homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mama lui


#1 2018-08-12 13:50:05

Maraaa123
Membru
Inregistrat: 2018-08-12
Mesaje: 2

Mama lui

Buna ziua smile Ma numesc Mara,am 21 de ani si ma confrunt cu o problema. Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an jumatate (el avand 24). Problema vine din cauza faptului ca el este sluga mamei lui. Mama lui este o femeie foarte rea! Va spun sincer,nici eu nu am trait in viata asta intr-un mediu doar cu oameni buni si perfecti,dar asemenea femeie rea eu nu am vazut! Efectiv parca isi uraste copilul. Si-l doreste doar ca sa-i fie sluga. De cand este in relatie cu mine,prietenul meu nu mai este chiar asa dupa fusta ei. Iar ea vazand asta,cand exista moment in care el nu face ce vrea ea il ia la palme. Si asta doar ca sa isi arate autoritatea,fiindca niciodata nu a dat in el. A inceput cu aceste accese de agresivitate fizica de cand este cu mine. Nu-l ajuta cu absolut nimic pe prietenul meu,ea are un salariu foarte mare,si cu toate astea nu il ajuta cu bani nici cu imprumut. Lasand banii la o parte,nu il ajuta nici cu sustinere,cu nimic. La fiecare masa in familie,ea se enerveaza si incepe sa injure pe toata lumea,de la sotul ei pana la prietenul meu.  Are un comportament josnic! Am avut n discutii cu prietenul meu despre acest subiect. El ii tine cat de cat partea,spune ca are multe pe cap,ca e nervoasa. Iar eu am inceput sa evit acest mese in familie si chiar sa merg pe la el. Nu cred ca solutia luata de mine este cea mai buna,prietenul meu crede ca ma racesc fata de el. Si eu nu as mai vrea sa deschid discutia despre maica-sa. De fiecare data ne strica cheful. Cand suntem impreuna in parc de exemplu il suna s-o ia nu stiu de unde,sau ca are nu stiu ce probleme. E groznica si incep deja sa nu mai rezist! Va spun sincer ca parca incep sa nu mai tin asa de mult la prietenul meu. Chestiile astea ma racesc.
Am apelat la acest forum,deoarece observ ca sunt multe fete trecute prin toate si sper sa ma ajute cu un sfat. Am o varsta frageda,este prima mea relatie si nu am cu cine sa discut acest lucruri. Mamei nu pot sa-i expun aceste lucruri,deoarece o necajesc.
Ce sa fac? Se mai merita relatie? La inceput tineam la el ca la ochii din cap,dar mi se cam ia totul din cauza mamei lui.

Offline

 



#2 2018-08-12 16:23:11

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Mama lui

Nu,nu se merita...esti tanara,mergi inainte!pierzi timpul cu un om care asa va ramane,cu maica sa.nu irosi timp pretios cu oameni nepotriviti!  Vei mai cunoaste oameni si viata,pe care trebuie sa ti-o faci tu frumoasa cat poti.traieste!mult succes!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#3 2018-08-12 19:44:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mama lui

Persoanele care sunt victime ale abuzului in familie, pentru ca asta e prietenul tau (cum sa il loveasca mama lui la varsta asta ??) trebuie in primul rand sa realizeze ca sunt victime, pentru ca lor li se pare o situatie normala, si apoi sa si vrea sa faca ceva, ceea ce inseamna sa deschida gura impotriva acestor abuzuri, sa spuna clar ca refuza sa mai accepte acest comportament si eventual sa rupa legaturile cu familia si deci necesita mult efort de vointa. E nevoie cel mai probabil de terapie cu un psiholog si de ceva timp. Daca tu tii la el si esti dispusa sa il ajuti sa treaca prin acest proces poti incerca, insa va fi un proces dificil (repet, daca vrea, fiindca probabil va refuza).
Exista sanse sa va mutati impreuna, sau macar el sa nu mai locuiasca cu parintii ? Ma gandesc ca in acest fel va putea sa se mai distanteze de ei, insa chiar si asa daca nu are loc procesul de care spuneam mai sus ei vor continua sa il trateze asa toata viata, iar el sa se conformeze, din pacate.

Offline

 

#4 2018-08-13 12:24:53

Maraaa123
Membru
Inregistrat: 2018-08-12
Mesaje: 2

Re: Mama lui

El nu prea constientizeaza cum trebuie problema cu dat palme in el. Dupa ce isi ia palmele ii spune mamei “nu mai avem ce vorbi” si dupa se roaga tatal lui de el sa i ceara scuze mamei... Pentru ce sa-i ceara scuze nu inteleg. Ca ea a dat in el?! In fine,el nu isi cere scuze dar se baga ea in seama in el si revine totul la normal.
De mutat impreuna nu se pune problema. In primul rand nu as vrea eu,imi e frica sa fac acest pas. Si nici el nu cred ca ar vrea,el isi iubeste foarte mult casa. Adica nici in concedii nu vrea sa stea mult fiindca ii e dor de casa lui cica... Cam fatalau la fazele astea (scuzati-mi exprimarea). Eu stau cu el fiindca se comporta exemplar cu mine,dar mereu il intreb daca vede ceva de viitor. Si raspunsul este ca vede ceva de viitor,ca in viitor el nu percepe sa stea cu parintii. Ca i se pare absurd daca ar fi sa stam cu ai lui sau cu ai mei.

Offline

 

#5 2018-08-13 12:31:18

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Mama lui

Eu zic sa fugi...nici in concedii ,ca ii e dor de casa  roll mergi inainte si nu te mai uita inapoi...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.