homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-18


#324 2009-05-12 22:53:23

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Duphaston tratament

ralwca, am lasat link doctoressei

Offline

 



#325 2009-05-13 12:07:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

ralwca a scris:

daca hipotiroidia asta este mai pe inteles glanda, nu nu am. pt k am fost internata la endocrinolog si mia facut daia ca sa vada daca am si nu am glanda. sunt in regula la apectul asta. nu nu prea am ciclul regulat si nici nu am facut niciun tratament. am luat insa vreo 2 pastile de slabit. am vrut doar sa le incerc. si inca ceva: culmea este ca pe 1 MAI trebuia sa imi vina menstra si nu mia venit. ieri am facut un test si mia iesit negativ. deci excludem posibilitatea asta. se poate si de la suparari pt ca mam mai certat cu iubitul meu etc etc etc mai multe si recunosc ca inainte de data la care ar fi trebuit sa imi vina ciclul ma tot intrebam asa in gand daca mio veni la data aia, si daca nu imi vine, ce ma fac.....mai multe ma intelegeti voi. sfatuitima si pe mine ce sa fac. sa ma duc iar la medic sau sa mai astept? pusspusspuss astept raspunsul vostru

poti relua tratamentul cu duphaston pentru a aduce menstra, insa dupa aceea(adica atinci cind vine menstra) eu as merge la un medic de planning ca sa vorbesc despre contraceptive orale(te vor ajuta sa ai ciclu regulat si te vor feri si de sarcina)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#326 2009-05-13 21:15:13

ralwca
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 41

Re: Duphaston tratament

multumesc mult doctoressa. as putea sa vin la cabinetul dumneavoastra asta daca este in bucuresti??? daca da va rog mult de tot sami spuneti adresa sa vin ca sa rezolv si eu cu toate astea. va rog mult de tot va rog din suflet. ajutati-ma sadsmile(smile(smile(smile((. nu mai vreau sa traiesc cu spaima asta. astept raspuns cat mai curand. si inca ceva. spunetimi incepand de azi pana cand iau duphaston? va rog mult pt ca doamna ginecolog la care am fost mia spus ca sa iau pana imi vine sa iau 2 pe zi una la 10:00 si una la 20:00. dar am inteles ca, ca sa iti regleze menstruatia trebuie sa mai continui cu el si dupa ce iti vine menstra. ajutatima eu am luat una astazi si mai iau una acum. astept raspunsul dvs.

Offline

 

#327 2009-05-14 10:58:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

uite aici ai adresa: http://anticonceptionale.ro/sfatul-medi … tuita.html

Offline

 

#328 2009-05-16 21:38:56

ralwca
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 41

Re: Duphaston tratament

buna tot nu mia venit menstra. am inceput sa iau duphaston iar. iau o pastila la ora 10:00 si inca o pastila la ora 20:00. cate zile trebuie sa tin acest tratament? doctora mia spus doar sa il iau dar nu mia spus cat timp sa il iau. ajutatima va rog? si inca ceva. testul mia iesit negativ deci de sarcina nu se poate pune problema, dar totusi de ce am dureri de burta? nu inteleg. acum mam gandit sa iau un plic de fibrolax poate e ceva legat de faptul ca nu prea elimin. astept raspuns va rog din suflet. zilele trecute mia spus un domn pe strada ca a crezut ca sunt insarcinata. eu sunt si grasa dar oare asta sa fie? de cand cu domnul cu pricina ma tot uit la burta si parca si mie mi se pare ca creste. bineinteles asta este doar in visele mele poate e de vina si faptul ca am inceput sa fac din asta o obsesie. ajutatima va rog stept raspunsul vostru

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2009-05-17 12:47:42

Adytz
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 19

Re: Duphaston tratament

Eu te sfatuiesc sa consulti alt doctor! Eu am luat 2/zi timp de 5 zile si mi-a venit a 3-a zi dupa ce am terminat tratamentul...si testul e sigur daca il faci la 3 sapt dupa contac sau la 7 zile dupa intarziere!
App sa stii ca in tot timpul care mi-a intarziat(1 luna) ma durut burta..
Eu zic sa nu te mai stresezi atata...asa am facut si eu dar pana la urma totul a fost ok!

Offline

 

#330 2009-05-17 19:31:34

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Duphaston tratament

adytz,menstruatie o sa iti vina la cateva zile dupa ce termini tratamentul cu duphaston.se poate sa nu iti vina si pentru ca te stresezi mult prea mult.relaxeaza-te,urmeaza tratamentul si totul va fi ok.mergi la un medic de planning ca sa iti prescrie anticonceptionale care sa iti regleze ciclul daca nu ai ciclu regulat.


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#331 2009-05-17 19:45:59

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: Duphaston tratament

cu anticonceptionale se regleaza ciclu numai pe perioada administrarii ca dupa ce le intrerupi va fi la fel ca inainte
eu sunt dovada vie
am luat duphaston 6 luni apoi am dat-o pe anticonceptionale si dupa intrerupere nimic
tot neregulat e....


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#332 2009-05-17 19:47:27

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Duphaston tratament

evident ca numai pe perioada in care le iei vei avea ciclul regulat neutral


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#333 2009-05-17 19:51:14

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: Duphaston tratament

si dupa? ce e de facut ?
eu l-am avut neregulat de cand mi-a venit prima data
adica o data la 3 , 4 luni
voi putea vreodata sa-l am regulat?
tinand cont ca as vrea si un bb si nu pot sa iau la nesfarsit ac


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#334 2009-05-17 20:06:10

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Duphaston tratament

sigur ca o sa poti avea bebe.
ai fost la medic sa vb cu el despre problema ta?sincera sa fiu nu stiu ce e facut daca nu vrea nici cum sa devina regulata....ar trebui sa mergi la medic sa cautati cauza si sa iti faca mai multe investigatii.


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#335 2009-05-18 09:54:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

nu stiu daca exista tratament pt ciclu neregulat, dar cu siguranta eu as intreba un endocrinolog pt pb asta.

Offline

 

#336 2009-05-22 16:16:52

ralwca
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 41

Re: Duphaston tratament

buna fetele. spunetimi si mie ce este cu mine. adineauri am foat la toaleta si am decoperit pe chilot ochestie mica gelatinoasa care era umpic portocalie. spunetimni va rog ce este. ma doare si burta. credeti ca e posibil sa imi vina menstra? si ce este acea chestie mica gelatinoasa cu umpic de rosu-portocaliu asa pe ea? aceeasi chestie am descoperito si cand mam sters big_smile. astept raspunsul vostru cat mai repede. va rog

Ultima oara a fost editat de ralwca (2009-05-22 16:17:35)

Offline

 

#337 2009-05-22 16:25:35

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Duphaston tratament

s-ar putea sa fie endometru...ceea ce aparein perioada de ovulatie smile zic "s-ar putea" pentru ca m-a derutat culoarea portocalie...esti sigura k era asa? endometrul e transparent..spre alb..smile

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-05-22 16:26:06)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#338 2009-05-22 16:39:19

ralwca
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 41

Re: Duphaston tratament

era o culoare nici portocalie dar nici transparenta. in schimb avea asa umpic de rosu pe ea si pe chilot era un rosu-portocaliu. in concluzie ce este endomentrul asta? imi vina sau nu menstra? va rog mult sami raspundeti.

Offline

 

#339 2009-06-26 15:26:09

moni2907
Membru
Inregistrat: 2009-06-26
Mesaje: 1

Re: Duphaston tratament

endometrul se masoara in cm si reprezinta grosimea stratului de mucoasa depusa pe peretii uterului; cu cat este mai mare, cu atat se apropie perioada de sangerare... cel putin asa mi s-a explicat mie...
eu am avut amenoree secundara timp de un an, si dupa prima menstra spontana mi s-a prescris duphaston din ziua 14 pana in ziua 25 ... timp de 6 luni... cat l-am luat a fost ok, m-am oprit - nu mi-a mai venit...
exista tratament pt ciclu neregulat, pe baza de hormoni, dar va trebui sa consulti un endocrinolog neaparat pt. a afla ce hormoni iti trebuie tie pt ca exista o gramada in corp, secretati de o gramada de glande...
poti folosi totusi si tratamente naturiste... ex. seminte de marar, sau miere cu scortisoara... sunt mai sanatoase si cu siguranta nu au reactii adverse...

Offline

 

#340 2009-09-07 17:07:32

daniela_dany
Membru
Inregistrat: 2009-09-07
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

si eu fac tratament de 1 an cu Duphaston pentru reglarea menstruatiei. Trebuie sa il iau in a 15-a zi de la prima zi de ciclu, timp de 10 zile. Doctora mi-a spus ca nu trebuie sa imi vina ciclul in timp ce iau pastilutele...dar astazi trebuie sa iau ultima pastila si mi-a venit ieri ciclul!! ce sa fac, e grav? stiu ca trebuie sa il iau in fiecare zi la aceeasi ora, doar ca ieri am uitat sa o iau, trebuia sa o iau la 22, si am luat-o la 3 dimineata, cand mi-am amintit ca am uitat sa o iau...deci am intarziat 5 ore..si am luat-o atunci pentru ca incepuse sa imi curga sange si m-am speriat! are ceva faptul ca am intarziat ..asta sa fi cauzat inceperea ciclului? va rog raspundeti-mi ca sunt foarte speriata! :S

Offline

 

#341 2009-09-15 22:24:03

ralwca
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 41

Re: Duphaston tratament

vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva va rog din suflet
trebuie sa iau duphaston nu mai stiu exact cand dar cred ca din ziua 11 sau parca din ziua 14 pana in ziua 25 a ciclului menstrual. mie mia venit pe 5 septembrie. cam cand ar fi ziua 11 si cum se calculeaza datimi va rog exemplku pe data mea adik pe data de 5. multumesc astept rasp urgent

Ultima oara a fost editat de ralwca (2009-09-15 22:26:08)

Offline

 

#342 2009-09-15 22:36:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

nu scrie pe reteta modul de administrare?
prima zi a menstrei e si prima zi a ciclului: 5 septembrie- ziua 1, 6 septembrie- ziua2, etc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.