homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Karissa-reactii adverse?


#1 2007-01-31 11:43:32

Rocsana
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 12

Karissa-reactii adverse?

Salut! Am inceput sa iau anticonceptionale Karissa la recomandarea medicului. Acu 2 zile am luat prima pastiluta. Simptome azi dimineata: greata si varsaturi(de vreo 4 ori), asta dupa ce ieri imi venea rau de cate ori auzeam cuvantul mancare si in plus mai si ametesc.. Vreau sa stiu daca e ceva normal, tinand cont de faptul ca e prima data cand iau anticonceptionale, iar reactiile adverse au aparut inca de la prima pastiluta?

Offline

 



#2 2007-01-31 12:18:19

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Karissa-reactii adverse?

si eu iat tot karissa asa mi-a fost si mie rau in prima luna am avut ameteli si greturi am si vomat dar la mine au aparat cam pe la pastila cu nr. 5 sau 6.in primele 3 luni poat aparea astfel de reactii,daca persista si dupa primele 3 luni atunci trebuie sa vb. cu doctorul si sa le schimbi.iar daca ai vomat in primele 4 ore dupa ce ai luat pastila exista sansa ca ea sa nu se fi absorbit asa ca trebuie luata alta in loc.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3 2007-01-31 12:50:03

Rocsana
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 12

Re: Karissa-reactii adverse?

pastila am luat-o pe la ora 22 aseara, si mi-a venit rau dimineata pe la 6. iar de la 6 pana pe la 8 tot asa am tinut-o. de varsat nu am varsat mult ca probabil nu mai aveam nimic in stomac. asa ca ma gandesc ca s-o fi absorbit.. faza cea mai nasoala e ca nu pot sa merg la lucru ..si ma plicti acasa smile

Offline

 

#4 2007-01-31 13:03:43

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Karissa-reactii adverse?

si eu tot la 22 o iau,si stai linistita s-a absorbit,iar starile de ra or sa treaca am avut 2-3 zile in care abia am putut sa ma ridic din pat,dar au trecut important e sa rezisti la folia cu nr.2 o sa fie cu mult mai bine o sa vezi


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2007-01-31 13:07:10

Rocsana
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 12

Re: Karissa-reactii adverse?

Merci mult de raspunsuri.o zi placuta in continuare.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-31 13:40:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Karissa-reactii adverse?

Rocsana, daca ti-e atit de ingrozitor de rau nu e deloc normal. Mergi inapoi la medic si spune-i....alta e solutia contraceptiva pentru tine(alte pastile adica)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-01-31 14:46:32

Rocsana
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 12

Re: Karissa-reactii adverse?

Nu e ingrozitor de rau...acum nu mai am nimic...de fapt dupa ce am mancat dimineata nu am mai avut nimic. Astept sa vad daca maine dimineata simptomele vor fi aceleasi ma duc la medic. M-a avertizat ca e posibil sa apara astfel de simptome, dar vor fi doar la inceput pana se obisnuieste organismul... eu ma asteptam sa fie cam dupa 1 saptamana nu chiar din prima zi... Multumesc mult. Crezi ca ar trebui sa merg azi?

Offline

 

#8 2007-01-31 14:57:09

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Karissa-reactii adverse?

dar si mie mi-a fost 2-3 zile destul de rau,presupun ca daca acum totlu e k nu trebuie sa le schimb?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2007-01-31 16:06:14

afrodita
Membru
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 1

Re: Karissa-reactii adverse?

Buna. Ma numesc Afrodita si as vrea sa aflu si eu cateva lucruri despre Karissa.
Eu am nascut in urma cu un an jumate si acum am fost la medic sa iau anticonceptionale si datorita faptului ca inainte de sracina luam Marvelon si m-am ingrasat foarte mult, acum mi s-a recomandat Karissa care cika contine minimum de hormoni.
Am auzit de la cineva ca anticonceptionalele cu cel mai mic procentaj de hormoni au o incidenta foarte mare si ai mai multe sanse sa ramai insarcinata. Medicul nu mi-a spus nimik de chestia asta. Este adevarat????

Si inca o intrebare: daca am inceput luna asta sa iau anticonceptionale dupa cat timp pot sa fac sex neprotejat, ca nu mai imi aduc aminte cum era????

Offline

 

#10 2007-01-31 16:17:43

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Karissa-reactii adverse?

afrodita, toate anticonceptionalele au o marja de eroare de 0.01% si cele care raman insarcinate peste pastile raman exclusiv datorita administrarii incorecte sau pentru ca nu se protejeaza suplimentar in anumite situatii. asadar, ia-le cu incredere.
daca incepi folia in prima zi a menstruatiei, esti protejata de atunci. daca o incepi in oricare alta zi ai nevoie de protectie suplimentara pana inghii 7 pastile (adica 7 zile).


Nobody home

Offline

 

#11 2007-01-31 16:28:26

Rocsana
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 12

Re: Karissa-reactii adverse?

Tocmai am vorbit cu medicul meu (ca nu am liniste) si mi-a spus ca e normal sa existe astfel de simptome la inceput si pe parcurs se vor diminua si nu voi mai avea nimic. Si sincer ..am incredere in el ca e unul din cei mai buni medici ginecologi din Timisoara.  Cat despre cat de sigure sunt anticonceptionalele ca metoda contraceptiva... poti fi linistita atata timp cat le iei la recomandarea medicului si cand trebuie.  Eu una nu am auzit de cazuri in care sa fi ramas insarcinata in acelasi timp in care lua anticonceptionale. dar.... nimic nu e imposibil..

Offline

 

#12 2007-01-31 16:32:40

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Karissa-reactii adverse?

rocsana, te rog, trece-i numele si datele de contact (unde poate fi gasit si evetual un nr de tel) aici: http://forum.anticonceptionale.ro/viewtopic.php?id=1742
stiu ca era cineva care cauta un medic in timisoara, dar nu mai stiu daca a si gasit.


Nobody home

Offline

 

#13 2007-02-04 12:53:46

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: Karissa-reactii adverse?

eu iau karissa de 3 luni si nu mi-a fost rau pana acuma absolut deloc...poate un pic predispusa la depresie big_smile...am si eu o intrebare :dupa ce termini folia in alea 7 zile esti protejata nu ?:dchiar daca nu esti pe stop nu?ah chiar si e normal sa termini folia si sa nu iti vina?ca eu am intrebat-o pe doctora ce fac in cazul asta si at cand tre sa iau prima pastila din folia urmatoare si sunt inca pe stop ca nu mi-a venit at cand am luat ultima pastilutza din folia trecuta si cica"sa gandim pozitiv ca nu o sa se intample asta"si mai mai sa imi dea si una.big_smile n-am mai intrebat-o nika ce sa o mai intreb....?


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#14 2007-02-04 13:05:06

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Karissa-reactii adverse?

esti protejata si an alea 7 zile daca le-ai luat corect.
se poate sa nu vina in perioada de pauza, dar cata vreme vine, macar 1 picatura, e ok.


Nobody home

Offline

 

#15 2007-02-04 13:08:04

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: Karissa-reactii adverse?

pai corect le-am luat...si ce mai e ciudat e ca inainte ma dureau sanii rau cu o saptamana inainte sa imi vina.acum nika ..nustiu


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#16 2007-02-04 14:18:09

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Karissa-reactii adverse?

pana acum in a cata zi de pauza iti venea?si pe mine la primelle trei folii m-au durut sanii dar cred ca unde cresteau.eu am terminat folia a 4a aseara si peste cateva zile trebuie sa imi vina,a si pe mine ma dor usor sanii acum cu timpul eu cred ca durerile astea or sa dipara


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2007-02-04 23:08:05

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: Karissa-reactii adverse?

pai cam a patra zi daca nu ma insel...nush ca bebe tine calendarul big_smile


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#18 2007-02-06 17:37:44

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Karissa-reactii adverse?

nici una nici alta. gravitatia e de vina.


Nobody home

Offline

 

#19 2007-02-06 17:39:22

joy
New member
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 35

Re: Karissa-reactii adverse?

adica?... si cand vine vorba de un bebe?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.