homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruație neobișnuita.


#1 2018-07-19 19:15:42

Ungureanu2310
New member
Inregistrat: 2016-12-22
Mesaje: 15

Menstruație neobișnuita.

Îmi cer scuze dacă a mai fost deschis acest topic cu tipul acesta de problema, am căutat dar nu am găsit, sau poate nu am căutat îndeajuns de bine.Imi cer mii de scuze dacă am mai postat o data unde nu trebuia, dar nu ma descurc ft bine cu tit ceea ce se afla aici pe forum.
O sa incerc sa explic cât mai bine pentru ca îmi doresc sa primesc niște păreri despre aceasta situație.
In urma cu mai bine de un an am luat Escapelle ca și contracepție de urgentă, de atunci totul a fost aproximativ ok, deșii am așteptat de la o luna la alta ca menstruația mea sa își regleze cantitatea și intervalul de timp, pentru ca fie venea cu o zi mai repede, fie cu o zi doua pai târziu.La un momentdat totul a revenit la normal, și cantitatea, și intervalul de timp,dar luna trecută, penultima menstruație a fost destul de diferită, a venit la timp, cu tot cu simptome dar, a avut o consistentă foarte diferită, cu cheaguri, culoare chiar spre negru și cu cantitate redusă, in schimb curgea destul de mult și de culoare ok când mergeam la baie,a ținut 3 zile,pentru ca așa îmi tine de obicei, iar in a 4 zi foarte putine scurgeri maronii.Mi-am spus ca ar trebui sa aștept pana la următoarea menstruație sa văd dacă a fost doar o dereglate sau pur și simplu a fost o schimbare a menstruației mele pentru ca știu ca ele diferă in funcție de anumiți factori.
In fine, luna aceasta a venit la timp, cu tot cu dureri de sâni, care au trecut o data cu încetarea menstruație, cu dureri de spate ca de obicei, dar in schimb mult mai închisă la culoare, mult mai putina și in a 3-a zi aproape inexistenta.
Acest lucru m-a dat puțin peste cap, și îmi doresc sa știu dacă acest lucru poate indica o posibila sarcina, deșii mentionez ca nu am avut contacte sexuale cu finalizare neprotejate, de obicei la început obișnuim foarte puțin sa începem fără prezervativ, dar pe o durata foarte scurta de timp, apoi continuând cu prezervativ și niciodată dacă nu facem asta daca am avut un contact sexual înainte cu mai puțin de 2-3 zile.Probabil voi face un test de sarcina, dar momentan mi se pare prea devreme și am vrut sa aflu o părere, dacă poate cineva sa îmi spună ce alta explicație ar putea fi.Multumesc mult.


wave

Offline

 



#2 2018-07-22 12:28:58

Mistique
New member
Inregistrat: 2018-07-21
Mesaje: 6

Re: Menstruație neobișnuita.

Cel mai bine e sa mergi la ginecolog, sa te consulte si sa iti faca o ecografie.

Offline

 

#3 2018-07-24 20:06:22

Ungureanu2310
New member
Inregistrat: 2016-12-22
Mesaje: 15

Re: Menstruație neobișnuita.

Cu siguranța, doar ca doream sincer sa aflu o părere.


wave

Offline

 

#4 2018-09-14 08:24:46

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: Menstruație neobișnuita.

Buna, problema mea e urmatoarea : Am avut contact cu prezervativ cand eram la ovulatie ( asa cred) , dar acesta s-a rupt si am luat Escapelle dupa 11 ore mai exact. Mi a venit menstra cu 7 zile mai devreme, pe 28 sept. De dimineata adica azi am vazut secretia maro ( la mine secretia e maro in prima zi a menstrei) , deci cred ca imi vine iar menstra, am si sensibilitatea la sani. Sunt motive sa ma ingrijorez? Precizez ca am avut si inca am o tuse usoara, am alergat afara , dar nu am racit. Sa fie vorba de o sarcina, sau doar o dereglare, probabil si de la escapelle, si tusea....Nu am semne de infectie genitala, sunt foarte atenta la aceste lucruri.

Offline

 

#5 2018-09-14 09:21:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Menstruație neobișnuita.

pe 28 august vrei sa spui
era la 6 -7 zile dupa ce ai luat pastila ? e posibil ca aceea sa fi fost efectul secundar al pastilei, iar aceasta menstruatia
oricum poti face un test

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2018-09-14 09:22:37

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: Menstruație neobișnuita.

Da, scuze, pe 28 august, am calculat acum, a fost cu 7 zile dupa ce am luat pastila

Ultima oara a fost editat de scyphozoa (2018-09-14 09:29:51)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.