homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-13


#229 2014-01-13 18:33:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

e spotting, nu e neaparat ceva anormal, dar daca se intampla mai multe luni la rand e cazul sa schimbi pastilele

Offline

 



#230 2014-01-15 11:46:07

jojo_0206
New member
Inregistrat: 2007-04-22
Mesaje: 67

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

S-a mai intamplat si in urma cu 2-3 luni...stiu ca Microgynon este un contraceptiv care are in componenta un numar redus de hormoni...acum nu stiu daca ar fi cazul sa le mai schimb pentru 3-4 luni, pentru ca oricum vreau sa le intrerup, ca sa fac un bebe. smile  Multumesc pt raspuns.

Offline

 

#231 2015-08-26 13:21:13

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna fetelor... iau Logest de 2 ani de zile. Lunea trecuta am luat 3 zile Nolicin pentru ca mergeam prea des la baie si ma durea, am stat desculta afara cu o zi inainte si am racit. Marti mi-a venit ciclul. Eram in pauza de AC deci antibioticul nu avea ce sa afecteze. In schimb azi, e a 9-a zi de ciclu si am o scurgere maronie (foarte putina) dar si durere de burta gen pe ciclu...nu tare deranjanta dar exista. Credeti ca e spotting? Va disparea? E necesar sa merg la un control? Sau sa mai astept cateva zile? Contact sexual a existat in pauza inainte de menstra, neprotejat...dar nu cred ca are legatura. Mentionez ca trec printr-o perioada foarte stresanta la locul de munca. Nu stiu daca ar avea si stresul legatura.

Astept raspunsul vostru. Multumesc!

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2015-08-26 13:23:45)

Offline

 

#232 2015-08-26 13:26:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

pare a fi spotting, nu cred ca are legatura nici cu antibioticul, nici cu stress-ul... se mai intampla cand iei pastile
daca se repeta si luna viitoare s-ar putea sa fii nevoita sa le schimbi

Offline

 

#233 2015-08-26 13:30:31

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Multumesc mult pentru raspunsul rapiiiid!!!

Le iau de 2 ani si imi erau asa de bune... inainte luasem Diane35 si aveam niste dureri de sani groaznice. Nu m-am ingrasat de la ele, erau perfecte pt mine. Daca e spotting cam cate zile ar dura? Sa stiu aproximativ pe cand sa fac programare sapt viitoare in caz ca nu trece. Am uitat sa mentionez ca am avut chisturi mari inainte sa le iau... Cand am renuntat la Diane am facut o pauza intre ele si Logest si am avut o scurgere maro uraaata de tot de la chisturi, asa mi-a spus ginecologul. Dar de 2 ani nu mai am nicio problema...pana azi...

Apropo...din ce am citit eu nu ar trebui sa ma doara burta daca ar fi spotting? Chiar acum am fost la baie, inca exista, si burta parca tot mai tare ma doare sad

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2015-08-26 13:36:30)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2015-08-26 14:21:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

depinde de la o persoana la alta
nu e normal sa te doara prea tare, mergi si la medic eventual sa nu ai vreo anexita, ceva

Offline

 

#235 2015-08-26 16:34:39

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Anexita din ce am citit eu sa poate transmite? Sau cum apare ca sunt tare in ceata? Scurgerea e foarte putina si durerea de burta e 10% fata de cat ma doare pe mine cand sunt la ciclu. Ultima oara cand am avut scurgere de genul acesta, am fost la ginecolog si era din cauza chisturilor, dar nu luam AC in luna aceea, fix facusem pauza. Sunt foarte stresata si ingrijorata. Contact sexual poate sa existe? Cu prezervativ banuiesc...ca fara nu va vrea el in situatia asa grater((((

Offline

 

#236 2015-08-26 16:39:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

nu ai de ce sa te stresezi, daca nu ai dureri mai probabil e sa fie spotting... ai putina rabdare
anexita e o inflamatie a ovarelor si trompelor, nu e neaparat sa fie provocata de ceva transmisibil sexual
poti avea si contact sexual

Offline

 

#237 2015-08-26 16:54:44

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Probabil job-ul e cauza principala a stresului meu si a mai aparut si aceasta problema. Pot sa tot vreau eu contact sexual, ca nu va vrea el cu scurgerea respectiva...banuiesc ca e deranjanta pt el...


Aaaaaaa...am uitat sa mentionez ca am inceput de o saptamana sa beau CROM pentru scaderea poftei de dulce... Ar avea acesta vreo influenta?

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2015-08-26 17:03:22)

Offline

 

#238 2015-08-27 09:47:25

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Fetele, am fost azi la farmacie... si mi-au spus urmatoarele:

- spotting nu poate sa fie, deoarece iau deja AC de multa vreme si acesta apare doar la inceput
- chisturi nu pot fi pentru ca se absorb de la AC
- ea zice ca ar fi raceala aceea. Am luat doar 3 zile jumatate antibioticul si zice ea ca nu ar fi suficient si nu ar fi fost tratata si de acolo ar fi scurgerea asta.

Mi-a recomandat sa iau Ibuprofen sau orice alt antiinflamator... Credeti voi ca ar trece de la asta? De doctor nu dau decat pe saptamana viitoare marti probabil...
Ce sa fac? sad

Offline

 

#239 2015-08-27 09:54:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

faptul ca nu apare spotting cand iei AC de mai mult timp e o prostie, punct
cum sa iei pastile asa aiurea ?

Offline

 

#240 2015-08-27 10:04:18

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Asa mi-a recomandat... ori sa reiau Nolicinul sau Norfloxacin pentru raceala. I-am spus ca nu vreau sa iau antibiotic peste AC, si asa am scurgerea asta... Atunci a zis sa iau Ibuprofen, Adalgin orice antiinflamator, ca e raceala si imi sunt probabil inflamate ovarele si de acolo ar fi scurgerea...

M-a bagat mai rau in ceata si acum sunt mai ingrijorata...

Acum mi-am amintit ca anul trecut in august am fost tot asa pentru o raceala... ma durea rau burta...dar nu exista scurgere maronie ca acum, doar simpla dar mai abundenta. Acum nu e abundenta deloc doar mici picaturi. Daca atunci asa s-a manifestat raceala, acum de ce ar fi total altfel (cantitativ si culoare)? Pana marti e mult si doar atunci ma pot programa... Sa iau Nolicin de capul meu again dar sa fac tratamentul 7 zile?

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2015-08-27 11:28:57)

Offline

 

#241 2015-08-27 11:39:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

eu zic sa astepti pana ajungi la medic, nu se intampla nimic pana marti

Offline

 

#242 2015-08-31 09:43:50

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Fetele, revin cu noutati... culoarea se tot deschide, era deja un maroniu deschis amestecat cu alb ultima oara cand a curs. Sambata am facut-o cu prezervativ...si mi-a curs ceva muuult dar albicios. De atunci....pauza...dar pauza totala...niciun strop de secretie de imediat 2 zile. Nu imi dau seama daca mai e colorata sau nu... Ce ziceti sa merg maine la doctor? Ar trebui sa imi fac azi programare...dar daca nu curge nimic, nu am idee ce sa fac. Burta nu ma doare deloc... Deci incep sa exclud si varianta de raceala, nu? Nu se oprea durerea si scurgerea asa brusc daca era raceala, zic eu... sa fi fost spotting?


Din pacate, scurgerea exista...acum am observat...e foarte putina dar e maronie... in cazul asta mai poate fi spotting daca deja e de o saptamana? Mai am vreo speranta ca trece de la sine sau directia doctor? sad

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2015-08-31 14:40:44)

Offline

 

#243 2015-09-07 18:46:55

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Fetelor revin cu noutati. Am fost saptamana trecuta la control, anexita. Mi-a dat antiinflamator si nospa. Bun, azi am mers dupa rezultatul probei de secretie. Ghiciti ce? Doctorul e de garda... si nu am fost anuntata sa nu merg. Bun, am cerut o copie dupa analize si scrie asa: frecvente celule epiteliale, frecvente leucocite, multe filamente de Candida. Adica pe limba mea e Candida si atat?

Doctorul il gasesc din nou doar miercuri... Ce sa fac? Sa cer la farmacie medicamente pentru asa ceva?

Si mareaaaa intrebare... Prietenul meu are daca am si eu? Sex doar neprotejat facem dar eu am cautat pe net si scria ca daca la ei nu se manifesta, atunci nici nu au... Ce parere aveti?

Offline

 

#244 2015-09-08 09:27:10

daenarys
Vizitator

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

ramona,da ai candida.eu as astepta sa vorbesc cu medicul sa imi dea un tratament.de cele mai multe ori nu e nevoie de nimic pt partener dar la fel vezi ce te sfatuieste si medicul

 

#245 2015-09-09 19:55:05

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

fetelor, iau de vreo 5 luni Belara, la recomandarea medicului ginecoloc. Si luna trecuta si luna aceasta am avut vreo 2 zile in care am avut un usor spotting (f putin). Sa fie nevoie oare sa schimb pastilele daca se repeta si luna viitoare?


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#246 2015-09-10 09:13:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Posibil, da. Vezi cum e si luna asta.

Offline

 

#247 2015-09-21 10:29:48

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14
Mesaje: 37

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Fetelor nu scap de probleme... am luat tratamentul pentru anexita...mi-a venit ciclul si ieri am fost sa imi iau ovulele sa incep tratamentul pentru candida. Farmacista a fost socata ca mi-a dat doctorul 3 medicamente doar Omicral... mi-a aratat prospectul unde scrie 2 pastile pe zi timp de minim 3 zile... Bun, am luat 10 pastile, fac tratamentul 5 zile. Doctorul mi-a prescris Polygynax pentru candida si farmacista a spus ca sunt slabe si nu imi va trece, mai bine iau Macmiror ca sunt mult mai bune... Ok, am luat Macmiror, aseara primul ovul... Azi ma doare burta zici ca as fi la ciclu... E de la ovule? Trece? Am facut gresit ca am ascultat farmacista si nu doctorul? Pe ambele prospecte scrie ca e pt Candida... acuma care ce substante are nu ma pricep, dar am considerat ca farmacista stie mai bine... Sa nu le mai iau? Ce sa fac? Am luat acum un No-Spa pt durere...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.