homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-21


#381 2010-02-02 18:17:46

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: Duphaston tratament

sad

Offline

 



#382 2010-02-02 18:27:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Duphaston tratament

poate una din moderatoare ii lasa link
parerea mea e ca ceea ce ai tu nu necesita tratament... decat cel mult local

Offline

 

#383 2010-02-02 18:30:20

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: Duphaston tratament

heimdall a scris:

poate una din moderatoare ii lasa link
parerea mea e ca ceea ce ai tu nu necesita tratament... decat cel mult local

chiar le rog din suflet sa-i lase link doctoressea...

Offline

 

#384 2010-02-05 00:37:08

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: Duphaston tratament

sad

Offline

 

#385 2010-02-05 08:58:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Duphaston tratament

din cate stiu eu i-a lasat persi link doctoressei  puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2010-02-05 16:44:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

ToandMe a scris:

Acum vin si eu cu o intrebare..am citit ce s-a scris despre Duphaston. Astazi am fost la un control endocrinologic..eu iau de mica eutirox 100 si i-am spus ca mie inainte sa-mi vina cu 2 saptamani ma dor sanii si m-a palpat si nu am nimic la sani.Mi s-a spus ca nu e normal ca durerea sa fie cu 2 sapt inainte  si mi-a dat Duphaston sa iau din a 16 zi a Cm timp de 10 zile timp de 6 luni ....spunandu-mi ca e posibil sa am cantitatea de progesteron scazuta. Mi s-a mai spus ca in aceasta perioada sa am grija la contactele sexuale..doar cu prezervativ sa aiba loc. Momentan nu mai am contacte sexuale cam de un an si ceva. Ce sa fac?Sa-l iau?Nu mi s-a facut nicio analiza..mi s-a dat asa pur si simplu/dupa ce i-am spus ca ma dor sanii cu 2 saptamani inainte sa-mi vina. Asa poate sa-si dea seama dc am nivelul de progesteron scazut?
  Am vazut aici ca el e administrat cu totul ptr altceva.Sper sa ma lamureasca si pe mine doctoressa.Multumesc

ce nu inteleg eu e daca durerea de sini apare inainte cu 2 sapt de menstra si apoi dispare sau apare atunci si nu mai dispare pina la menstra?
ma rog, in oricare dintre situatii nu prea inteleg nici eu cam de ce atita duphaston....as mai consulta un medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#387 2010-02-05 19:10:28

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: Duphaston tratament

doctoressa a scris:

ToandMe a scris:

Acum vin si eu cu o intrebare..am citit ce s-a scris despre Duphaston. Astazi am fost la un control endocrinologic..eu iau de mica eutirox 100 si i-am spus ca mie inainte sa-mi vina cu 2 saptamani ma dor sanii si m-a palpat si nu am nimic la sani.Mi s-a spus ca nu e normal ca durerea sa fie cu 2 sapt inainte  si mi-a dat Duphaston sa iau din a 16 zi a Cm timp de 10 zile timp de 6 luni ....spunandu-mi ca e posibil sa am cantitatea de progesteron scazuta. Mi s-a mai spus ca in aceasta perioada sa am grija la contactele sexuale..doar cu prezervativ sa aiba loc. Momentan nu mai am contacte sexuale cam de un an si ceva. Ce sa fac?Sa-l iau?Nu mi s-a facut nicio analiza..mi s-a dat asa pur si simplu/dupa ce i-am spus ca ma dor sanii cu 2 saptamani inainte sa-mi vina. Asa poate sa-si dea seama dc am nivelul de progesteron scazut?
  Am vazut aici ca el e administrat cu totul ptr altceva.Sper sa ma lamureasca si pe mine doctoressa. Multumesc

ce nu inteleg eu e daca durerea de sini apare inainte cu 2 sapt de menstra si apoi dispare sau apare atunci si nu mai dispare pina la menstra?
ma rog, in oricare dintre situatii nu prea inteleg nici eu cam de ce atita duphaston....as mai consulta un medic

Durerea apare cu 2 saptamani inainte sa-mi vina si apoi dispare. Poate sa-ti dea duphaston ca sa-si dea seama dc am nivelul de progesteron scazut sau exista o analiza/ ceva? Eu din cate am citit aici..duphastonul e administrat ptr altceva

Offline

 

#388 2010-02-05 19:23:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Duphaston tratament

se face dozare de hormoni nu proba terapeutica pentru a vedea cum stai cu progesteronul...
pe de alta parte, daca te dor sinii cu 2 sapt. inainde de menstra si apoi durerea dispare asta se cam pupa cu un nivel absolut normal de progesteron(durerea de sini aparind foarte probabil in preajma datei ovulatiei)....
pe de alta parte, duphaston poate fi tratament pentru nivelul scazul de progesteron....nu vad insa de ce ai avea tu nevoie sa iei duphaston....
cum am zis, mai consulta si alt medic(nu pe net, ci la cabinet)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#389 2010-02-06 23:29:31

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: Duphaston tratament

doctoressa a scris:

se face dozare de hormoni nu proba terapeutica pentru a vedea cum stai cu progesteronul...
pe de alta parte, daca te dor sinii cu 2 sapt. inainde de menstra si apoi durerea dispare asta se cam pupa cu un nivel absolut normal de progesteron(durerea de sini aparind foarte probabil in preajma datei ovulatiei)....
pe de alta parte, duphaston poate fi tratament pentru nivelul scazul de progesteron....nu vad insa de ce ai avea tu nevoie sa iei duphaston....
cum am zis, mai consulta si alt medic(nu pe net, ci la cabinet)

multumesc doctoressa

Offline

 

#390 2010-04-07 21:27:14

plani
Membru
Inregistrat: 2010-04-07
Mesaje: 1

Re: Duphaston tratament

Buna! Am o tulburare hormonala si endocrinologul mi-a prescris duphaston. trebuie sa le iau din ziua a 17-a de la prima zi de ciclu, timp de o saptamana. trebuie sa am grija la ceva anume? si trebuie sa dau atentie mai mare la contact sexual?(poate creste procentul de a ramane insarcinata? stiu faptul ca contine hormoni, dar totusi o sa le iau numai 14 zile din 2 luni.) va multumesc

Ultima oara a fost editat de plani (2010-04-07 21:28:26)

Offline

 

#391 2010-04-07 22:06:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

trebuie sa folosesti o metoda contraceptiva sigura. asa cum sper ca faceati si pana acum. deci nu ar trebui sa-ti faci mai multe probleme ca de obicei.

Offline

 

#392 2010-04-08 12:15:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

din cate stiu, duphastonul ajuta la fixarea sarcinii, deci ar fi indicata protectia cu o metoda de bariera.

Offline

 

#393 2010-04-14 20:49:48

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Duphaston tratament

am si eu o intrebare legat de duphaston:

in urma unor analize si a unei ecografii transvaginale mi s-a pus diagnostic de SOP (printre simptone ma confruntam cu pilozitate excesiva si lipsa menstruatiei). Avand in vedere ca vreau bb, doctora mi-a recomandat sa iau duphaston din ziua a 11-a a ciclului timp de 15 zile cate o pastila pe zi. Eu sunt la a 9-a pastila de duphaston in acest moment si astazi am avut o sangerare de culoare rosu inchis spre maro...initial am crezut ca e vorba de secretie dar cand m-am uitat pata era de marimea unei monede de 50 bani. Nu stiu ce inseamna. Mentionez ca am uitat sa iau intr-o zi pastila de duph. (acu 2 zile). Sa fie de la acest lucru?


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#394 2010-04-14 21:55:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

cred ca din cauza asta
doctorul este endocrinolog? sincer, mi se pare super aiurea duphastonul ala la SOPC din ziua 11...
sa te asiguri ca ai ovulatie, sa faci o monitorizare echografica...

Offline

 

#395 2010-04-14 22:24:04

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Duphaston tratament

pai mi-a spus altfel: a zis ca daca in astea 6 luni nu raman gravida atunci incepem cu monitorizare ecografica si urmarirea ovulatiei etc

doctorul este de ginecologie si din ce am inteles este unul f bun si f cautat -dna doc diana gheorghiu de la spitalu pantelimon si medicover

de ce spui ca ti se pare super aiurea din ziua a 11-a?crezi ca nu am sanse sa raman sau ce?


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#396 2010-04-14 22:42:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

mi se pare super aiurea pt ca duphaston nu ajuta prea mult in PCOS. cel putin nu el singur. la PCOS, daca intradevar ai ( diagnosticul ferm se pune de un endocrinolog) in general nu exista ovulatie. tratamentul urmareste sa se obtina ovulatia si dupa ce ea este confirmata ( echografic si/ sau hormonal) se poate lua si duphaston, daca in urma dozarii nivelului de progesteron dupa ovulatia confirmata se dovedeste ca este prea mic, prin dozari repetate pentru ca secretia de progesteron este pulsatila si nu este relevanta o singura dozare.
si cel mai important, duphaston are toate sansele sa inhibe ovulatia daca este luat inainte ca aceasta sa se produca. deaceea ziceam, daca esti hotarata sa faci tratamentul, du-te si la niste echografii, nu neaparat la acelasi ginecolog, la orice clinica poti face o echografie, sa vezi si tu daca creste vreun folicul, daca se sparge...
stiu ca pe prospect zice ca n-o inhiba dar experienta mea si a altor femei care au luat contrazice ce scrie acolo.
parerea mea este ca pe perioada tratamentului cu duphaston vei obtine o menstra indusa, la intervale regulate e adevarat ( singurul beneficiu) dar cel mai probabil vor fi cicluri anovulatorii chiar daca tu, pe un ciclu normal ( fara tratament) ai fi avut poate ovulatie.
imi pare rau ca te bulversez, stiu ca cine ti-a dat tratamentul este un medic iar eu sunt un nimeni din punctul asta de vedere, dar astea sunt parerile mele pe care ma simt datoare sa le spun fie ca se va tine sau nu cont de ele.

Offline

 

#397 2010-04-14 23:16:44

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Duphaston tratament

offff...chestia asta i-am spus-o si psihologului meu care si el la randul lui a fost uimit de tratament! Nu stiu ce sa mai fac sau ce sa mai cred! inainte de a ma duce la doctorita asta am fost la alta, tot din cadrul medicover care de fapt mi-a prescris sa iau diane 35 ..cand i-am zis doctorei gheorghiu a zis ca nu vrea sa mearga pe anticonceptionale ci imi da duphaston timp de 6 luni.
acuma se pare ca trebuie sa o iau de la capat cu alt medic! si cu analizele facute ar trebui sa mai ascult o parere.
O sa termin duphaston-ul cat mai am de luat (cam 6 zile) si pe urma ma duc la alt ginecolog sa intreb.
maine ma duc oricum la generalist pt alte probleme si o sa cer sa-mi dea o trimitere si la endocrinolog sa o intreb si pe ea.


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#398 2010-04-14 23:27:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

cris, intre timp mi-am amintit povestea ta. deci ai ovulatii ( nu stim daca mereu- iarasi ar fi buna monitorizarea)
neaparat sa mergi la un endocrinolog bun. ti-as fi recomandat-o pe doc mea care e minunata dar intra in concediu de crestere a copilului. toata lumea spune ca Dr Neamtu de la Parhon ( si cred ca lucreaza si la Sanador dar nu sunt f sigura) ar fi f buna. asta daca te ajuta o recomandare. mult succes iti doresc. si esti binevenita la topicul pentru aspirante daca vrei sa mai intri si pe acolo smile

LE la Medicover se intampla sa fi fost la Dr Iconaru?

Ultima oara a fost editat de gargarita (2010-04-14 23:30:59)

Offline

 

#399 2010-04-14 23:41:41

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Duphaston tratament

nu stiu cum se numea. aveam nevoie de un tratament ca aveam enterococcus depistat la secretie si dupa ce mi-a dat tratament mi-a sugerat si diane35 pentru SOP desi i-am zis ca vreau bb.
oricum era o femeie cam pe la 50 de ani cred (in pipera)

as adera cu draga inima la topicul de aspirante dar am picat in niste depresii din cauza bb-ului incat mi-e greu sa fac fata  pe un forum plin cu viitoare mamici si aspirante la mamici. dc vad pe strada un bb ma apuca plansul sau daca intru intr-un magazin de imbracaminte pt bebei imi apar lacrimile instant. sad

multumesc pt sfat! mi-ar placea sa vb mai multe cu tine. vad ca esti veteran aici si mereu pregatita cu raspunsuri.
o sa ma interesez si la parhon.


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.