homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102-46


#856 2018-09-17 13:06:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

buna fetelor
eu stiu ca in 24-36h dupa primul test de ovulatie pozitiv ovulezi si cand ai un test pozitiv te poti opri din testat, nu conteaza ca se pozitiveaza timp de 3-4 zile

https://www.avawomen.com/avaworld/when- … tion-test/
la mine asa se intampla, se coreleaza foarte bine cu restul simptomelor, (a doua zi dupa testul pozitiv am durerea de ovar specifica) acum nu neg la fiecare poate fi diferit, dar asta e teoria

Offline

 



#857 2018-09-17 13:24:32

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Daniela eu as lua testul din ziua 14 ca fiind pozitiv, plus ca nu ai aceeași marca de teste. La blue cross, adică cele verzi, cred ca au un lh mai mare, iar minut e mai sensibil...din punctul meu de vedere testul din 14 e pozitiv și gata! pupici


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#858 2018-09-17 13:41:21

Munteanudaniela
New member
Inregistrat: 2018-07-11
Mesaje: 40

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Va multumesc pentru răspunsuri.
Dar se vor negativa cand incepe progesteronul sa crească?
Termin si setul 2....sa vad evoluția.

Offline

 

#859 2018-09-17 14:23:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Hai ca vin și eu cu părerea mea lol Din observațiile mele (nu neapărat pe mine ca nu sunt eXemplu de normalitate)
ovulatia e de cele mai multe ori în ziua cu primul test negativ. Se recomandă să se continue testele pana la primul test negativ.  Un nivel de LH care sa pOzitiveze testele 3 zile la rand nu este chiar normal,  nu mai știu explicativ dr. mele dar zicea ca 1-2 zile ar fi ok.  Dacă tu ai făcut teste de mărcimărci diferite,  poate fi o explicație pentru asta.  E bine sa mergi pentru început pe aceeași marcă și să corelezi și cu alte simptome pentru că unele femei ovuleaza la un nivel mai crescut de LH (și testele prea sensibile să se pozitiveze degeaba , ducând în eroare) iar alte femei,  la un nivel mai scăzut de LH sau să ovuleZe fără să reușească să aibă teste pozitive,  dacă sunt unele mai putin sensibile. Trebuie să te urmărești și să experimentezi o vreme ca sa te lămurești cum se întâmplă lucrurile în cazul tău.

Offline

 

#860 2018-09-17 14:25:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Ah...  pup fetele  rodnar

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2018-09-17 14:38:28

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

garga puss dap,la mine era la fel.ovulam in ziua cu primul test negativ...eu aveam cam 2 pozitive in f luna.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#862 2018-09-17 15:50:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Hello!
Test pozitiv e cand ambele linii au aceeasi intensitate sau linia de Test e mai accentuata ca cea de control. Cum zice si Garga, trebuie sa faci 2-3 luni aceeasi marca de test si iti vei da seama de cum functionezi dpdv al nivelului de LH. Eu am mereu 2 teste de ov. pozitive, al 2lea fiind ff intens si ovulez la cateva ore dupa cel intens. Eu la primul test negativ am deja TB mare si sunt in 1DPO.
Nu stiu daca greseai ca va opreati ca teoretic  spermatozoid traiesc cateva zile, dar cu siguranta e bine sa acoperi si 1-2 zile dupa ziua in care crezi tu ca ai ovulat. Mie mi s-a intamplat des sa se suceasca Fertility si sa-mi mute ziua ov. cu 1-2 zile mai tarziu si m-am ofticat ca ne-am oprit si au trecut mai multe zile de la contact la ovulatie.

Pup fetele!!!  par

Offline

 

#863 2018-09-17 16:12:11

Munteanudaniela
New member
Inregistrat: 2018-07-11
Mesaje: 40

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Nu avem de unde sa stim ce durata de viata au mormolocii după o saptamana de activitate poate sunt mai puțin calitativi.E u mister!

Offline

 

#864 2018-09-18 10:56:53

Syminica
New member
Inregistrat: 2018-06-08
Mesaje: 44

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna fetelor, hai sa vin si eu cu parerea mea

Eu am considerat ca ovulatia se intampla la 12 de ore de la primul test negativ. Eu am folosit testele o singura luna, am avut teste pozitive cam 3-4 zile. Am sperat foarte mult sa fie cum zic eu pentru ca in luna respectiva eu am fost plecata si efectiv am avut o singura "sansa".
Din fericire a mers si cred ca tot asa as calcula si data viitoare cand o sa fie nevoie.

Eu as merge si cu masurarea temperaturii bazale in paralel.

Offline

 

#865 2018-09-18 11:19:54

Munteanudaniela
New member
Inregistrat: 2018-07-11
Mesaje: 40

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Buna fetele. Multumesc pentru raspunsurile voastre.
Siminica atunci ai ramas însărcinată?
Mai vin cu o poza...eu consider testul de azi negativ. Voi ce ziceți? Linia de test e frf palidă
https://ibb.co/eW099z

Offline

 

#866 2018-09-18 11:47:04

Syminica
New member
Inregistrat: 2018-06-08
Mesaje: 44

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Daniela da, mi-a iesit din prima luna cu monitorizare(teste de ovulatie si temperatura).
Acum am 16 saptamani.

Temperatura mi-a confirmat si ce ziceam mai devreme cu momentul ovulatiei dupa primul test negativ.

Testul tau de azi pare negativ. La mine cand erau pozitive aveau o culoare foarte puternica si linia era ingrosata.

Offline

 

#867 2018-09-18 11:53:06

Munteanudaniela
New member
Inregistrat: 2018-07-11
Mesaje: 40

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Felicitări, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!
Nu pot folosi temperatura ptr ca ma trezesc foarte des noaptea si ma ridic.
Eu inca sper.....
O zi frumoasa fetele!

Offline

 

#868 2018-09-18 13:10:59

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

wave


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#869 2018-09-19 09:07:23

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Neata! coffestudiu

Alexandra, spor la pregatiri  puss Cred ca dupa ce veti reveni se vor aseza altfel lucrurile, mai ales ca v-ati dorit sa veniti inapoi.

Pass, raspund cu intarziere, merci  puss Nu a fost luna asta, dar asta e.

Am citit in cartea pe care mi-am comandat-o ca spermatozoizii supravietuiesc pana la 5 zile doar in prezenta secretiei cervicale fertile, altfel mor dupa cateva ore. Eu cred ca intr-o singura luna am observat egg white ca lumea, fix in luna fara contact in perioada fertila. In rest nu am sesizat sa am secretie egg white. In disperarea mea, am comandat din nou preseed si vom incerca luna asta, impreuna cu monitorizare cu OPK-uri si temperatura. Devine din ce in ce mai "romantic" procesul asta  spranceana Dar macar facem tot ce putem pana ajungem la doctor.

O zi frumoasa tuturor!

Offline

 

#870 2018-09-19 12:26:28

Syminica
New member
Inregistrat: 2018-06-08
Mesaje: 44

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Daniela, multumesc tare mult...sa dea Domnul sa fie bine si sa ajungem la termen hjarta

Fetelor, apropo de cat de romantic e procesul asta rotfl sotul meu a consumat morcovi zilnic incepand cu 1-2 luni inainte sa incercam iar. Ce poate sa fie mai romantic decat sa ii pregatesc punguta cu morcovi ca snack? big_smile

Offline

 

#871 2018-09-19 13:20:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Space, ideal preseed + menstrual cups pe care le pui imediat dupa si le scoti dimineata. Eu asa voi face de luna viitoare. Preseedul impreuna cu  spermatozoid  o ia la vale, fiind preseed si deci mai mare cantitatea de lichid. Eu cred sincer ca cea mai mare parte o pierd, asa obserrv la fiecare  sexinpat 

Ma ia groaza, nici eu nu mai suport munca-n zadar si urasc sa facem sex la comanda opk-urilor. sad E deprimant si mi s-a luat total de subiectul asta.
Mai devreme citeam despre inseminare, nu stiam ca e doar in jur de 1000 ron. Cand ne intoarcem acasa peste 2 sapt va face spermograma iar eu caut alt gineco. Si sincer dupa ce vom face analize prefer inseminare pt ca e acelasi lucru cu sex mecanic doar pt ca e ziua cu DA. sad
Subiectul asta deja imi face rau si sparg in capul sotului toate cele. Am senzatia ca nu si da silinta si nu prea ii pasa, ma enerveaza ca fumeaza acelasi nr de tigari, bea acelasi nr de cani de cafea, doarme la fel de prost si in general nu mi se pare isi da silinta!!! Am nervi pe el de fiecare data cand vine monstrul si nici luna aia n-a reusit nici macar UN amarat  spermatozoid sa faca ce a fost proiectat sa faca. sa-si implineasca menirea lol
I am zis si azi ca abia astept sa vad rezultatul analizei lui, ca sa-mi confirm ce banuiesc. Ca ii sunt varza.. si ne-am si certat un pic pe tema asta. Oribil tot acest Trying to conceive. Chinuitor si stresant!

Azi e ziua 1, a venit la 25 de zile din care 18 zile!!!! am sangerat, zilnic, mai mult sau mai putin. grater sad

Pt crescut cantitatea de eggwhite, suc din grepfruit proaspat stors. Si muuulta apa. Eu in perioada fertila am mai mult egg cand beau sucul de grepfruit decat in lunile cand nu l beau. Si urasc gustul lui sad
Am mai citit si de ulei presat la rece de evening primrose (luminita de seara) ca ar creste cantitatea, eu incep sa iau de azi si sa vad CAT ma mai pot deregla oare si cum va fi spotting ul urmator? sad sad

Ultima oara a fost editat de passenger (2018-09-19 13:30:41)

Offline

 

#872 2018-09-19 19:56:33

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

wave

pass IA te duce cu tratament cu tot cam la 3000.depinde ce tratament de stimulare primesti.plus ecografii...eu am sarit peste din aceasta cauza.bani multi,sanse max 15%.si sincer?in locul tau cu 2 copii,nu m as certa cu sotul.asta va poate indeparta.la mine cam cu asta a inceput.dar eu n-aveam niciun copil si mi-as fi dorit si eu macar unul...si pt asta am luptat o viata.lasa analizele,IA uri si stres.ai mare grija!lasa-l sa fumeze,sa bea cafea...sa fie liber.ca-l poti pierde fara sa-ti dai seama.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#873 2018-09-19 20:45:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Hello!

Pass, pentru a creste cantitatea si calitatea mucusului cervical eu am luat capsule de evening primrose si m-a ajutat fara dubiu. Doc mi-a zis sa iau.

Offline

 

#874 2018-09-19 21:34:45

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Off Pass, inteleg cat e de frustrant. A facut spermograma? Poate ar fi mai înclinat să își schimbe alimentația daca ar veni de la un doctor ideea.

Care e doza pt capsulele de evening primrose? Am inteles ca si acestea cat si sucul de grapefruit cresc nivelul de estrogen si asa influențează secretia cervicala. Si de aceea trebuie oprite după ovulatie, nu?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.