homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prea slaba!! 39 kg!! Ajutor


#1 2018-12-15 22:47:17

loredana248
New member
Inregistrat: 2017-03-02
Mesaje: 46

Prea slaba!! 39 kg!! Ajutor

Buna seara tuturor. De ceva timp ma confrunt cu o problema destul de grava pentru mine si anume nu reusesc sa ma ingras absolut deloc  . Nu am pofta de mancare absolut deloc, deci nu pot manca. M-am mutat in Anglia de aproape 2 ani si de atunci nu am mai reusit sa ma ingras deloc. grater( am 22 de ani, inaltime de 1.57 si 39.3 kg, uneori cantarul imi arata si 38kg. Sunt disperata pt ca am impresia ca voi ajunge anorexica. Lucrez pe timp de noapte, nu am mese regulate,mananc odata acasa si odata la munca. As vrea sfaturi va rog,ce pot face sa am pofta de mancare, ce alimente contin mai multe calorii cat sa-mi acopar macar minimul zilnic. Am luat vitamine,fel si fel,degeaba.  am incercat sa mananc fortat, mai mult de o saptamana nu am reusit. Multumesc mult pentru cine-mi poate oferi un sfat,o indrumare.

Offline

 



#2 2018-12-16 09:40:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prea slaba!! 39 kg!! Ajutor

Nu ai pofta de mancare din cauza stresului ? Atunci trebuie sa rezolvi intai aceasta problema
Te inteleg foarte bine, fiindca reactionez la fel in situatii foarte stresante, nu pot manca nimic si o data a trebuit sa urmez un tratament cu anxiolitice ca sa pot reincepe sa mananc normal  neutral
Acest supliment creste apetitul : https://vegis.ro/gripa-si-raceala/hofig … HREALw_wcB daca ai cum sa il aduci din tara
Altfel cauta si niste suplimente impotriva stresului, pe baza de rhodiola, sunatoare, passiflora, poate te ajuta
Ce mai ajuta e sa faci putin sport, iti va creste si pofta de mancare si ajuta la reducerea stresului
Incearca sa mananci alimente bogate in proteine si grasimi sanatoase : peste, oua, carne de calitate, avocado, nuci, multe legume (mai ales din cele cu frunze verzi), fructe si mai putin fainoase si dulciuri, care nu sunt nici hranitoare si iti vor accentua starea psihica proasta

Offline

 

#3 2018-12-16 12:31:45

loredana248
New member
Inregistrat: 2017-03-02
Mesaje: 46

Re: Prea slaba!! 39 kg!! Ajutor

Nu stiu daca este neaparat din cauza stresului, situatie de acasa este buna, la serviciu sunt ok.. nu pot sa-mi dau seama. Ma trezesc la 2 de exemplu mananc un mar, dupa la 21 la pauza de masa un sandwich si tot asa a doua zi, cam asta e masa mea. Am incercat sa mananc multe paste (am inteles ca ajuta mult) , m-am apucat de sport acasa. . Am sa ma informez despre acel supliment.eu aici am luat multe vitamine( redoxon, supradyn, vitamine de la allevia, multivitamine ) si altele carora nu le mai stiu numele dar nu mi.au stimulat pofta de mancare nici un pic, singura varianta care mi-a ramas acum este sa mananc fortat. In august am fost in concediu o luna si mancam foarte bine, chiar de 3-4 ori pe zi, m-am ingrasat aproape 2 kg si ceva,cum am ajuns aici am mai continuat sa mananc bine 3-4 zile si dupaia gata,am si slabit tot ce am pus si nici de mancat nu am mai mancat. Nu pot sa-mi dau seama care este problema, plus ca de cate ori vad poze cu persoane care arata ok sau revad pozele din perioada in care eram mai grasuta(49kg) ma apuca plansul foarte rau si parca imi cade cerul in cap grater(. Sa fie si ceva psihic?.. nu stiu, nu stii ce sa zic

Offline

 

#4 2018-12-16 12:37:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prea slaba!! 39 kg!! Ajutor

probabil si programul de munca e de vina, nu e ceva normal sa mananci noaptea
zici ca nu e de la stres si totusi in concediu ai avut pofta de mancare... deci ceva este, incearca sa-ti dai seama daca doar programul, oboseala sau altceva
nu sunt niste alimente care sa iti placa, sa iti dea o stare de bine ? incearca intr-o prima faza sa te gandesti daca ti-ar fi pofta de ceva, daca e ceva ce ai manca cu placere, sa mananci intr-o companie placuta (cu niste prieteni sau intr-un loc placut)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2018-12-16 12:38:20)

Offline

 

#5 2018-12-16 13:11:51

loredana248
New member
Inregistrat: 2017-03-02
Mesaje: 46

Re: Prea slaba!! 39 kg!! Ajutor

Voi incerca sa-mi gatesc chestii care-mi plac. Aici sunt doar eu cu sotul, nu avem prieteni asa apropiati incat sa-i vizitam sau sa ne viziteze,din pacate  supa . Da, probabil este si din cauza ca vreau sa mergem acasa, nu prea-mi mai gasesc locul aici.. ma gandesc. Noi vom mai sta 1 an 2 si tare-mi este teama sa nu slabesc mai rau si mai rau.. voi incerca sa iau acele suplimente de care mi-ati spus, poate ma ajuta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.