homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina dupa un avort spontan


#1 2007-01-31 12:49:12

Unica
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-05-05
Mesaje: 22

Sarcina dupa un avort spontan

Buna! Revin cu rugamintea sa ma ajutati cu niste sfaturi...
Pe 4 decembrie = 1 zi CM
Pe 2 ianuarie = 1 zi CM
Pe 8 ianuarie - descopar ca sunt insarcinata in urma unui test Barza facut seara si ajung la urgenta pentru ca sangeram.
Dupa pareri ca ba e extrauterina, ba nu e... pana la urma se descopera ca nu a fost. Am pierdut sarcina! Sangerarile au incetat pe 15 ianuarie. Dr imi da unda verde la bebe deoarece sarcina s-a eliminat singura, nefiind nevoie de interventie chirurgicala.
Pe data de 17 ianuarie observ scurgeri apoase asa.. pe care eu le-am asociat cu ovulatia. Pe 20-21, un fel de mucus albicios asa, fara miros si nu foarte cantitativ... probabil atunci a fost ovulatia, nu stiu! oricum am prestat in toata aceasta perioada (1 zi da/1 zi ba) smile.
Alaltaieri, pe 29, am facut un test Femina betigas pe la ora 10 (nu cu prima urina) in primele 10 minute a aparut a doua liniuta dar foarte foarte pala, incetosata asa.
Ieri dimineata (cu prima urina) am facut un test Barza betigas care la fel, in primele minute a aparut a doua liniuta ca o umbra.. exact ca la testul Femina. Parca sunt identice!
Partea proasta e ca nu stiu cum sa-mi calculez ciclul acum... Calculat cu data ultimului ciclu (2 ianuarie) ar fi trebuit sa-mi vina pe 30, adica ieri. Dar nici urma... Ma dor foarte rau sanii, abia reusesc sa dorm noaptea din cauza durerii!

Ce credeti? E posibil sa fi ramas atat de repede dupa avortul spontan?

Va multumesc!


Dragostea mamei e ca un cerc, nu are nici inceput si nici sfarsit.

Offline

 



#2 2007-01-31 12:56:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Sarcina dupa un avort spontan

Ultima menstruatie a inceput in ziua in care ai pierdut sarcina(avortul acela)...asta inseamna aprox 8 ian.daca ovulatia a fost atunci cind zici, sunt cam 2 sapt de atunci...mai asteapta una. E posibil sa fie sarcina, important e sa si stea la locul ei. Durerile de sini ne conduc cu gindul tot acolo


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-01-31 12:58:12

Unica
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-05-05
Mesaje: 22

Re: Sarcina dupa un avort spontan

Multumesc mult! Asa ma gandeam si eu sa calculez... cu data de cand au inceput sangerarile. Totusi cred ca pe 10 ianuarie am pierdut sarcina pentru ca am sangerat foarte mult si sange rosu curat!
Eram nelamurita de testele astea... Oricum voi reface un test peste o saptamana!


Dragostea mamei e ca un cerc, nu are nici inceput si nici sfarsit.

Offline

 

#4 2007-01-31 13:41:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Sarcina dupa un avort spontan

Ok....tin pumnii foarte strinsi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.