homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-10


#172 2011-01-29 17:25:13

alice18
Membru
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna. Am si eu cateva nelamuriri...si temeri.
Am inceput o folie de Mircroginon acum 2 saptamani dar nu din prima zi de menstruatie ci cam la o sapt si ceva dupa. M-am protejat suplimentar 7 zile asa cum stiu ca se recomanda cand nu le incepi la timp cu exceptia unei seri in care a fost mai mult o joaca. Am avut o stare ciudata in ultima saptamana, nu suport mirosurile tari, am greturi. Initial mi-a fost teama ca as putea fi insarcinata insa aseara am avut o sangerare ciudata. Dupa calculele mele daca nu as fi luat pastilele ar fi trebuit sa-mi vina pe 31 (deci am banuit ca asta ar putea fi desi nu inteleg cum ca doar sunt pe pastile) insa nu mai am acum acea sangerare. A fost putin si mai mult asa usor maroniu ca spre sfarsitul menstruatiei. La mine de obicei in prima zi e destul de abundent. Acum nu stiu ce sa cred. Ce a fost cu sangerarea aia? Faptul ca am racit urat si am luat antibiotice a influentat cumva atat de mult incat sa-mi vina peste pastile?

Offline

 



#173 2011-02-02 20:57:02

ancadelia
Membru
Inregistrat: 2011-02-02
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna tuturor!! E prima oara cand scriu si sunt pe de o parte emotionata, pe de alta parte speriata din cauza sangerarilor si durerilor de burta pe care le am in ultimele 2 zile. Iau novinette de 2 ani si jumatate si pana acum nu am avut nici o problema cu ele, insa luna aceasta recunosc ca am fost foarte zapacita si stresata si am uitat sa iau cateva pastilute. Cand mi-am dat seama, deja imi aparuse sangerarea maronie si durerile de burta. Acum am luat pastilele uitate de 2 ori pe zi, ca sa recuperez si maine sunt la zi cu ele; problema e ca sangerarea e tot mai abundenta, in loc sa inceteze. Ce sa ma fac?? Sunt foarte ingrijorata, nu pot sa raman insarcinata acum. Stiu ca totul e din vina mea, insa sper sa existe o remediere a situatiei. Va rog sa ma sfatuiti sau sa va dati cu parerea in legatura cu problema mea, pentru ca sunt chiar disperata si nu stiu ce sa fac. Va multumesc mult

Offline

 

#174 2011-02-03 20:48:40

marilu
New member
Inregistrat: 2010-12-20
Mesaje: 20

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

ancadelia, nu mai lua 2 pastile pe zi, sunt hormoni nu se i-au asa, daca au trecut 36 ore intre pastile nu mai esti protejata, foloseste protectie suplimentara si citeste prospectul la ac.

Offline

 

#175 2011-02-07 01:19:54

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

luand doze hormonale duble si practic, intrerupte, ai creat un mic haos acolo si de-asta te trezesti cu spotting.. nu mai lua discontinuu pastilele ca iti faci mult rau. reorinteaza-te catre alte contraceptive daca nu iti aduci aminte sa le iei la timp.

Offline

 

#176 2011-03-16 22:27:50

IrinaBe
Membru
Inregistrat: 2011-03-16
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna. Am inceput sa iau anticonceptionale de vreo saptamana (YAZ) si am acele sangerari...despre spotting cred ca e vorba.. problema mea e ca am avut candida, am urmat tratament, am asteptat menstruatia, a venit, am inceput anticonceptionalele si acum trebuie sa merg sa mai fac o analiza sa vad daca mi-a trecut candida. Intrebarea e: spotting-ul afecteaza rezultatul analizei? logica mea spune ca da, numai ca vreau un raspuns sigur...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2011-03-22 06:50:00

Andrechi
New member
Inregistrat: 2006-10-09
Mesaje: 34

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna dimineata la toata lumea! as vrea sa ma lamuriti pe cat posibil cu o problema ce o intampin acum..iau AC Logest de ceva timp..pana acum totul a fost normal. insa luna aceasta dupa terminarea unei folii mi a venit mestruatia normal..insa am avut niste dureri ingrozitoare..am inceput urmatoarea folie normal..sunt la  a 4 a pilula din aceasta folie si inca nu mi s a oprit mestruatia.. am avut si chegulete de sange..si cu siguranta nu mi se va opri nici azi..pt k e destul de abundenata sangerarea...o sarcina este exclusa! imi puteti spune de la ce ar putea fi aceasta sangerare??

Offline

 

#178 2011-03-22 10:26:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

probabil o anexita, mergi si fa un control ginecologic si o echografie

Offline

 

#179 2011-03-28 19:54:51

dana93
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 80

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna, fetelor, am si eu o problema... Iau yasmin de 2 ani jumate, si astazi, dupa ce am alergat 35 de minute la banda, am avut o sangerare...Mentionez ca urmeaza sa iau sau a 5-a pastila din blister...E normal? Intr-adevar, m-am cam fortat la banda, sa fie asta?  Sau? Am avut tratament pe raceala, la inceputul lui martie, insa pastilele acelea nu interactioneaza cu yasmin, mi s-a zis p site... Mentionez ca iau si androcur, insa acum 3 zile am avut diaree, la 4 ore dupa androcur... pastilele le iau corect, mai putin androcur, il iau la 10, sau 11 dimineata

Offline

 

#180 2011-03-28 21:20:22

dana93
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 80

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

nu-mi raspunde si mie nimeni? sunt putin ingrijorata...va rog

Offline

 

#181 2011-03-29 08:44:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

cat de grava a fost diareea ? daca au fost mai mult de 4 scaune moi pe zi e posibil sa fi scazut protectia
daca nu, e doar o coincidenta, un mic spotting, se mai intampla

Offline

 

#182 2011-03-29 17:48:52

dana93
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 80

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

nu, a fost doar un scaun apos, dar recunosc, a fost cam mult...si inainte de el cu o ora am avut un scaun normal, E grav? Adica yasmin-ul s-a absorbit complet, ca l-am luat la 10 seara, si abia la la 3 dupa amiaza am avut scaunul...Cu Androcuru mi-e frica... scaunul a fost cam apos, la un moment dat.. mentionez ca in urma cu o saptamana si 3 zile, am avut contact neprotejat, iar el s-a dat drumul, adica cu 6 zile inainte de diaree...Mi-e frica

Ultima oara a fost editat de dana93 (2011-03-29 18:08:28)

Offline

 

#183 2011-03-29 18:10:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

atunci nu ai motive de ingrijorare, zic eu

Offline

 

#184 2011-03-29 18:22:20

dana93
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 80

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

crezi?, adica mi-e frica, ca l-am lasat pe el sa-si dea drumul... si scaunul ala a fost destul de mult...dar a fost doar unul moale... si l-am avut in a doua zi de administrare a pilulei...oricum, imi cer scuze daca va stresez in halul asta, o sa fac totusi un test, peste o sapt, doua . Multumesc

Offline

 

#185 2011-04-07 16:32:46

dee_dee_ena
Membru
Inregistrat: 2011-04-07
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna.sunt noua pe acest forum...eu i-au anticonceptionale marvelon 21 cam de un an de zile....acum 3 luni am luat marvelon 28 pt ca nu am gasit 21...asta timp de 2 luni...luna aceasta am luat din nou marvelon 21 pt ca nu am mai gasit 28.in cursul zile in care a trbuit sa i-au pastila nr 15 din folie mi-a aparut o sangerare ce a durat in jur de o sapt...destul de abundenta....azi am terminat pastilele si sunt la prima zi de pauza insa si acum mai am o scurgere maronie insa nu atat de abundenta cum au fost....va rog daca puteti sa imi dati si mie un sfat...multumesc mult

Offline

 

#186 2011-04-18 10:49:35

dcdock
New member
Inregistrat: 2010-08-24
Mesaje: 11

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna ziua,
Am inceout sa iau Novynette de 2 saptamani. Ma simt bine cu ele, doar ca eu cred ca am acel pacatos spotting. Si am o intrebare legata de asta. Pot fii mici dureri de burta de la spotting? Si nu mi se pare neaaparat prea maronie culoarea lui, e musai sa fie maroniu, sau poate fii si mai rosiatic?
O zi buna va doresc


Behind every successful woman... is a substantial amount of coffee.

Offline

 

#187 2011-06-07 21:13:56

Miky12345
New member
Inregistrat: 2011-06-05
Mesaje: 9

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

eu am unit cele 2 blistere de anticonceptionale yaz ptr ca am gresit administrarea unei pastile din saptamana 15-24 si mi-a fost recomandat sa termin pilulele roz sa sar peste vitamine si sa continui cu urmatorul blister . Luna asta stiu ca nu imi vine.. dar am niste scurgeri maronii-rosiatice si am niste dureri de burta precum as fi pe stop ma tin de ceva timp sunt deja la jumatatea celui de-al 2-lea blister,e normal?

Offline

 

#188 2011-07-02 14:36:30

ramona19812711
Membru
Inregistrat: 2011-07-02
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna ,am si eu o problema !!! De vreo 9 luni iau anticonceptionale.Am inceput cu MARVELON, nu am avut probleme. in luna aprilei si mai am luat JANINE, pt ca nu am mai gasit MARVELON. La fel si cu ele,nici o problema. Acum mai am vreo 7 zille pana trebuie sa fac pauza,dar mi-a venit menstra de o saptamana. Nu e spoot...Ce am observat e ca , este mai abundenta decat pana acum. E la fel ca atunci cand nu luat anticonceptionale. Si nu mai trece. e deja a 6 zi. va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Nu am uitat nici o pastila...
multumesc

Offline

 

#189 2011-07-11 18:20:43

dydyna
New member
Inregistrat: 2011-07-11
Mesaje: 7

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna. am si eu o problema...nu am pe cine sa intreb pt ca imi e km...rusine.,folosesc jeanine de 2 luni...nu stiu si nu inteleg de ce in timpul actului sexual cand el s-a terminat in mine,sperma incepe sa curga pur si simplu afara? why??? va rog raspundeti-mi sad

Offline

 

#190 2011-07-11 23:49:07

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Datorita fortei gravitationale,e normal sa curga..si nu trebuie sa-ti fie rusine,e ceva normal..


pc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.