homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NELAMURIRE


#1 2007-01-24 13:18:08

Pennylane24
New member
Inregistrat: 2007-01-23
Mesaje: 6

NELAMURIRE

eu trebuia sa iau ultima pastila de Logest vineri si am uitat si am luat doar pana miercuri. de cand incep o folie noua? azi sau maine? big_smile

Offline

 



#2 2007-01-24 13:25:10

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: NELAMURIRE

incepe de azi.Dar te-ai protejat suplimentar?Daca nu protejeaza-te 7 zile(pana inghiti 7 pastile).

Offline

 

#3 2007-01-24 14:17:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NELAMURIRE

Fata draga, daca miercuri ai luat ultima pastila atunci va trebui sa incepi miine o noua folie(azi e miercuri, deci ultima zi de pauza, joi incepi o noua folie)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-01-26 00:52:59

casiana
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 14

Re: NELAMURIRE

Nu obisnuiesc sa scriu pe site-uri sau sa pun intrebari asa mai intime cum am citit la voi si chiar si in acest moment am cev ezitari dar ma simt asa neinformata in legatura cu multe chestii legate de viata sexuala(pe care inca nu m-am inceput-o,asa a fost alegerea mea) dar totusi ma framanta multe ganduri...uneori cand ne mai "giugiulim" ca sa spun asa (eu si prietenul meu) am impresia ca orice face , chiar daca ma atinge in punctul...ma simt asa vinovata ai imi vin ganduri de genu ca as putea ramane insarcinata(stiu ca e o prostie ca doar din mana ,vorba aia nu curge nimic)...dar imi imaginez ca de la el s-a "asezat" unul mic pe mana lui dupa care a alunecat in vaginul meu...etc.Am auzit ceva zvonuri de genu ca o tipa a facut baie dupa fratele care facuse inaintea ei si care din intamplare "lasase ceva" pe vana ,iar ea nu a limpezit-o bine si astfel a ramas insarcinata..e posibil oare asa ceva...nu ma priveste intrebarea dar mi-am stors creierii ca sa inteleg cum poate fi adevarat si nu am gasit solutie.Poate ma ajutati voi,iar in legtura cu "senzatiile" mele poate imi puteti da un sfat care sa ma asigure cumva si sa scap de imaginatii...Va multumesc anticipat ca ati avut rabdare si intelegere sa-mi cititi mesajul.

Offline

 

#5 2007-01-26 11:02:45

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: NELAMURIRE

tipa aia a ramas altfel insarcinata; spermatozoizii nu traiesc mult in apa.
tu vei fi ok cand vei scapa de sentimenul de vina. el provoaca toate gandurile astea (parca un nene rau iti spune uite ce se poate intampla daca faci asta: ramai gravida. si ce faci cu copilul? bla-bla). eu ma intreb de unde vine acest sentiment.


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-26 13:42:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NELAMURIRE

casiana, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau insa, daca vezi ca nu reusesti sa scapi singura de sentimentele astea, mergi si vorbeste cu un psiholog. E foarte posibil ca de vina pentru aceste sentimente ale tale sa fie o educatie constant restrictiva si ultraortodoxa primita in familie.
Din facut baie dupa un barbat, nu ramii gravida....cum bine zice Nashira, fata aia altfel a ramas gravida insa i-a fost frica sa recunoasca


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-01-26 23:09:43

casiana
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 14

Re: NELAMURIRE

Da poate ai dreptate, o fi de vina "atmosfera din familie",dar nu inteleg ,chiar asa tare sa ma fi afectat...?Parintii mei nu erau ortodocsi,sunt de religie(de fapt mama ca tata a decedat cu un an in urma-penticostali) si au incercat sa-mi dea o educatie "buna" desi se pare ca au gresit  intr-un fel...pt nashira:sentimentul nu stiu de unde vine...poate te gandesti ca nu spun adevarul,dar jur ca asa este,nu mi-am inceput viata sexuala,pur si simplu e absurd sa am astfel de ganduri numai daca ma atinge,stiu...dar asa e.Doctoressa s-ar putea sa aiba dreptate:o educatie restrictiva....insa ma intreb cum am ajuns aici?Uneori imi vine sa plang...Va multumesc mult pt sfat si pt ca mi-ati citit povestea....

Offline

 

#8 2007-01-26 23:13:38

casiana
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 14

Re: NELAMURIRE

Mai am o intrebare...o problema daca pot spune asa...faptul ca am decis sa spun nu pana dupa casatorie,desi "am fost amandoi de acord"-asa am crezut dara acum am inceput sa am indoieli in privinta lui, credeti ca ii face rau?Ma refer la faptul ca ar avea nevoie ...?suntem tineri,sa nu va suparati pe mine ca pun astfel de intrebari,dar e ceea ce deocamdata ma framanta.Sper sa aveti rabdare sa-mi cititi mesajul si bunavointa sau dispozitia de a-mi raspunde.Va multumesc mult

Offline

 

#9 2007-01-26 23:53:12

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: NELAMURIRE

casiana ai warn pentru ca nu ai editat. citeste regulamentul (regula 8 in special, ca pe-asta ai incalcat-o)


Nobody home

Offline

 

#10 2007-01-27 03:51:24

cj83cia
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 107

Re: NELAMURIRE

Asta depinde f mult de el, si dc a mai avut experiente sexuale inainte de tine. Daca da, atunci depinde cat de mult contezi pt el, dc e dispus sa renunte pt tine, daca se poate abtine. Si oricum, nu pateste nimic dc nu isi satisface nevoile. Daca nu, e k cred eu, pt ca nu prea stie ce pierde. Noi am fost prieteni aproape 5 ani pana cand am facut-o prima data, dar eram amandoi incepatori. eram curiosi, dar am vrut sa mai asteptam. ne-am "luat" de copii, si am facut totul impreuna, pe rand, cand am considerat ca trebuie. Scuza-ma ca te intreb, dar pe tine ce te retine sa iti incepi viata sexuala (in afara de ganduri)? Pt siguranta ta, poti sa iei anticonceptionale, sa folosesti si prezervativ si sa nici nu ejaculeze in tine. Asa nu cred ca ai mai avea ganduri alea...
Oricum, parerea mea: fa-o cand consideri tu ca esti pregatita, nu cand crede el sau anturajul tau.

Offline

 

#11 2007-01-27 09:08:28

sandu anca
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-07-07
Mesaje: 236

Re: NELAMURIRE

am si eu o problema. ieri trebuia sa iau pastila la ora 5 dupa masa si am uitat , am luat-o azi  de dimineata la ora 9 imi puteti spune daca e bine sau nu?


in fiecare zii sa ai curajul sa fii tu!

Offline

 

#12 2007-01-27 09:14:34

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: NELAMURIRE

anca au trecut 12 ore de cand trebuia sa le iei in mod normal, asa ca ai nevoie de protectie suplimentara pana inghiti 7 pastile

Offline

 

#13 2007-01-27 09:41:10

sandu anca
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-07-07
Mesaje: 236

Re: NELAMURIRE

merci mult , deci trebuie protectie suplimentara o saptamana. asa trebuie mereu sau dupa o perioada mai indelungata de timp in care iei pastilele si uiti una sa o iei la timp iti mai trebuie protectie suplimentara?


in fiecare zii sa ai curajul sa fii tu!

Offline

 

#14 2007-01-27 10:26:41

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: NELAMURIRE

de fiecare data cand iei pastila cu intarziere mai mare de 12 ore fata de ora normala la care trebuia sa o iei, ai nevoie de protectie suplimentara

Offline

 

#15 2007-01-27 18:16:47

casiana
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 14

Re: NELAMURIRE

Buna cj83cia.Da , nici el nu a mai avut pe nimeni inainte,suntem incepatori amandoi.Ce ma opreste sa-mi incep viata sexuala?Sincer,nu ma simt destul de matura.Desi suntem de ceva timp impreuna(1 an),vreau ca,cel caruia ii voi oferi "acest cadou" sa fie al meu si eu al lui toata viata.Desi avem planuri mari,si vrem sa ne casatorim,mai stiu ca oamenii sunt instabili si se pot razgandi.Asa ca vreau sa fiu sigura smile.Nu  stiu.....

Offline

 

#16 2007-01-28 01:03:37

cj83cia
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 107

Re: NELAMURIRE

Ti=-am spus, si noi am fost prieteni aproape 5 ani, ne simteam bine amandoi, faceam ce aveam de facut, dar fara strict dezvirginare, penetrare, etc. cand am fost sigura pe sentimentele mele si ca vreau sa facem pasul urmator, l-am facut. Comunicarea e f improtanta, si dc nici el nu a mai trecut prin asta, atunci e k si din partea lui. Dc te iubeste, eu zic ca nu e greu sa te astepte. Dc nu, inseamna ca nu e de tine. Tu ai mult mai mult de pierdut decat el, si dc nu vrea sa te inteleaga, e pb lui.
Nu te grabeste nimeni

Ultima oara a fost editat de cj83cia (2007-01-28 01:04:43)

Offline

 

#17 2007-01-28 10:14:13

sandu anca
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-07-07
Mesaje: 236

Re: NELAMURIRE

buna dimineata fetelor am o nelamurire.am fost zilele trecute la doctor si mi-a recomandat ceai verde impotriva constipatie ca eu am un tranzit foarte puturos si de aia ma si ingras.acum intrebarea mea este: ceaiul verde diminueaza efectul anticonceptionalelor sau le afecteaza in vreun fel?


in fiecare zii sa ai curajul sa fii tu!

Offline

 

#18 2007-01-28 10:19:44

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: NELAMURIRE

anca, ceaiul verde nu scade efectul anticonceptionalelor..sunt probleme doar atunci cand ai mai mult de 4 scaune moi pe zi (in cazu asta ai nevoie de protectie suplimentara 7 zile)

Offline

 

#19 2007-01-28 10:23:34

sandu anca
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-07-07
Mesaje: 236

Re: NELAMURIRE

merci frumos de raspuns dar nu cred ca o sa am mai mult de un scaun pe zii si ar fii excelent daca l-as avea si pe ala ca la mine e super nasol ies afara o data la 2-3 zile


in fiecare zii sa ai curajul sa fii tu!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.