homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru trichomonas


#1 2007-01-21 15:11:04

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Tratament pentru trichomonas

Buna. de curand am ajuns la medicul gineco pt analiza, in urma unei secretii suspecte, galben-verzui, a mancarimilor si a usturimilor adiacente. Dupa analiza de laborator, am fost diagnosticata cu trichomonas si mi s-a prescris metronidazol padtile, canesten crema de 2 ori pe zi si comprimate vaginale klion timp de 10 zile. medicul mi-a zis sa fac si spalaturi interne cu ceai de galbenele sau de pelin, dar cititnd pe site cum ca nu prea se recomanda, nu am facut.
In aceasta perioada nu am avut relatii sexuale, asa cum ni s-a spus. Pentru ca nu ne-am protejat, prietenului meu i s-au recomandat tot metronidazol (desi nu avea nicio simptoma), ca si mine una la 8 ore si de asemenea canesten crema.
mai am 2 zile de tratament si am scapat de mancarimi si usturimi, in schimb secretia nu a disparut. nu mai este galbuie si inchegata, ci albicioasa si de multe ori destul de abundenta si apoasa.

Credeti ca este ceva in neregula? Mentionez ca am luat yasmin in tot acest timp si ca o sa am grija cu protectia suplimentara de indata ce imi reiau viata sexuala.

Ultima oara a fost editat de senorita (2007-01-21 15:12:07)


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 



#2 2007-01-21 15:43:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament pentru trichomonas

asteapta sa termini tratamentul si dak persista mg iar la medicul ginecolog...e posibil ca secretia de acum sa se datoreze atat tratamentului cat si bolii...dar nu avem de unde sa stym sigur...asa ca dupa terminarea lui mg la medic iar sa te asiguri ca eshty vindecata...iar dak nuh sa incepi alt tratament...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2007-01-22 12:11:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament pentru trichomonas

secretia de acum zic eu ca e una normala...sa nu asteptam ca secretia vaginala sa dispara de tot, pentru ca nu e in regula sa se intimple asa ceva. Faci si tratament, senorita, e firesc sa fie uneori mai abundenta....iar la barbati trichomonas e asimptomatic de regula, nu ii supara nimik, de aceea transmit boala de colo colo cu larghete....dupa cum probabil stii, trichomonas e boala cu transmitere sexuala....atentie la protectia impotriva acestor boli de aici inainte, se pare ca fara astfel de protectie le cam iei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-01-23 18:12:08

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: Tratament pentru trichomonas

multumesc mult... am sa astept sa termin tratamentul, ca sa stiu ce am d efacut. M-am documentat referitor la aceasta boala si stiu cum se manifesta la femei si cum NU la barbati, cum trebuie tratata si ce trebuie evitat. Numai ca nu ma asteptam sa fie atat de abundenta secretia asta, de-aia nu pot nicidecum s-o numesc normala. Se intampla de 3-4 ori pe zi, dar e destul de apoasa si daca stau aplecata deasupra toaletei, curge pur si simplu vreme de cateva secunde incontinuu. De-asta m-am speriat putin.

Sa speram ca o sa ma linistesc in curand. Am terminat cu ovulele aseara. O sa insist cu crema si cele 2 pastile de metronidazol care mai sunt.


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#5 2007-02-27 19:28:37

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

Tocmai azi am fost la doc ginecolog pt un control. Mi-a luat proba de secretie si mi-a spus ca mai mult ca sigur este vb de infectie cu trichomonas,dupa simptome.Mi-a prescris MACMIROR COMPLEX(unguent,pe care am dat 300.000,am ramas masca can am auzit pretul).Problema e ca am uitat sa-l intreb pe doc daca si prietenul meu trebuie sa urmeze vreun tatament si as vrea sa stiu ce-mi recomandati.
M-am dus si cu scopu sa-mi schimb anticonceptionalele,pt ca mi-a scazut apetitu sexual fff mult si mi-a recomandat laurina(eu inainte luam marvelon).Am vrut sa va cer parerea mai intai ca sa fiu sigura ca n-o sa am probl . smile
Multam smile


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-28 09:25:42

Dru_me
New member
Inregistrat: 2006-06-16
Mesaje: 40

Re: Tratament pentru trichomonas

trichomonas este o boala pe care o poti face numai daca ti-a fost transmisa de la altcineva sau exista si alti factori care o pot declansa?

Offline

 

#7 2007-02-28 12:33:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament pentru trichomonas

insa, calea de transmitere majoritara e cea sexuala. Evident trebuie tratat partenerul sexual si trebuie facut tratament mai hotarit decit crema macmiror(adica Fasigyn tablete si Flagyl ovule)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-02-28 19:17:40

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

Bun,deci tratamentu pe care mi l-a dat doctoru momentan este provizoriu,pana cand imi da rezultatul final,nu?abia atunci o sa-mi prescrie tratamentu propriu-zis si o sa-mi spuna si de prietenul meu cu ce trebuie sa se trateze smile


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#9 2007-03-01 14:59:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament pentru trichomonas

probabil ca da


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-03-06 09:15:26

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

macmiror complex unguent,scade efectu anticonceptionalelor?


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#11 2007-03-06 09:27:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Tratament pentru trichomonas

este unguent?daca da este local si nu scade efectul ac.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2007-03-06 09:45:37

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

da,este unguent..insa tre' sa-l fol intern,in vagin


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#13 2007-03-06 09:47:03

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Tratament pentru trichomonas

nu sunt probleme are actiune locala nu scade efectul ac.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#14 2007-03-06 09:52:31

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

ok,mersi mult smile


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#15 2007-03-06 19:25:19

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

Azi am fost la doctor,dupa rezultate.Am ramas masca cand,dupa ce doc a citit rezultatul,mi-a zis ca nu e nimic complicat,si ca e suficienta crema macmiror complex.L-am intrebat de preitenul meu,daca tre' sa se trateze..si mi-a raspuns f sigur pe el.."nu".
Iata ce scrie pe foaia cu rezultate: Frecvente celule epiteliale pavimentoase superficiale cu aspect de "clue cells".Relativ frecvente polimorfo-nucleare.Flora microbiana bogata,cocobacili gramvariabili sugestivi pt Gardenerella vaginalis".
Pe reteta de sapt trecuta pt care mi-a prescris macmiror..scria la diagnostic "vaginita".Eu nu mai inteleg nimik..chair n-ar trerebui sa-mi fac griji?Si pe prietenul meu il las asa,nevindecat?


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#16 2007-03-07 10:21:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament pentru trichomonas

pai, possesiv, gardnerella nu e BTS...prietenul are probleme?altminteri nu il lasi nevindecat, daca nu are nimic nu trebuie sa se trateze


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2007-03-07 14:22:29

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

Stiu ca gardnella nu e BTS,insa eram putin derutata pt ca sapt trecuta cand am fost la control..doc mi-a scris pe reteta la diagnostic "vaginita"..si ma suspecta de trichomonas.Plus ca eu chair aveam simptome care ma trimiteau la gandu ca puteam avea trichomonas(mancarimi,arsuri, asociate cu secretie albicioasa, spumoasa),ceea ce banuia si doc,dupa ce i-am spus. Sa fie gresite analizele?


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#18 2007-03-08 10:18:56

possesiv
Full member
Inregistrat: 2006-06-12
Mesaje: 232

Re: Tratament pentru trichomonas

azi am terminat tratamentul cu macmiror..si nu se vad modificari..manacrimi am in continuare..si secretiile la fel,galbene,spumoase si in cantitate mare. Ce fac?


Ceea ce nu te omoara,te face mai puternic!

Offline

 

#19 2007-03-08 11:13:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament pentru trichomonas

pana la urma ti-a dat tratament pt trichomonas?
ai luat numai ovule?
cate zile ai facut tratamentul?


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.