homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Propun folosirea prezervativului-5


#77 2009-09-01 22:07:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: propun folosirea prezervativului

mmaayyaa20, ai warn pt postare multiple si avand in vedere ca ai mai luat un ban ai ban 2 zile

Offline

 



#78 2009-09-02 14:18:51

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: propun folosirea prezervativului

AyraBlack a scris:

Anii 70 -> pana acum nu au trecut 2 generatii de oameni care iau anticonceptionale. Chiar daca s-au perfectionat incontinuu. Si nu ma refeream in niciun caz la acele femei care iau anticonceptionale dupa ureche, ci dupa un control amanunti, hormonal. Ehehehe. Mai complicat. In 30 si ceva de ani poate sa imi spuna mie Mutu' ca se cunosc TOATE efectele adverse pe timp indelungat. Si TOATE consecintele. Chiar daca fac bine pe o perioada de 10 ani.

Ce vroiam sa zic este ca nu inseamna ca daca iti face bine ACUM, e posibil sa fie totul in regula. Si ti-am dat cel mai clar exemplu de Roaccutane, care este folosit pe scara larga. Sau codeina fosfata, care dupa ce ani de zile a fost data fara reteta, s-au descoperit alte efecte adverse si se da numai pe baza de reteta momentan. Iar la faza cu acneea, anticonceptionalele se dau din comoditate. Cand am avut un inceput de acnee, nu a vrut niciun doctor dermatolog renumit sa imi dea AC, pentru ca totul se poate rezolva pe alte cai, mult mai sigure, mai naturale si de regula si mai repede. Trebuie doar sa ai rabdare sa cauti. Dar cand se dau pe banda rulanta, ca bomboanele, nu mai ai ce sa comentezi.

Mai mult, de ce in Occident se duc campanii masive de folosire a prezervativului? Initial, am crezut ca este doar pentru a proteja impotriva BTS si pentru ca este mai comod. Oarecum fals. Se prefera mult mai mult prezervativele in afara decat anticonceptionalele. Imi spune un medic ginecolog care lucreaza in Paris ca, spre exemplu, din 100 de femei care cer anticonceptionale, ei dau la maximum 5-6 persoane. Daca indeplinesc conditii de genul: chistul ovariene care nu se pot trata decat hormonal, acnee severa, sau dezechilibre hormonale. Protectia impotriva unei sarcini este mai incolo ... Adica nu se dau strict pentru asta. Se dau pentru 'probleme'. Pentru ca si ei, dupa o perioada in care au dat anticonceptionale exact cum se dau si la noi, s-au trezit ca nu e chiar asa. Si diminueaza.

Dpmdv, 30 de ani pentru un produs hormonal este extrem de putin. Mai ales cand deja a devenit o industrie. Iar ca orice industrie se vor promova numai aspectele pozitive, cele negative fiind lasate la urma. Ca la sampoane, masini, sapun, crema, pastile de slabit.

prietena asta a mea s-a chinuit saraca cu acneea 3 ani! s-a plimbat pe la dermatologi si medici homeopati inclusiv in ungaria si un doctor de acolo a trimis-o la endocrinologie de unde a primit anticonceptionale si s-a facut bine smile

cat despre occident, o colega este plecata la studii in Marea Britanie si la ei exista medic chiar in campusul universitar(medic de planning) si da anticonceptionale fetelor care sunt intradevar compatibile cu asa ceva(nu trebuie sa ia neaparat pt o boala) ci doar trebuie sa poata se le ia  big_smile

intradevar unii doctori incearca sa minimezeze riscurile si efectele adverse din diverse motive dar doc mea endocrinolog nu e deloc asa..mi-a vorbit clar despre toate riscurile la carema supun daca nu fac investigatiile necesare an de an pt a descoperi o eventuala boala care ar contraindica pastilele..cat despre efectul lor pe termen lung asupra unui om sanatos tun...nu stiu de ce dar am impresia ca viata sanatoasa dupa varsta de 35 ani (cand am inteles ca nu prea mai poti lua pastile) in zilele noastre tine 99% de alimentatie si sport si modul de viata(me rog..si predispozitiile genetice)  big_smile


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#79 2009-09-02 17:30:50

oana16
Sr. member
De la: capitala culturara
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 1326

Re: propun folosirea prezervativului

nici prezervativul nu te protejeaza 100% de boliile cu transmitere sexuala....cea mai buna cale abstineta... atata timp cat ai un partener stabil de ce sa nu folosesti anticonceptionale|


Iubirea e un lux ce nu si-l permite toata lumea

Offline

 

#80 2009-09-04 09:30:11

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: propun folosirea prezervativului

Dreamgirl a scris:

nu zic ca nu ar trebui folosit prezervativul..e foarte bun..dar in momentul in care ai o relatie serioasa si iei ac e normal sa renunti la ele.eu nu prea cred ca se poate intampla ceva de la ac atata timp cat organismul tau se simte bn cu ele.de ex mama mea a luat 12 ani de zile ac si acu a nascut un baiat perfect sanatos.si mai cunosc cazuri...oricum,e singura metoda in  care am cu adevarat incredere si care nu-mi provoaca stres

corect chiar nu mai ai niciun stres patfierbinte  patfierbinte  patfierbinte


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#81 2009-09-25 20:25:26

andruck
New member
Inregistrat: 2009-09-25
Mesaje: 15

Re: propun folosirea prezervativului

buna fetele am o dilema si vreu sa ma lamuriti ,azi am avut un contact sexual cu prezervativ(durex) si dupa ce s-a sfarsit era ceva albicois pe prezervativ poate fi cumva secretie sau sperma  , am verificat prezervativul daca este spart si nu curgea absolut nimic.Poate fi secretie de la mn?mentionez ca nu eram nici in perioada de fertilitate, multumesc anticipat astept raspunsul vostru

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-09-25 20:32:01

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

daca prezervativul era intreg si nu curgea din el era secretie de la tine


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#83 2009-09-25 20:34:42

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: propun folosirea prezervativului

Cum zice dea, daca prezervativul era intact, nu e o problema.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#84 2009-09-25 20:59:53

andruck
New member
Inregistrat: 2009-09-25
Mesaje: 15

Re: propun folosirea prezervativului

si mai am o intrebare cand nu esti in perioada de fertilitate ce se intampla nu poti ramane insarcinata sau e probabilitatea mai mica ca nu am inteles

Offline

 

#85 2009-09-25 21:02:22

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

sunt sansele mai mici sa ramai cand nu esti in perioada fertila, dar se poate intampla! nu e o metoda prea sigura!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#86 2009-09-25 21:03:57

andruck
New member
Inregistrat: 2009-09-25
Mesaje: 15

Re: propun folosirea prezervativului

multumesc mult v-am pupat o seara placuta

Offline

 

#87 2009-10-19 18:14:20

Anne Ionescu
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 20

Re: propun folosirea prezervativului

Andrutza.sunt in aceesi situatie cu tine.am folosit mai multe feluri de prez si lubrifiante si nici un rezultat.ma deranjeaza si chiar ma ustura uneori,asa ca am renuntat la prez si folosesc anticonceptionale yasmin.desigur ca am si analizele facute[atat eu cat si el] pentru a nu avea neplacerea de a lua vreo boala,desi nu e cazul la noi.Acum imi este foarte bine si sincer nu am de gand sa mai fol prez prea curand!smile

Offline

 

#88 2009-10-20 10:58:35

alina121
New member
Inregistrat: 2009-10-20
Mesaje: 13

Re: propun folosirea prezervativului

buna sunt de curand pe aici am si eu o intrebare pentru a ma linisti sau a ma tulbura ,luna trecuta am avut ciclu pe data de 14 si astazi suntem in 20 si nu mia venit ciclul nici pana acum este posibil sa mai vina?folosesc prezervativul ca metoda anticonceptionala si lam pus de fiecare data.de stiut ca acum 2 luni ciclul a aparut tot pe 20 ale luni.imi poate spune cineva ce se poate intampla???

Offline

 

#89 2009-10-20 11:08:08

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

daca ai folosit corect prezervativul si acesta a ramas intreg pana la sfarsitul actului nu ar trebui sa fie probleme! daca nu vine la 7 zile de intarziere poti face un test de sarcina!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#90 2009-10-20 11:17:47

alina121
New member
Inregistrat: 2009-10-20
Mesaje: 13

Re: propun folosirea prezervativului

da eu zic ca lam folosit corect dar este posibil ca luna trecuta sa vina pe 14 si acum sa vina pe 20 ca acum 2 luni????imi poti da mai multe explicatii in sensul asta???

Offline

 

#91 2009-10-20 11:25:27

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

din cate stiu eu, in mod normal un ciclu menstrual ar trebui sa dureze intre 21 si 35 de zile....tu poate nu ai un ciclu regulat, dar oricum nu e normal sa fie in afara acestor valori, tu acuma esti la a 37-a zi daca am socotit eu corect....daca ti se mai intampla si luna urmatoare sa vina asa aiurea ar trebui sa mergi la un medic!
insarcinata eu zic ca nu esti, adica si eu si o gramada de lume foloseste prezervativul...daca nici asta nu mai e sigur....yikeshmm


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#92 2009-10-20 11:39:13

alina121
New member
Inregistrat: 2009-10-20
Mesaje: 13

Re: propun folosirea prezervativului

si eu mam gandit ca poate e neregulat ca acum doua luni a fost pe 20 si luna trecuta a venit pe 14 si a tinut mai mult ca de obicei cam vreo 8 zile spre 9

Offline

 

#93 2009-10-20 11:40:51

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

nici sa tina atat de mult sangerarea nu prea e normal! eu zic sa te programezi la un ginecolog


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#94 2009-10-20 11:46:13

alina121
New member
Inregistrat: 2009-10-20
Mesaje: 13

Re: propun folosirea prezervativului

o sa imi fac programare dar mie tot imi e frica de sa nu fiu insarcinata.

Offline

 

#95 2009-10-20 11:48:59

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: propun folosirea prezervativului

da, te cred! ar fi prea aiurea! neutral


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.