homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A avut cineva efecte secundare de la logest?


#1 2007-01-27 23:00:32

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

a avut cineva efecte secundare de la logest?

salut! vreau sa va spun ca iau Logest de vreo 7 luni si este, in sfarsit, primul anticonceptional pe care suport sa-l iau de atata vreme. am incercat pana acum, sub supravegherea medicului, marvelon (de la care mi-au crescut sanii, dar m-am ingrasat si aveam migrene), laurina (de la care ma durea capul non-stop si cate o saptamana si eram prietena cu crizele de nervi si depresiile), am incercat si mercilon (care mi-a dat o grozava pofta de mancare, le-am aruncat pe geam intr-un final) apoi, ca sa pun capac am incercat diane 35 de la care, efectiv mi s-a facut rau, am ametit, am avut ca ceva in genul unei crize de spasmofilie..  vreo 5 zile la rand pana ce le-am intrerupt si m-am ales cu o mare dereglare hormonala.
   Acum, de la logest, nu pot spune ca mi-a fost asa rau, insa am observat ca am pielea si parut mult mult mai uscate, imi crapa unghiile si sunt irascibila, plangacioasa, mi se umfla rau picioarele, am luat ceva celuluita (fara sa iau in greutate insa) si nu mai simt ca sunt normala pentru ca am foarte multi nervi fara un motiv anume.
    O ROG MULT DE TOT PE DOCTORESSA sa-mi spuna daca e normal asa ceva.

Offline

 



#2 2007-01-28 12:51:22

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: a avut cineva efecte secundare de la logest?

eu am luat f mult timp logest...si efecte secundare nu am avut deloc de la ele...se poate sa mi fi scazut putin libidoul pe durata administrarii lor dar in rest e ok

s ar putea sa nu tolerezi tu bine nici un anticonceptional...mai sunt astfel de persoane


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#3 2007-01-29 14:58:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: a avut cineva efecte secundare de la logest?

Deea Ionescu....nu e prea bine. Petii apa, e evident, de aia ti se umfla picioarele...Eu le-as schimba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-01-30 10:37:40

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

Re: a avut cineva efecte secundare de la logest?

si medicul meu a incercat sa mi le schimbe, dar nu mai are cu ce pentru ca Logestul l-am tolerat cel mai bine. IN rest, cum am mai zis nu a mers nici cu marvelon, mercilon, laurina, diane 35 si... am avut si hepatita, iar toate bolile de care scrie in prospect ca nu e bine sa fi existat in familie, la mine au existat la parinti/bunici (multe comotii cerebrale, boli de inima, diabet etc)...
   de mentionat ca eu sunt o persoana activa, care face si sport si totusi, de la orice anticonceptional fac celulita, ma umflu, fara sa fiu mai grea pe cantar.
   Inseamna ca eu nu pot lua anticonceptionale, chiar daca trebuie (pt ca am avut ovarul drept polichistic), de vreme ce toate imi fac rau.
   Doctoresse, sunteti o eroina de vreme ce aveti rabdare cu toate discutiile astea, pupici!

Offline

 

#5 2007-01-30 12:13:58

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: a avut cineva efecte secundare de la logest?

pai inca nu le ai incercat pe toate de pe piata...


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-30 14:36:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: a avut cineva efecte secundare de la logest?

Deea, mai sunt variante, cum ar fi Yasmin....in plus, orice retentie de apa se vede la cintar. Daca tu nu iei in greutate, altul e motivul pentru care te umfli. O pauza de contraceptive cu niste dozari hormonale ar putea sa furnizeze raspunsurile cautate. Ia mergi tu la un endocrinolog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-01-30 18:27:43

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

Re: a avut cineva efecte secundare de la logest?

va multumesc pentru raspuns! vi merge negresit, desi nu prea stiu in ce ar consta o consultatie si eventuale analize

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.