homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-39


#723 2011-02-26 23:07:29

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Test Papanicolau

am ?nțeles acum gărgă smile
știam că la alte categorii dacă sunt mai multe subiecte pe aceeași temă se ?nchid cele care sunt ?n plus... nu știam că la Probleme Medicale e așa big_smile
ms de explicație puss


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 



#724 2011-03-04 19:02:29

Gabriela777
Membru
Inregistrat: 2011-03-04
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

bunaaa....!

mi-am facut un papanicolau si mi-a iesit asa :


Sistem Bethseda (TBS)

1. Evaluarea calitatii fortiului
  -Satisfacatoare,dar cu limite (vezi mai jos)
  -Foarte frecvente PMN
  -Foarte frecvente hematii

2. Caracterizare generala
   -In limite normale
   -Modificari celulare benigne (vezi diagnostic descriptiv)


3. Diagnostic descriptiv
 
a) Modificari celulare benigne
-Infectii :
     -Trichomonas NU
     -Candida NU
     -Gardnerella  NU
     -Herpes simplex NU
     -Alte bacterii DA
     -Alte virusuri,exceptand HIV    NU


Modificari reactive asociate cu :

  -Inflamatie  DA
  -Atrofie   NU
  -Iradiere  NU
  - DIU    NU
  -Altele  NU


4. Evaluare hormonala


   -Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza

----Frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale  cu predominant frecvente celule scuamoase intermediare , prezente grupuri de celule endocervicale , mucua prezent , PMN frecvente , hematii relativ frecvente , flora polimorfa relativ frecventa

CITODIAGNOSTIC BABES-PAPANICOLAU 

CLASA 2




Pe la ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE NU ESTE BIFAT NIMIC.....ASCUS , LGSIL ,HGSIL...nimic nu este bifat

            Este bine ???????????

multumesc!

Ultima oara a fost editat de Gabriela777 (2011-03-04 19:04:56)

Offline

 

#725 2011-03-07 10:34:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Test Papanicolau

e bine, dar ai o inflamatie ce trebuie tratata

Offline

 

#726 2011-03-26 08:37:13

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Test Papanicolau

Buna,

Am o mare problema...am facut un papanicolau la medsana si ..ieri am fost la interpretare.La pap doamna respectiva a scris ca a iesit II , dar cu celule agus prezente.
Scrie:frotiu II papanicolau; inflamata+MCR+AGS.
Doctora ginecolog a vazut si parca a intrat in panica.Mi-a zis sa nu mai stau nici o zi, sa merg de urgenta sa fac analiza HPV ,care costa vreo 4mil..mi-a zis sa nu ma joc cu astea ca e periculos etc.
Pe mine m-a speriat ingrozitor, nu mai sunt buna de nimic.Azi e sambata nu stiu daca recolteaza, pana vine rezultatul o sa fiu terminata.
Macar am de ce?sau m-a speriat in halul asta degeaba??


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#727 2011-03-28 16:19:24

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Test Papanicolau

Nu s-a intamplat nimanui?sunt destul de speriata,mi-ar fi prins bine un sfat sad


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2011-04-27 14:16:50

danamaria13
Membru
Inregistrat: 2011-04-27
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

Buna tuturor. Ma puteti ajuta si pe mine cu o parere despre urmatorul rezultat Papanicolau?

Negativ pentru leziuni intraepiteliale şi/sau de malignitate

Alte modificări non-neoplazice: Inflamatorii
DESCRIERE CITOLOGICA
Celule pavimentoase superficiale, intermediare si parabazale in placarde mari. Binucleeri, carioliza, macrocarie dar
fara hipercromazie, amfofilie citoplasmatica. Rare diskeratocite.
Celule epiteliale endocervicale in grupuri mari (aspect sincitial)
Celule de metaplazie in rare placarde mid.
F. numeroase polimorfonucleare. Relativ frecvente hematii.
Flora bacteriana mixta frecventa.
Celule levurice.

Examenul de secretie a avut urmatorul rezultat:
Frecvente celule epiteliale,  rare Polimorfonucleare,  relativ frecventi Lactobacili, rare formatiuni levurice.Trichomonas vaginalis nu se observa

Consultatia la doctor o am abia peste o luna (din cauza numarului mare de pacienti) si nu stiu daca am ceva grav pentru ca in cazul asta ma duc la altcineva. Nu mi-a mai trecut prin mana un astfel de rezultat la Papanicolau.

Offline

 

#729 2011-04-28 20:55:24

Derya'90
Membru
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

Buna ziua Doctoressa,
Vin si eu cu o problema care necesita unele raspunsuri...In luna februarie mi-am inceput viata sexuala , in martie m-am confruntat cu o infectie "micoza", am urmat tratament cu Macmiror Coplex 500 si inca un medicament in pastile,7 pastile pe care le-am luat atat eu cat si prietenul meu, dar nu mai stiu denumirea...Trebuie sa specific ca prietenul meu isi are toate analizele perfect ok.
Am terminat tratamentul, si peste o luna si ceva,inainte cu 1 zi ca sa imi vina ciclul iarasi am inceput sa simt aceleasi simptome, macarime in zona intima,numai ca de data aceasta s-a manifestat si in zona de trecere dintre vagin si anus.
Dupa ce mi-a trecut ciclul am mers la medicul ginecolog, numai ca la altul, din cauza unor circumstante , acesta mi-a dat alte medicamente :Mitromicon-Neo(ovule) , Zalain (unguent),Tinidazol (4 pastile) si Mycosyst (4 pastile) ,mi-a facut analiza simpla, si mi-a dat  numai ca leucocitele sunt marite(si medicul a presupus ca e din cauza infectiei).Astazi am mers iarasi la control si mi-a zis ca zona intima nu mai este  rosie ,cum era initial, si eu nu mai simt mancarimi,numai foarte putin uneori insa am inca scurgeri dese,in cantitati...
La fel mi-a zis ca medicul a vazut niste denivelari usoare si a zis ca parca ar vrea sa apara niste nigei genitali...eu m-am panicat si am intrebat cum e posibil , ce e de facut...Ea nu a fost sigura si a zis ca oricum ei cresc mai incet si ca la urmatorul control peste o luna sau doua va veda ea ce si cum...Acum insa nu imi gasesc linistea si nustiu ce sa fac...Am zis ca merg  sa fac si eu un test Papalicolau...ma poate ajuta sa stiu sigur?
Va multumesc !

Offline

 

#730 2011-04-29 15:06:50

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Test Papanicolau

Poti merge sa faci Papanicolau,asa vei sti daca sunt probleme sau nu..


pc

Offline

 

#731 2011-04-29 16:58:08

Pinkie
New member
Inregistrat: 2008-11-16
Mesaje: 18

Re: Test Papanicolau

Buna ziua, doctoressa. Vreau sa spun ca sunt impreionata de faptul ca, desi sunteti doctor, deci sunteti ocupata, va faceti timp sa raspundeti si pe forum. E de aperciat ceea ce faceti si inseamna ca exista unii doctori care isi fac cu drag meseria. Inca o data, va felicit, si va multumesc, si nu cred ca sunt singura de aici care gandeste asa.

Voiam sa spun ca mi-am facut primele analize: lama si testul Pap si mi-a iesit:

Sistem bethesda 2001/frotiu conventional- satisfacator pt evaluare

Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
Infectii: - coci gram +
            - Altele: infiltrat inflamator (+)
Diagnostic final: Pap II

Tratamentul:12 zile ovule Poligynax seara pe cale vaginala + 15 zile 1/zi Giniel tablete pe cale orala

Pot sa incep tratamentul acum, chiar daca sunt la menstruatie? sau astept pana imi trece?

Mentionez ca am mai avut un tratament pt vaginita acum 2 luni, dar fara analize, 10 ovule Macmiror seara, iar inainte spalaturi intravaginale cu tantum rosa si 2pastile Azitrox luate de-odata  si eu si partenerul.

Am o secretie transparent-albicioasa mai abundenta, dar nemirositoare si uneori usturimi in timpul contactului sexual, si sunt alergica la ampicilina.

Giniel este antibiotic? Dupa tratare recidiveaza aceasta vaginita? In timpul tratamentului pot avea contact sexual? Nu iau anticonceptionale, ci folosesc prezervativul.

Va multumesc mult.

Ultima oara a fost editat de Pinkie (2011-04-29 17:05:21)


Cand vezi ca ai aceeasi parere cu majoritatea e bine sa mai reflectezi o data. M. Twain  wow

Offline

 

#732 2011-05-02 16:26:57

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

buna ziua.am 26 ani.doresc sa stiu parerea unui doctor, deoarece mediucul meu ginecolog e in concediu, si sunt un pic speriata.
astazi de dimineata am facut testul papanicolau (mi s-a recoltat),iar acum o ora am observat o sangerare.mentionez ca iau anticonceptionale logest (de cativa ani), iar acum sunt in timpul blisterului la a 3-a saptamana, deci menstruatia ar fi peste o saptamana.rezultatul testului il iau abia peste o saptamana, iar atunci o sa merg si la control.
va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce reprezinta sangerarea de astazi (si daca mai continua ce ar trebui sa fac?), si care este cauza?

Offline

 

#733 2011-05-02 16:45:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Test Papanicolau

cu siguranta de la recoltare, se mai intampla, nu e nimic grav
pentru testul papnicolau ti se recolteaza celule de pe col cu o periuta care "zgarie" colul si se poate intampla sa te zgarie un pic cam tare

Offline

 

#734 2011-05-03 07:53:21

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

merci pt raspuns.m-am linistit...inseamna k pot sta calma pana o sa merg la control la ginecolog, adik abia peste 2 sapt smile

Offline

 

#735 2011-05-09 17:21:47

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

buna ziua.astazi am luat analizele de la papanicolau de la laborator, iar programare la ginecolog am abia saptamana viitoare,pt k doctorita mea e in concediu. as dori sa va intrep pe dumneavoastra ce parere aveti despre rezultat, k sa stiu dak stau sau nu linistita.


Rezultat Papanicolau :
Frotiu satisfacator pentru interpretare; sunt prezente celule din zona endocervicala/de transformare.
Frotiu cervico-vaginal negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, cu modificari celulare reactive asociate cu inflamatia, cu frecvente celule superficiale si intermediare grupate si izolate, cu unii nuclei hipertrofiati,eurocromi, cu frecvente binucleeri; relativ frecvente celule parabazale si rare celule bazale izolate; grupuri de celule glandulare endocervicale; PMN relativ frecvente;flora vaginala frecventa; citoliza moderata; hematii rare.

cam asta este. astept parerea dvs. multumesc

Offline

 

#736 2011-05-09 18:57:27

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

imi raspundeti si mie , va rog!

Offline

 

#737 2011-05-09 20:47:34

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Test Papanicolau

Este ok testul,o usoara inflamatie,medicul va decide daca primesti tratament sau nu..


pc

Offline

 

#738 2011-05-10 08:22:52

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

merci. ati putea sa-mi spuneti ce inseamna inflamatie (de fapt inflamatia cui, si care ar fi cauza)?

Offline

 

#739 2011-05-10 12:29:18

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Test Papanicolau

Inflamatia colului uterin,probabil niste bacterii care vin din sfera intestinala si produc infectii sau mai sunt si cele care traiesc normal in vagin,si se inmultesc atunci cand se produc anumite dereglari in organism..


pc

Offline

 

#740 2011-05-10 13:40:31

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

multumesc din suflet pt raspuns. acum pot sta linistita pana la controlul ginecologic.
o zi placuta!

Offline

 

#741 2011-05-10 14:45:28

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

mai 2 intrebari .
1.inflamatia despre care spuneti ca ar fi, poate fi de la anticonceptionale?
2.credeti ca este vorba despre o rana pe col?

Ultima oara a fost editat de GABRIELA_R (2011-05-10 15:04:00)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.