstruatia si dansul mi-a spus prin telefon ca daca au iesit analizele in valori normale sa incep administrarea pilulelor microgynon. Este adecvat ce spune?

Offline

 

#10 2017-09-17 20:46:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

da, e ok, oricum analizele au rolul de a stabili daca exista vreo afectiune (probleme cu ficatul, probleme de coagulare) care ar contraindica adminstrarea anticonceptionalelor, nu-ti spun ce anticonceptionale sa iei

Offline

 

#11 2017-09-17 22:30:54

persephone
Membru
Inregistrat: 2017-09-17
Mesaje: 3

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Dar analizele recomandate sunt bune? Adica nu am facut o dozare a progesteronului, iar contraceptivele contin acest hormon. De asemenea, ce parere aveti despre acest microgynon? E prima data cand iau anticonceptionale si sunt putin panicata.

Offline

 

#12 2017-09-17 22:37:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

nu te ajuta cu nimic dozarile hormonale, cum ziceam, nu-ti vor spune ce pastile sa iei (si oricum ele au cam aceeasi cantitate de hormoni)
sunt niste pastile in general bine tolerate, oricum daca nu te simti bine cu ele le poti schimba (tot prin incercare si eroare functioneaza treaba asta)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2017-09-17 22:38:22)

Offline

 

#13 2017-09-17 22:42:28

persephone
Membru
Inregistrat: 2017-09-17
Mesaje: 3

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Am inteles. Multumesc mult pentru rabdarea si timpul acordate

Offline

 

#14 2017-09-19 22:19:57

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Eu sunt de parere ca pentru a incepe un tratament cu Microgynon ar trebuii facute analize foarte amanuntite. Eu prima data am fost la un 'medic fooooarte buuun' (cel mai... care exista lol ) si mi-a prescris aceste pastile, dupa care a trebuit sa ma opresc din nou pentru ca nu imi faceau bine deloc, ameteam de la ele, aveam stare de greata, voma, ma durea foarte tare capul si de cele mai multe ori nu vedeam bine si vedeam in ceata.
Nu toate anticonceptionalele sunt la fel, si din acest motiv ar trebuii sa avem mai multa grija.
Macar daca ar fi si medicii nostrii umpic mai atenti la pacienti si nu la bani. hmm

Offline

 

#15 2017-09-23 09:38:38

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Dupa fiecare pauza de 7 zile am avut un flux normal sau forte abundent , e normal sau poate fi influentat si din cauza stresului? hopsieu

Ultima oara a fost editat de Nasui Andreea (2017-09-23 09:39:48)

Offline

 

#16 2017-09-23 10:38:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

in mod normal daca iei anticonceptionale ar trebui sa fie mai redus fluxul

Offline

 

#17 2017-10-18 06:59:40

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Buna ziua.

Am si eu o dilema. De cateva luni iau Yasmin, si pana astazi nu am  intampinat nici o problema. De obicei sambata trebuie sa iau ultima pastila dupa care urmeaza 7 zile pauza. Dar pana acum imi veneau la trei zile, iar acum mi-au venit miercuri noaptea ma speriasem umpic. Acum eu trebuie sa fac pauza din momentul in care iau ultima pastila.  Deci ar trebuii sa reincep duminica care urmeaza chiar daca o sa mai am menstra. As vrea sa imi spuneti daca procedez corect.
Va multumesc.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Nasui Andreea (2017-10-18 07:01:26)

Offline

 

#18 2017-10-18 09:36:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dilema anticonceptionalelor.

adica ti-a venit menstruatia in timpul foliei ? da, tu procedeaza ca de obicei cu pauza

Offline

 

#19 2017-10-18 09:56:21

Nasui Andreea
New member
Inregistrat: 2017-09-11
Mesaje: 12

Re: Dilema anticonceptionalelor.

Nu, imi cer scuze, m-am exprimat eu gresit. Ciclul mi-a venit dupa terminarea foliei, doar ca de obicei ultima pastila imi pica tot timpul sambata, dupa care de duminica incepe pauza. Pana astazi, martea imi venea menstruatia, doar ca luna asta mi-a intarziat putin, mi-a venit marti noaptea, ma gandeam sa nu fie vreo problema. Acum asta inseamna ca duminica trebuie sa reincep o folie noua chiar daca mai exista menstruatia. Vroiam sa stiu daca procedez corect.
Multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.