homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament candida recurenta- va rog ajutor!


#1 2018-09-15 10:22:33

ioanam27
New member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 25

Tratament candida recurenta- va rog ajutor!

Buna fetelor,

sper sa primesc si eu aici un sfat referitor la candida, am facut de doua ori tratament cu diflucan 150 mg 1 la 2 zile timp de 6 zile si prima data canesten 6 zile, apoi mi a revenit si la recomandarea medicului am luat iar diflucan si macmiror complex 10 zile. insa chiar si in timpul tratamentului am simtit ca nu mi trece sad acum am terminat tratamentul si simt iar usturimi. acesta este rezultatul secretie facut acum 2 luni cand am descoperit candida:
Examen microbiologic secretie vaginala
Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)
LC
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente Celule epiteliale rotunde rare Celule cu aspect de "clue cell" absente Leucocite rare Hematii absente Trichomonas vaginalis absent Levuri rare Inmugurite prezente


Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)
LC
Flora bacteriana Relativ frecventa flora lactobacilara. Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi. Cultura fungiLC
Pe mediul Sabouraud s-au dezvoltat colonii de Candida albicans (+).
FungigramaLC Microorganism Candida albicans Metoda punctelor de ruptura Nystatine intermediar Amphotericine B sensibil Flucytosine sensibil Econazole sensibil Ketoconazole sensibil Clotrimazole sensibil Miconazole sensibil Itraconazol sensibil Voriconazole sensibil Fluconazol sensibil
Cultura din secretii vaginaleLC Secretie genitala / Cultura bacteriana
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).


Ce inseamna rari coci gram pozitivi? Se poate sa am si altceva in afara de candida, avand in vedere rezultatul secretiei? Voi cum ati scapat de candida?
Mentionez ca am facut si celelalte analize, cultura col, chlamidia, mycoplasma ureaplasma, etc si mi au iesit negative.

Va multumesc! wave

Offline

 



#2 2018-09-15 10:31:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Tratament candida recurenta- va rog ajutor!

nu ai altceva in afara de candida si vad ca e sensibila la destule
ca sa nu mai revina, ai grija putin si la alimentatie, candida iubeste mediul acid, deci incearca sa ai o dieta cat mai alcalina (in principiu fara zahar, fainoase, alcool)
exista si suplimente din plante care te pot ajuta, eu il stiu pe asta : https://www.getfitshop.ro/produse-veget … ch=candida

Offline

 

#3 2018-09-15 11:07:59

ioanam27
New member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 25

Re: Tratament candida recurenta- va rog ajutor!

Buna, iti multumesc pentru raspuns:) am urmat aceste indicatii, eu oricum nu prea mai mananc zahar de mult, am baut si foarte multe  iaurturi, si am utilizat si ulei de cocos despre care am auzit ca ar fi foarte bun. Insa nu stiu ce sa mai fac, simt ca nu mi trece. Voi lua si suplimentele recomandate smile

Offline

 

#4 2018-09-15 12:58:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament candida recurenta- va rog ajutor!

Macmiror contine nistatin la care candida ta e intermediar, nu sensibil, deci ar fi putut sa mearga sau nu. Prezenta cocilor gram pozitivi nu inseamna nimic daca ai culturi negative. Eu as mai repeta examenul de secretie vaginala cu tot cu culturi la vreo saptamana- doua dupa terminarea tratamentului.

Offline

 

#5 2018-09-15 13:01:10

ioanam27
New member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 25

Re: Tratament candida recurenta- va rog ajutor!

multumesc smile crema gynofort a folosit cineva? nu vad in ea nici o substanta la care e sensibila candida....

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.