homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele interactioneaza cu....?-62


#1160 2010-03-05 20:03:03

Kati
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 149

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Bună seara!

P?nă la urmă Cal-C-Vita interacționează cu Ac?
Știe cineva sigur-sigur? big_smile

Scuzați paranoia și mulțumesc!

Offline

 



#1161 2010-03-05 20:08:47

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Nu interactioneaza ca doar nu-i antibiotic

Offline

 

#1162 2010-03-05 20:11:48

Kati
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 149

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Mulțumesc Piie, atunci să-mi iau liniștită pastilele smile
efervescente.

Seară bună!

Offline

 

#1163 2010-03-05 23:00:37

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

nu stiu daca s`a mai intrebat, nu pot sa caut prin atatea pagini big_smile dar.... daca am fumat luna asta...scade eficienta Ac..? sau pur si simplu s`ar putea intampla niste...chestii nasoale lol in corpul meu dar protectia sa ramana? :-/
auzisem ca ar fi "bine" sa nu fumez in timp ce iau Ac, dar nu neap "obligatoriu".
deci?smile


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#1164 2010-03-05 23:07:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

fumatul nu scade efectul anticonceptionalelor
dar daca fumezi, iei ac si ai peste 35 de ani pot aparea probleme

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2010-03-05 23:18:54

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

a, deci numai peste 35 de ani ? smile
inseamna ca din punctul asta de vedere, pot fuma linistita:))
oricum... tnx puss


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

#1166 2010-03-05 23:44:26

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

camysh a scris:

fumatul nu scade efectul anticonceptionalelor
dar daca fumezi, iei ac si ai peste 35 de ani pot aparea probleme

de unde stii chestia asta cu 35 de ani? eu una nu stiu, de asta te intreb, riscul e cam la fel in principiu la orice varsta, sau daca e mai mare la o varsta mai mare nu inteleg de ce 35, asa ca m-ai facut curioasa smile

in alta ordine de idei, iata ca am si eu o intrebare smile fara sa fiu rautactioasa sau rauvoitoare, dar pur si simplu nu am vazut pana acum o cutie de anti conceptionale, asa ca intreb - nu scrie pe prospect de eventualele interactiuni, ca doar nici nu sunt asa multe? presupun ca nu, odata ce sunt atatea nelamuriri, iar daca nu scrie nu inteleg de ce..

Offline

 

#1167 2010-03-06 00:49:12

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

ba scrie moksha. tot in prospect scrie si de fumatul dupa 35 de ani. citez : "Fumatul creste riscul aparitiei de boli vasculare, care creste odata cu varsta. Riscul acesta este ceva mai mare la femeile ce folosesc anticonceptionale cu continut estrogen, decat la cele care nu folosesc. Femeile ce depasesc varsta de 35 de ani, trebuie, prin urmare, sa intrerupa fumatul daca doresc sa foloseasca acest preparat." (prospect Marvelon21).

Offline

 

#1168 2010-03-06 01:02:55

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Alex2 a scris:

ba scrie moksha. tot in prospect scrie si de fumatul dupa 35 de ani. citez : "Fumatul creste riscul aparitiei de boli vasculare, care creste odata cu varsta. Riscul acesta este ceva mai mare la femeile ce folosesc anticonceptionale cu continut estrogen, decat la cele care nu folosesc. Femeile ce depasesc varsta de 35 de ani, trebuie, prin urmare, sa intrerupa fumatul daca doresc sa foloseasca acest preparat." (prospect Marvelon21).

oki, thanx. dar tot nu imi dau seama cum au pus ei aceasta limita la 35 de ani, din toate punctele de varsta, dar probabil e vorba de studii si statistica, am invatat ceva nou smile

ps. independent de acest lucru, am vazut personal - si sunt doar studenta - 5 (cinci) cazuri de fete sub 23 de ani care au facut tromboze venoase in primele luni de la inceperea administrarii ac, si cred ca am vazut 5 doar pentru ca am stat doar 3 luni in clinica respectiva. eu cred, cu tot ce scrie pe prospect, ca e de dorit sa nu se fumeze. niciodata smile dar in principiu, cum am zis deja, in sarcina si daca se iau anti conceptionale. totusi, daca asa scrie pe prospect, inseamna ca asa e, din punct de vedere statistic si al testelor facute.

Offline

 

#1169 2010-03-06 08:10:05

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

exact, moksha, scrie pe prospect faza cu fumatul peste 35 de ani


ex. din prospectul Microgynon:
sunt trecute si contraindicatii: Microgynon 21 sau 28 nu va fi administrat in cazul unei sarcini, in tulburari grave hepatice, in antecedente de tromboza venoasa sau arteriala sau o simptomatologie ce presupune o astfel de patologie tromboembolica, in cancer mamar si uterin (chiar tratat), hipertensiune arteriala, tulburari metabolice, diabet zaharat grav, otoscleroza si altele. Femeile ce utilizeaza medicamentul, in special dupa 30 de ani vor evita fumatul. Administrarea produsului va fi intrerupta in caz de aparitie a cefaleei, a unor tulburari de vedere, de auz sau a unei simptomatologii care indica fenomene patologice vasculare inflamatorii sau trombotice, si altele.

si interactiuni: Medicul trebuie informat asupra altor medicamente pe care pacienta le utilizeaza concomitent cu Microgynon 21, -28 pentru ca unele din acestea ca: barbiturice, rifampicina, ampicilina si unele antiepileptice pot reduce efectul sau contraceptiv. De asemenea se pot modifica necesitatile referitoare la medicatia antidiabetica. Nota: Dupa oprirea administrarii contraceptivului Microgynon 21, -28 ovarele isi reiau de regula rapid si integral functionalitatea, si ca atare, reapare posibilitatea instalarii normale a unei sarcini.

in plus, daca acele fete ar fi luat anticonceptionalele in urma unui consult medical poate nu ar fi ajuns la tromboza... (sau poate a fost vina medicului, nu stiu). oricum, medicul trebuie sa-ti puna un set de intrebari despre tine si cei din familie pt a-ti face un istoric medical inainte de a-ti prescrie ceva.

Offline

 

#1170 2010-03-06 15:43:11

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

camysh a scris:

exact, moksha, scrie pe prospect faza cu fumatul peste 35 de ani


ex. din prospectul Microgynon:
sunt trecute si contraindicatii: Microgynon 21 sau 28 nu va fi administrat in cazul unei sarcini, in tulburari grave hepatice, in antecedente de tromboza venoasa sau arteriala sau o simptomatologie ce presupune o astfel de patologie tromboembolica, in cancer mamar si uterin (chiar tratat), hipertensiune arteriala, tulburari metabolice, diabet zaharat grav, otoscleroza si altele. Femeile ce utilizeaza medicamentul, in special dupa 30 de ani vor evita fumatul. Administrarea produsului va fi intrerupta in caz de aparitie a cefaleei, a unor tulburari de vedere, de auz sau a unei simptomatologii care indica fenomene patologice vasculare inflamatorii sau trombotice, si altele.

si interactiuni: Medicul trebuie informat asupra altor medicamente pe care pacienta le utilizeaza concomitent cu Microgynon 21, -28 pentru ca unele din acestea ca: barbiturice, rifampicina, ampicilina si unele antiepileptice pot reduce efectul sau contraceptiv. De asemenea se pot modifica necesitatile referitoare la medicatia antidiabetica. Nota: Dupa oprirea administrarii contraceptivului Microgynon 21, -28 ovarele isi reiau de regula rapid si integral functionalitatea, si ca atare, reapare posibilitatea instalarii normale a unei sarcini.

in plus, daca acele fete ar fi luat anticonceptionalele in urma unui consult medical poate nu ar fi ajuns la tromboza... (sau poate a fost vina medicului, nu stiu). oricum, medicul trebuie sa-ti puna un set de intrebari despre tine si cei din familie pt a-ti face un istoric medical inainte de a-ti prescrie ceva.

Vezi, scrie in special smile , nu neaparat fix varsta, mi se parea ciudata delimitarea asta. Plus daca e sa elimini toate contraindicatiile, pana la urma te hotarasti sa le lasi. De asta o persoana ca mine, destul de ipohondra, si care a citit destul de multe despre efectele adverse nu poate sa apeleze la anti conceptionale smile

Toate pacientele au luat pastilele dupa consult la ginecolog, dar toate fumau....e greu sa iti dai seama de predispozitia asta fara niste analize mai complexe, asa ca nu stiu a cui a fost vina, dar e clar ca nu ar fi trebuit sa fumeze, asa ca ma simt datoare sa transmit mesajul asta cui vrea sa il asculte. Am auzit de cazuri si mai grave, cu tromboze la nivel cerebral, dar cu siguranta au fost mai multi factori implicati decat doar fumatul, asa ca practic pe acelea le incadrez la ghinion smile

Mersi de raspuns.

Offline

 

#1171 2010-03-06 16:56:02

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

intrebare de siguranta smile
aseara pe la ora 21 am luat ultima pastiluta din folie, azi fiind prima zi de pauza. Am inceput sa iau Zinnat 500. Antibiotic . E ok? sau trebuie sa ma protejez?

Offline

 

#1172 2010-03-06 16:58:56

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Ai inceput sa iei antibioticul de azi ? E ok, nu e nicio problema.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1173 2010-03-06 17:02:34

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

da de acum o ora
am amigdalita pultacee urata de tot

Offline

 

#1174 2010-03-06 17:03:18

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Nu-i nicio problema, stai linistita. Multa sanatate !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1175 2010-03-06 17:05:14

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

puss mersi kdeea !
asa stiam si eu, dar parca sunt mai sigura cand imi mai confirma cineva !  big_smile

Offline

 

#1176 2010-03-06 17:20:09

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Pentru putin puss


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#1177 2010-03-12 19:16:08

MissM
New member
Inregistrat: 2009-02-17
Mesaje: 17

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

Buna fetelor! Din cate am aflat,grapefruitul interactioneaza cu yasmin.Astazi am fost la o prietena si mi-a oferit un pahar de suc de la tymbark,iar dupa ce am baut doua guri,mi-am dat seama ca e de grapefruit si m-am oprit.Sunt in ultima zi de pauza,iar maine urmeaza sa incep un nou blister.Intrebarea mea este: care sunt (daca sunt)  consecintele celor doua guri de suc asupra protectiei oferite de pilula? adica daca voi avea un contact sexual,trebuie sa ma protejez suplimentar 7 zile?
De asemenea,sunt curioasa de ce tocmai fructul asta interactioneaza cu ac:) Doar din pura curiozitate!
Mersi anticipat pt raspuns(uri)!puss

Offline

 

#1178 2010-03-12 19:21:12

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: anticonceptionalele interactioneaza cu....?

nu e nevoie de nicio zi de protectie suplimentara. asa este, greful interactioneaza, dar cele 2 guri de tymbark nu reprezinta niciun pericol in primul rand ca nu e 100% natural si in al doilea rand cantitatea pe care ai baut-o e infima. deci esti ok smile
sincer, nu stiu sa iti raspund la intrebarea de ce tocmai greful interactioneaza. dar e bine sa ne ferim de el si de ceaiul de sunatoare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.