homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Renuntare la anticonceptionale


#1 2017-11-06 10:30:43

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Renuntare la anticonceptionale

Bună fetelor,
Mă confrunt cu o problemă și aș avea nevoie de un răspuns din partea voastră..
De aproximativ 2 ani și jumatate iau anticoncepționale (Rigevidon).. totul bine și frumos până în urmă cu o săptămână ..de atunci mă confrunt cu dureri puternice de cap, persistente.. am citit pe prospect și scrie că dacă apar aceste dureri să întrerup de urgență administrarea lor.
Dacă sunt în a 2 a săptămână de utilizare, le întrerup brusc sau să termin acest blister și apoi să nu mai iau?!
La ce reacții adverse ar trebui să mă aștept, după întreruperea lor?

Vă mulțumesc!


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 



#2 2017-11-06 16:56:38

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Renuntare la anticonceptionale

Daca le intrerupi acum o sa apara o sangerare de privatie,asemanatoare menstrei naturale.cel mai bine e sa mergi sa vorbesti cu medicul ce ti-a recomandat pastilele si sa ii explici ca au aparut aceste dureri de cap.
Daca nu cedeaza cu analgezice obisnuite si persista zile la rand fara sa treaca mergi la medic.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2017-11-06 16:58:08)

Offline

 

#3 2017-11-06 17:05:51

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Re: Renuntare la anticonceptionale

Mulțumesc mult pentru răspuns Daenarys14.
Astăzi după ce am ajuns de la serviciu am observat că am și spotting pe absorbantul zilnic. (sâmbătă seara cât și ieri am avut contact sexual)
Aproximativ de o săptămână nu cedează durerea de cap. (doar de 2 ori am luat analgezic) in rest am suportat durerea, sperând să treacă de la sine.
Mi-e cam teamă ca să renunț la anticoncepționale înainte să termin blisterul, dar dată fiind situația îmi e teamă să și continui ca să nu pățesc ceva.
????????


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 

#4 2017-11-06 17:17:03

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Renuntare la anticonceptionale

Ai spoting alt semn ca nu se mai potrivesc.avand in vederea ca te doare capul de ceva timp eu zic ca e mai bine sa mergi la medic sa ii zici.daca le intrerupi sa inghiti si azi o pilula sa nu fie problele cu contacul de ieri.
Din pacate sfaturile de aici te pot ajuta doar intr-o anumita masura si nu le inlocuiesc pe cele ale medicului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.