homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-2


#20 2007-06-19 11:29:59

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: Duphaston tratament

pentru pucca: dupa ce termini folia de ac, o incepi pe urmatoarea fara pauza de 7 zile (cate o pastila pe zi, ca si pana acum!!!), si esti protejata si nici nu-ti vine menstruatia. Folia poti s-o continui pe toata sau o intrerupi cand te intorci de la mare. in ambele cazuri, pauza 7 zile, si reincepi o noua folie ca si pana acum.


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 



#21 2007-06-19 11:36:27

pucca
Membru
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

..pai eu nu am luat deloc anticonceptionale pana acum...am o prietena in aceeasi situatie care a fost la ginecolog si i a spus s i a 3-4 compr d duphaston din ziua in care pleaca al; mare...si sa le opreasca at cand se intoarce...

Offline

 

#22 2007-06-19 11:40:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

nu e o garantie ca nu mai vine, daca iei duphaston...depinde cit de aproape de prima zi de menstra te apuci sa iei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2007-06-19 14:35:19

Clotilde
Membru
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 1

Re: Duphaston tratament

Buna ziua!
Am 33 de ani si de aproximativ un an incerc sa raman insarcinata. In urma cu o luna am fost la primul control ginecologic din viata mea, de unde am iesit traumatizata fizic si psihic, dupa ce doctorul a incercat sa-mi masoare uterul cu un instrument de tortura (un fier  lung) si dupa ce mi-a dat o veste ca o ghilotina ca am uter hipoplazic si ca am sanse zero de a face copii. Mi-a prescris un tratament cu clostilbegyt 2tb/zi din a 4-a pana in a 10-a zi de ciclu si duphaston 1 tb/zi, din a 11-a pana in a 25-a zi de cilcu, precum si analize hormonale  TSH, T3, T4, pe care mi le-am si facut si dunt normale. Precizez ca am ciclu regulat, la 27-28 de zile, dureaza 3 zile si am dureri mari.
In cele din urma, am fost si la alt medic, care, dupa consult si ecografie vaginala mi-a spus ca uterul are dimensiuni normale, ovarul drept polichistic, celalalt normal, trompe normale, doar ca nu am ovulatie in fiecare luna, lucru normal la varsta mea!
A spus ca voi putea ramane insarcinata doar cu stimulare ovariana si dupa ce ajung la ea cu rezultatul la spermograma, desi sotul a mai fost casatorit si are 2 copii.
Sunt prea presata de timp si ma gandesc sa iau tratamentul prescris de primul medic, pentru ca nu stiu daca voi ajunge prea curand sa faca spermograma!
E vreo problema daca incepo tratamentul cu clostilbegyt? Oare exista si altfel de metode de stimulare ovariana?
Va multumesc!

Offline

 

#24 2007-06-19 14:59:55

pucca
Membru
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

pai cum ar fi mai indikt....cu o zi 2 inainte ?..sau daca as incepe de zilele astea...si ma opresc....imi vine mai devreme?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-06-19 18:07:24

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Duphaston tratament

Eu am folosit Duphaston  pentru reglarea ciclului ( de fapt pt oprirea unuia:D) si nu am avut reactii adverse.

Offline

 

#26 2007-06-19 22:31:15

pucca
Membru
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

pt xeli:pai si cum le-ai luat?

Offline

 

#27 2007-06-20 11:17:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

Clotilde....fertilitatea sotului putea sa scada si ea chiar daca are doi copii deja....ar fi deci bine de facut spermograma.
Chiar daca nu ovulezi in fiecare luna, sincer, mie mi se pare o graba inutila cea cu stimularea...insa tu stii. Oricum, alta metoda in afara de cea spusa de medic(cu clostilbegyt) eu nu stiu sa fie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2007-06-20 14:43:49

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: Duphaston tratament

pucca: Sincer nu imi amintesc exact...parca era o data pe zi. Dar daca o sa iei mai mult ca sigur doctorul o sa iti spuna cat de des trebuie.

Offline

 

#29 2007-06-20 19:54:44

yo_deea
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 17

Re: Duphaston tratament

MICKY,eu am luat duphaston din cauza unei amenoree de aproape o luna si apoi n-am mai avut probleme cu menstruatia...e adevarat ca a evoluat un pic pilozitatea, dar nici vorba de ameteli sau altceva...oricum cred ca efectele depind si de cauza pt care ai ciclul dereglat.In cazul meu, a fost vorba de o anexita chistica...Oricum e indicat sa mergi intai la ginecolog, mie acolo mi-a fost prescris duphaston-ul.

Offline

 

#30 2007-06-20 23:35:35

alex1234andra
New member
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 39

Re: Duphaston tratament

am luat duphaston timp de 3 ani pentru reglarea mentruatiei.Faceam tratament 3 luni, menstra venea bine,apoi 3 luni le lasam.In prima luna fara Duphaston imi venea, in a2-a venea tarziu, iar in a 3-a deloc...Si asta de fiecare data cand incepeam tratamentul, la prescriptia medicului,normal.Si daca am vazut ca nu-si fac efectul cum trebuie, m-am dat pe anticonceptionale.Si acum e mult mai bine..Mai cunosc persoane care au luat Duphstonb pentru reglare, dar nici lor nu li s-a reglat de la tratamentul asta, ci tot de la anticonceptionale... Nu stiu ce sa maoi spun de el, nu prea mi se par prea bune pentru problema asta...Acum fiecare cu organismul lui..

Offline

 

#31 2007-06-21 12:43:43

adry83
Membru
Inregistrat: 2007-06-21
Mesaje: 1

Re: Duphaston tratament

buna, vreau sa intreb si eu doctoreasa, eu i-au un tratament cu duphaston timp de 7 zile cate 2 pastile pe zi, dupa cate zile dupa ce termin tratamentul ar trebui sa imi vina ciclu? multumesc anticipat, o zi buna

Offline

 

#32 2007-06-21 23:17:12

patry
Membru
Inregistrat: 2007-06-21
Mesaje: 3

Re: Duphaston tratament

am inceput sa iau anticonceptionale, desi nu mi-a venit ciclul*prima folie*... Ciclul nu mi-a mai venit de 2 luni, dar astfel de intarzeri sunt "normale" pentru mine...si vreau cumva sa reglez asta..
Mi-am facut un examen ginecologic acum 5 luni, dar doctorul a zis ca e ok, daca nu imi vine. Se formeaza chist ovarian, care este eliminat la prima mentruatie...Eu vreau totusi sa reglez ciclul, asa  ca am inceput sa iau pastilele...au efect..imi va veni ciclul...?sau trebuie sa iau si eu duphaston...
va rog sa imi raspundeti cat mai repede...

Offline

 

#33 2007-06-21 23:20:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Duphaston tratament

adry83 a scris:

buna, vreau sa intreb si eu doctoreasa, eu i-au un tratament cu duphaston timp de 7 zile cate 2 pastile pe zi, dupa cate zile dupa ce termin tratamentul ar trebui sa imi vina ciclu? multumesc anticipat, o zi buna

dupa 5-7 zile de la terminarea tratamentului

patry - nu are rost sa iei duphaston peste anticonceptionale. daca era sa iei iti dadea medicul. nu cauta tu tratamente. iti va veni cu anticonceptionale.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#34 2007-06-21 23:26:11

patry
Membru
Inregistrat: 2007-06-21
Mesaje: 3

Re: Duphaston tratament

dar eu nu am luat anticonceptionalele din prima zi a menstruatiei...Intrebarea e..va veni ciclul dupa ce termin folia? este bine sa le iau in continuare..????? multumesc de raspuns

Offline

 

#35 2007-06-21 23:34:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Duphaston tratament

nu conteaza din a cata zi le iei. iti va veni in cele 7 zile de pauza. daca le folosesti si pt protectie ai grija sa te protejezi pana inghiti 7 pastilute daca nu le-ai luat din prima zi


mami de minuni hjarta

Offline

 

#36 2007-06-21 23:37:23

patry
Membru
Inregistrat: 2007-06-21
Mesaje: 3

Re: Duphaston tratament

inca o intrebare...eu am luat anticonceptionale marvelon....Conteaza ce fel de anticonceptionale am luat??
eu nu vorbesc de duphaston..care cred ca nu-s aticonceptionale...
cat despre protectie..nu se pune problema asta..eu vreau doar sa reglez ciclul...
mersi!

Offline

 

#37 2007-06-21 23:47:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Duphaston tratament

daca astea ti s-au dat inseamna ca astea ti se potrivesc


mami de minuni hjarta

Offline

 

#38 2007-09-12 00:02:39

deia
Membru
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 2

Re: Duphaston tratament

Buna! am si eu o intrebare .. am fost la o conslutatie si mi s-a spus ca am oligomenoree si mi s-a recomandat duphaston timp de 6 luni din  ziua 16 pana 25 a ciclului mentrual.Dupa ce am laut prima data mi-a venit ciclul dupa 4 zile dar in urmatoarele 2 luni mi-a venit cu inarziere ca inainte si in plus de cand iau duphaston imi vine foarte putin ..ma tine 2-3 zile si in in cantitati mult mai reduse c aianite .As vrea sa stiu  daca este normal csa se intample asta si daca imi poate da cineva un sfat? ma gandesc ca paote dupa ce trec si ales 3 luni pe care le mai am ..mentruatia mea se va regla  dar totusi sutn un pic alarmata de ceea ce mi se intampla..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.